Bol tam (v jednom z uznesení posledného summitu lídrov EÚ k bezuhlíkovému hospodárstvu – pozn.) paragraf, ktorý hovoril o tom, že pre krajiny platí a to som samozrejme na tom trval aj ja, technologická neutralita, tzn. krajiny si sami môžu definovať, akým spôsobom budú vyrábať elektrickú energiu a akú technológiu na to použijú. A dodalo sa tam samozrejme ešte taká veta, že niektoré krajiny avizujú, že naďalej budú pokračovať aj vo využívaní jadrovej elektrické energie.

12. decembra 2019 sa v Bruseli stretli lídri krajín EÚ na klimatickom summite, aby sa rozprávali o záväzku dosiahnuť tzv. bezuhlíkové hospodárstvo. 

Šiesty paragraf prijatého uznesenia hovorí, že Európska rada uznáva potrebu energetickej bezpečnosti a rešpektovania práva členských krajín rozhodovať o svojom energetickom mixe a vybrať si najvhodnejšie technológie. Niektoré štáty uviedli, že ako súčasť svojho vnútroštátneho energetického mixu využívajú jadrovú energiu.” Tvrdenie Petra Pellegriniho preto hodnotíme ako pravdivé. 

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Peter Pellegrini sám na TA3

„Za sedem dní sme s kolegami prešli cez pol planéty," hodnotil 15. decembra Peter Pellegrini na TA3. Mal za sebou týždeň vo Vatikáne, New Yorku a Bruseli. A pred sebou demisiu ministerky zdravotníctva.