Len chcem upriamiť pozornosť na to, že to (zvyšovanie daní z nehnuteľností – pozn.) robia primátori, ktorí si sami sebe odklepli vyššie platy ako má predseda vlády, ktorý má na starosti celú krajinu. Pán primátor Bratislavy má 6.000 EUR. Pán primátor Banskej Bystrici neviem, či nemá náhodou vyšší plat ako mám ja.

Platy primátorov Bratislavy a Banskej Bystrice, ktorí navrhli zvýšiť dane z nehnuteľností vo svojich mestách, sú skutočne vyššie než plat predsedu vlády. Primátori si ich však „neodklepli” sami. Rozhodli o nich poslanci mestského zastupiteľstva. Tí môžu navýšiť pohyblivú zložku platu až o 60 %. Tvrdenie Petra Pellegriniho preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Návrh na zvýšenie dane z nehnuteľnosti predložil v Bratislave primátor Matúš Vallo. Následne ho v decembri 2019 schválilo mestské zastupiteľstvo.

V Banskej Bystrici zvýšenie navrhol primátor Ján Noska (.zip, bod 05). Taktiež ho potom v hlasovaní schválili mestskí poslanci.

Výšku platu predsedu NR SR premiéra stanovuje zákon na 1,5-násobok platu poslancov (.pdf, s. 7). Pri súčasnom poslaneckom plate 3 039 eur tak Peter Pellegrini zarába 4 558 eur. Predsedovi vlády navyše patrí funkčný príplatok vo výške 746,87 eur mesačne. 

Plat primátora Bratidslavy Matúša Valla stúpol v roku 2020 z 5 316 eur na 6 048 eur mesačne. Vallo si ho však „neodklepol” sám - primátor na zasadnutiach nehlasuje. Schválilo mu ho mestské zastupiteľstvo na návrh poslanca Martina Kuruca. Ten to vysvetľoval výsledkami práce primátora. 

Primátor Banskej Bystrice Jána Noska zarába 5 738 eur mesačne. Aj v tomto prípade o zmene výšky platu rozhodli poslanci na mestskom zastupiteľstve (.pdf, bod č. 10).

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Peter Pellegrini sám na TA3

„Za sedem dní sme s kolegami prešli cez pol planéty," hodnotil 15. decembra Peter Pellegrini na TA3. Mal za sebou týždeň vo Vatikáne, New Yorku a Bruseli. A pred sebou demisiu ministerky zdravotníctva.