Ja som ich poprosil, (…) že či by mi dali spotrebný úver na to, aby som ja mohol zaúverovať na tieto voľby KDH. Áno, je to spotrebný úver z Tatra banky (ktorým Hlina financuje volebnú kampaň, pozn.).

Alojz Hlina poskytol v novembri 2019 KDH pôžičku vo výške 700 000 eur s ročným úrokom 3 %. Vyplýva to zo správy zverejnenej na webstránke hnutia. 

Hlina Demagóg.SK ukázal kópiu prvej strany zmluvy, ktorá preukazuje, že si vzal pôžičku v podobnej výške z Tatra banky. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako pravdivé.

(***Hodnotenie upravené 26. februára 2020 o 9:55: Demagóg.SK tvrdenie pôvodne označil za neoveriteľné, pretože sme z verejných zdrojov nevedeli preukázať, že Alojz Hlina si na pôžičku strane sám požičal z Tatra banky. Po uplynuti termínu na vyjadrenie a publikovaní však Hlina dôkaz dodal - preto sme hodnotenie dodatočne upravili.***)

 

Výrok bol spomenutý v

, Norbert Dolinský

Boj o konzervatívneho voliča: Matovič a Hlina na TA3

Koncom januára sa na TA3 stretli Igor Matovič (OĽaNO) a Alojz Hlina (KDH). Okrem iného sa pretekali v tom, kto má najmenej bratislavskú kandidátku do volieb. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.