Sme sa nedohodli na nejakej veľkej koalícii, aj keď my sme chceli, ale pán Andrej Kiska to odmietol.

Ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu so Za ľudí Andrej Kiska odmietol. Výrok Michala Trubana preto hodnotíme ako pravdivý.

Ešte pred oficiálnym vznikom strany Za ľudí predstavitelia PS/Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý vyzývali Andreja Kisku, aby sa pridal so svojou stranou k ich koalícii. Prvé rokovanie sa udialo v máji 2019 pred voľbami do Európskeho parlamentu. K dohode nedošlo, PS a Spolu odmietli, aby bol Kiska lídrom spoločnej kandidátky a aby polovicu z nej tvorili jeho ľudia. 

Na ustanovujúcom sneme strany Za ľudí v septembri 2019 Miroslav Beblavý opätovne vyzval k vytvorení spoločnej koalície (cca 48:00). Odôvodňoval to aj prieskumom verejnej mienky, podľa ktorého by si  80 % voličov PS/Spolu a 90 % voličov Za ľudí želalo, aby trojkoalíciu vytvorili. Kiska takúto spoluprácu na trojkoalíciu v októbri odmietol.

Aj sám Kiska navrhol vytvoriť širokú koalíciu s názvom Blok zmeny, ktorej súčasťou by boli všetky demokratické opozičné strany. Predstavy o vzniku veľkej koalície však boli málo pravdepodobné.

Rokovania o predvolebnej koalícii sa nakoniec konali medzi stranami SaS, PS/SPOLU a Za ľudí. Tie však skončili neúspechom, najmä kvôli podmienke Andreja Kisku o vytvorení šesťkoalície, teda aj s KDH a OĽaNO. Igor Matovič aj Alojz Hlina tento návrh odmietli.

Strana Za ľudí kandiduje v parlamentných voľbách 2020 samostatne. Napriek tomu sa však Za ľudí pridala k už existujúcej dohode o neútočení, ktorú s PS/Spolu v júli 2019 podpísalo mimoparlamentné hnutie KDH. 16. decembra 2019 sa k dohode pridala aj opozičná strana SaS.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Bugár a Truban v RTVS

Krátko po tom, ako polícia zadržala bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, sa v O päť minúť dvanásť stretli Béla Bugár (Most-Híd) a Michal Truban (PS/Spolu).