Vedecké štúdie ukazujú, že tá situácia (klimatická kríza – pozn.) je ešte horšia, ako sme si mysleli. A to zhoršovanie klimatické je dynamickejšia a rýchlejšie, ako sme očakávali.

Mnoho vedeckých štúdii prichádza so zisteniami, ktoré naznačujú, že ľudia podcenili dopady a vážnosť klimatickej krízy. V 90-tych rokoch vedci napríklad predpokladali, že arktický permafrost sa neroztopí a antarktické ľadovce označili za stabilné. 

Hoci priemerná teplota rástla o niečo pomalšie ako odhadovali niektoré predpovede z 90-tych rokov, vedci v tom čase nedokázali predpovedať extrémne výkyvy počasia ako mohutné dažde či suchá, ktoré spojené s klimatickou krízou. 

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie ukončil rok 2019 najteplejšie desaťročie. Vody v oceánoch sú o 26 percent kyslejšie ako v dobe pred industrializáciou, ľady sú z roka na rok teplejšie a tohtoročné leto lámalo rekordy v Európe aj v Austrálii. Navyše, predpovede predpokladajú ďalšie zhoršenie situácie. Tvrdenie Petra Pellegriniho preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Peter Pellegrini sám na TA3

„Za sedem dní sme s kolegami prešli cez pol planéty," hodnotil 15. decembra Peter Pellegrini na TA3. Mal za sebou týždeň vo Vatikáne, New Yorku a Bruseli. A pred sebou demisiu ministerky zdravotníctva.