Mne by samozrejme svedomie nedovolilo takpovediac vykašľať sa na Igora Matoviča, ktorý ako jediný parlamentný politik v roku 2016 dal ponuku hnutiu NOVA Daniela Lipšica na predvolebnú spoluprácu.

Okrem Igora Matoviča dalo hnutiu NOVA ponuku na predvolebnú spoluprácu aj KDH. Písali o nej v tom čase média, pre Demagóg.SK to dnes potvrdil vtedajší predseda KDH Ján Figeľ. Výrok Gábora Grendela preto považujeme za nepravdivý. 

Igor Matovič sa pred parlamentnými voľbami 2016 dohodol s hnutím NOVA na tom, že do volieb pôjdu spoločne. NOVA-e ponúkol miesta na kandidátke a strana zmenila názov na OĽaNO-NOVA. 

NOVA-e však predvolebnú spoluprácu ponúklo aj aj KDH. 

Na nedávnom sneme sme prijali politickú ponuku v rámci stratégie KDH Plus. Táto ponuka je aktuálna - realizuje sa. Platí aj pre prípadný záujem NOVA,” uviedol 17. júna 2015 predseda KDH Ján Figeľ. 

Podľa agentúry SITA strany v tom čase rokovali o možnosti vytvorenia predvolebnej koalície či vstupu členov NOVA na kandidátku KDH. 

Gábor Grendel pre Demagóg.SK 3. decembra 2019 uviedol, že stratégia KDH Plus nebola hnutiu Nova nikdy predstavená. Žiadnu reálnu ponuku na spoluprácu Nova od KDH nedostala,” tvrdí.

Ján Figeľ však dnes tvrdí, že 23. júna 2015 dostal Daniel Lipšic a jeho delegácia na rokovaní so mnou a s ďaľšími dvoma predstaviteľmi KDH (3+3 delegácie v mojej parlamentnej kancelárii) ponuku na rokovanie o účasti na kandidátke vo voľbách 2016.”

„Napriek otvorenosti a férovej ponuke od KDH pre spoločný postup (účasť kandidátov NOVA na kandidátke KDH) NOVA prijala rozhodnutie ísť s I. Matovičom,” uviedol pre Demagóg.SK Figeľ. 

O tomto stretnutí informoval ešte v júli 2015. Grendel v reakcii pripustil, že toto stretnutie si možno nepamätá:

Ak sme v čase, keď OĽANO ponúkalo koalíciu, dostali z pohľadu NOVA nerelevantnú ponuku KDH (miesta na kandidátke), tak sme ju zrejme - na rozdiel od dnešnej interpretácie pána Figeľa - nepovažovali za férovú, ale len pro forma ponuku.”

Podľa webu Richarda Sulíka bolo vytvorenie potenciálnej predvolebnej koalície so stranou NOVA témou aj na kongrese SaS v apríli 2015. 

Grendel to označil za „novinársku kačicu”. Bol som podpredseda hnutia Nova, chodil som na oficiálne a neoficiálne rokovania vedenia, vedel by som o tom,” uviedol pre Demagóg.SK. 

Sulík mu dáva za pravdu. Strana podľa neho takéto úvahy mala, no konkrétnu ponuku dala len OKS.

Výrok bol spomenutý v