V roku 2018 prijala Európska komisia klimatickú stratégiu Čistá planéta pre všetkých”. Jej cieľom je dosiahnutie konkurencieschopnej a klimaticky neutrálnej ekonomiky do roku 2050. 

V marci 2019 sa k tomuto závazku nezáväznou rezolúciou prihlásil aj Európsky parlament. Slovensko sa k tejto vízii pridalo na zasadnutí Rady EÚ v júli 2019. Štátom sa však nepodarilo dohodnúť na konkrétnom termíne - dohodu zablokovalo Poľsko, Česko a Maďarsko a Estónsko. 

Dohoda vyšla až na druhý pokus v decembri 2019. Krajiny EÚ sa - okrem Poľska - zhodli na deadline pre uhlíkovú neutralitu v roku 2050. 

Aby Slovensko tento cieľ naplnilo, prijalo tzv. Integrovaný národný energetický plán na roky 2021-2030. Európski experti ho vyhodnotili ako 2. najhorší a v rozpore s Parížskou klimatickou dohodou. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako ešte pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Peter Pellegrini sám na TA3

„Za sedem dní sme s kolegami prešli cez pol planéty," hodnotil 15. decembra Peter Pellegrini na TA3. Mal za sebou týždeň vo Vatikáne, New Yorku a Bruseli. A pred sebou demisiu ministerky zdravotníctva.