Máme tu nové inovatívne, moderné lieky, tu sa 10 rokov naši pacienti  neboli schopní dostať k novým, moderným liekom a dožadovali sa zdravotných poisťovní na výnimky.

Keď rezortu zdravotníctva šéfoval Tomáš Drucker, zvýšil sa počet moderných onkologických liekov, ktoré sú pre pacientov dostupné zo zdravotného poistenia. Slovenský pacient má však prístup k väčšine takýchto liekov stále obmedzený - stále sa k nim nevie dostať. Tvrdenie Tomáša Druckera je pravdou - no nie celou pravdou, preto ho hodnotíme ako zavádzajúce. 

Tomáš Drucker bol ministrom zdravotníctva od marca 2016 do marca 2018. 

Novela zákona zaviedla od januára 2018 zmenu v prístupe pacientov k moderným liekom. Dovtedy museli žiadať poisťovne o výnimky, ktoré neboli vždy schválené. Po novom mala byť väčšina moderných liekov dostupná pre pacientov z verejného zdravotného poistenia. 

Materiál Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu z roku 2019 však upozorňuje na to, že zo 75 moderných onkologických liekov registrovaných na Európskej medicínskej agentúre je na Slovensku z poistenia štandardne hradených iba 25. 

65 percent inovatívnych liekov podľa AIFP pre pacientov bežne dostupná nie je. Slovensko je v porovnaní s krajinami regiónu na chvoste rebríčka.

Výrok bol spomenutý v

, Norbert Dolinský

Harabin, Chmelár, Drucker a Bárdos na TA3

V prvú novoročnú diskusnú nedeľu si za stôl v TA3 sadli Štefan Harabin (Vlasť), Eduard Chmelár (Socialisti), Tomáš Drucker (Dobrá voľba) a Gyula Bárdos (MKS - MKP). Hovorili o Threeme, Gorile aj o americkom útoku v Iraku.