Na protest proti tomu, že prikázal paniam v podateľni, aby čítali moje listy. Andrej Danko ako predseda Národnej rady povedal, aby čítali moje listy. Ja som povedal na protest, nebudem chodiť do parlamentu, pol roka som nechodil, pol roka som nebral plat.

V roku 2017 sa objavilo viacero prípadov, kedy poslanci opozície našli svoje listy od občanov s pečiatkou „otvorené z bezpečnostných dôvodov.” Zamestnanci dostali toto nariadenie od vedúceho Kancelárie Národnej rady - teda Dankovho podriadeného. Igor Matovič v reakcii na to niekoľko mesiacov nechodil na schôdze. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Igor Matovič sa v roku 2017 niekoľko mesiacov nezúčastňoval schôdzí parlamentu. Vedeniu vtedy poslal list, v ktorom o.i. tvrdí, že predseda parlamentu Andrej Danko sa rozhodol kryť porušovanie ústavných práv občanov, ktorí sa obrátia na svojho poslanca. 

„Nariadenie ktoré tvrdošijne obhajuje aby sa bez vedomia poslanca čítal list jemu adresovaný a v prípade ak obsahuje hanlivý výraz aby bol list bez vedomia poslanca skartovaný je nielen v rozpore s ústavou SR ale aj so zdravým rozumom.”

Z nariadenia vedúceho kancelárie Národnej rady vyplýva, že zamestnanci parlamentu mali otvárať niektoré listy poslancom - a to také, kde nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba. 

Z ďalšieho odseku nariadenia vyplýva, že ich mali aj čítať. Totiž, ak zásielky obsahovali vulgarizmy, nemali byť poslancom ani postúpené. Aby to zamestnanci zistili, museli by poštu prečítať.

Neskôr Matovič povedal, že kým bude Danko na čele parlamentu, on sa schôdzí zúčastňovať nebude. Danku za to odňal mesačný plat.

Šéfka komunikácie parlamentu Čižmáriková vysvetľovala, že v novembri 2016 vraj dostali novú smernicu z Ministerstva vnútra, ktorá hovorí, ako postupovať pri zásielkach:

Nerobí sa nič neštandardné. Každá zásielka, ktorá nemá odosielateľa alebo je od fyzickej osoby, môže byť podozrivá, keďže za posledné obdobie sme mali až tri kontaminované zásielky."

„Zamestnanci kancelárie, ktorí majú k zásielkam prístup, majú previerky a musia dodržiavať listové tajomstvo." 

Listy s pečiatkou „Otvorené z bezpečnostných dôvodov" dostali aj poslanci z SaS Ľubomír Galko a Karol Galek. SaS hovorila o cenzúre, Veronika Remišová to porovnávala s komunizmom.

Verziu o novom nariadení potvrdila aj hovorkyňa Ministerstva vnútra. Podľa jej slov vydal Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií odporúčanie, ako pri podozrivých listoch postupovať. Takéto odporúčanie dostala aj kancelária NR SR.

Výrok bol spomenutý v

, Norbert Dolinský

Boj o konzervatívneho voliča: Matovič a Hlina na TA3

Koncom januára sa na TA3 stretli Igor Matovič (OĽaNO) a Alojz Hlina (KDH). Okrem iného sa pretekali v tom, kto má najmenej bratislavskú kandidátku do volieb. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.