Koľko ste sľúbili zamestnať Rómov? V akcii Krompáče, lopaty, koľko to bolo?…15 000 Rómov? Vaším jazykom, cigánov. Ste sľúbili, že budú mať krompáče, lopaty, 15 000 cigánov bude robiť. 90 na koľko mesiacov? Na 3 mesiace? Viete, Vaši voliči vedia počítať, 15 000 sľúbiť a 90 zamestnať na pár mesiacov.

Podobný výrok Demagog.SK overoval už v roku 2017. Vtedy samotný Marian Kotleba povedal, že vďaka programu “Krompáče a lopaty” sa Banskobystrickému kraju podarilo zamestnať 90 alebo 100 nezamestnaných ľudí. 

Kotlebov sľub a projekt Krompáče a lopaty ostal nenaplnený a zo sľubovaných 10- až 15-tisíc dlhodobo nezamestnaných v Banskobystrickom kraji (video od 1:31:31) dostalo prácu iba 93 ľudí a aj to iba dočasne. Malo ísť o časové obdobie približne 5-6 mesiacov. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako pravdivé.

V predvolebnej debate ešte ako kandidát na župana Kotleba medzi tzv. ozdravné opatrenia v oblasti údržby ciest zaradil využitie „namiesto jedného päťnásobne prelízingovaného buldozéra ... 500, 1000 dlhodobo nezamestnaných ľudí, s krompáčmi, fúrikmi, s lopatami, ktorí túto istú službu pre potrebu samosprávneho kraja budú vykonávať ...“ (video od 1:10:09).

Kotleba taktiež vyhlásil: „A po štyroch rokoch ľudia budú môcť povedať „áno, Kotleba iba táral alebo áno, zamestnal ďalších 10-15 tisíc ľudí na takýchto, niekto to povie pomocných prácach“ (video od 1:31:31).

Kotleba nezmenil postoj ani tesne po voľbách. Ako župan Banskobystrického kraja (BBSK) v roku 2013, prisľúbil aktívne riešenie problému dlhodobo nezamestnaných: „Moja vízia riešenia sú lopaty a krompáče na cestách druhej a tretej triedy namiesto bagrov. Zamestnať x ľudí, ktorí by inú prácu nemali šancu dostať, a nebude to stáť ani korunu.”

Konkrétny projekt “Krompáče a lopaty” bol spustený 15. apríla 2014. Pred prijatím novely Zákonníka práce č. 14/2015 Z. z. platnej od 1. marca 2015, ktorá mala podľa vedenia kraja ďalšie pokračovanie projektu znemožniť, bolo v rámci projektu údržby ciest zamestnaných najprv 74 osôb. Neskoršie informácie už hovoria o 93 osobách. 

Podľa krajských novín sa v roku 2015 plánovalo rozšírenie projektu zamestnanosti o ďalších minimálne 100 ľudí z viac ako 20 obcí BBSK. 

Ako v júli 2014 pre portál Teraz.sk povedal bývalý primátor BBSK Vladimír Maňka, „na banskobystrickej správe ciest vytvoril pán Kotleba okolo šesťdesiat pracovných miest, kde pracujú aj Rómovia, aj ľudia, ktorí si nevedeli nájsť zamestnanie, na päť mesiacov.” 

Reagoval na neho vtedajší hovorca BSSK Miroslav Belička: „Vedenie BBSK je rado, že takýmto spôsobom dokáže aspoň na šesť mesiacov v roku zabezpečiť dlhodobo nezamestnaným prácu.” 

Podľa portálu Bysticoviny.sk celý projekt „skončil po letnej sezóne a o najatých pracovníkov sa opäť museli postarať obce za štátne peniaze.” 

Z dostupných zdrojov nie je možné zistiť, ako prebiehalo dopĺňanie personálnych kapacít projektu a na aké časové obdobie boli takýmto spôsobom jednotlivci zamestnaní. Podľa vyššie uvedených informácií ale malo ísť o sezónne práce v rozsahu približne 5-6 mesiacov.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Duel Igora Matoviča a Mariána Kotlebu

„Nemôžete akýchkoľvek ľudí porovnávať s opicami." - „IQ môžem porovnávať." Prvú februárovú nedeľu si za stôl v RTVS sadli Marián Kotleba (ĽSNS) a Igor Matovič (OĽaNO). Rozprávali sa o Threeme aj o šekoch na sumu 1488 eur.