Znížili sme takzvané sekundárne prevozy (…) Dnes cez 99 % sa tieto prípady dovezú do nemocníc, kde mu vedia poskytnúť konečnú liečbu.

Kým bol Tomáš Drucker ministrom zdravotníctva, znížili sa tzv. sekundárne prevozy pacientov medzi nemocnicami, čo výrazne odľahčilo systém a pacientom pomohlo. Či sa však dnes takmer všetky prípady prevezú priamo do vhodnej nemocnice, z verejných zdrojov ľahko zistiteľné nie je. Operačnému stredisku záchrannej služby by to trvalo týždne. Tvrdenie Tomáša Druckera preto považujeme za neoveriteľné. 

Tomáš Drucker bol ministrom zdravotníctva od marca 2016 do marca 2018. 

Od jesene 2017 záchranky na Slovensku vybavené mobilnou aplikáciou STEMI, ktorá skracuje čas prevozu pacientov s cievnou príhodou či infarktom na špecializované pracoviská. 

Podľa údaju z webstránky aplikácie táto znížila tzv. sekundárne výjazdy - teda zbytočné prevozy medzi nemocnicami - takýchto pacientov o 62,4 %. 

Hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová pre portál Demagóg.SK uviedla, že vďaka (aplikácii) môže posádka ZZS priamo konzultovať stav pacienta s vyšším pracoviskom a urýchli sa tak proces odovzdania pacienta do toho správneho zdravotníckeho zariadenia, kde mu dajú ako sám uvádza konečnú liečbu a naozaj netreba pacienta prevážať hore-dolu.”

Krčová uviedla, že pre presný údaj by museli vyťahovať tisíce údajov zo systému a každý jeden preveriť, v zásade je však podľa nej tvrdenie pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

, Norbert Dolinský

Harabin, Chmelár, Drucker a Bárdos na TA3

V prvú novoročnú diskusnú nedeľu si za stôl v TA3 sadli Štefan Harabin (Vlasť), Eduard Chmelár (Socialisti), Tomáš Drucker (Dobrá voľba) a Gyula Bárdos (MKS - MKP). Hovorili o Threeme, Gorile aj o americkom útoku v Iraku.