Ako je možné, že ste (Štefan Harabin, pozn.) pri Sporoinveste, nebankovke, ktorá mala 7500 poškodených, 7500 ľudí poškodených, akože ste im odpustili, že aby ich už nesúdili, že prieťahy v konaní? Ako je to možné? Ako je možné, že proste tu súdia niekoho 20-30 rokov, ale Sporoinvest (…) no dlho sa svojimi súdime (…) tak vás proste zastavíme, celé to konanie. 7500 poškodených, 560 miliónov škoda.

Štefan Harabin spolurozhodoval o sťažnosti prokuratúry, ktorej zamietnutím Najvyšší súd definitívne uzavrel vyšetrovanie kauzy Sporoinvest bez potrestania páchateľov. Nie je však známe hlasovanie členov senátu - a teda či a ako samotný Harabin k tomuto rozhodnutiu prispel. Tvrdenie Alojza Hlinu preto považujeme za neoveriteľné. 

Štefan Harabin bol súčasťou senátu Najvyššieho súdu, ktorý v roku 2017 rozhodoval o sťažnosti prokurátora voči zastaveniu trestného stíhania v kauze Sporoinvest. Stíhanie zastavil Špecializovaný trestný súd pre neprimeranú dĺžku konania. 

Senát, v ktorom sedel aj Harabin, sťažnosť prokurátora zamietol. Argumentoval, že 15-ročné prípravné konanie bolo pridlhé a že „je neprípustné, aby štát, ktorý je garantom základných práv a slobôd, bol ich pokračujúcim porušovateľom.”

Hlasovanie členov senátu ani pomer hlasov však známy nie je. Dôkaz pre svoje tvrdenie neposkytol ani Alojz Hlina. 

Sporoinvest bola nebankovka, ktorá ľuďom ponúkala zhodnotenie vkladov až do výšky 50 percent. Vytiahla tak od nich vyše 836 miliónov korún. Ani nie po roku však pobočky zavrela a majetok previedla na tretiu osobu. 

Polícia vzniesla prvé obvinenie v roku 2003, prokuratúra vyčíslila škodu na 560 miliónov eur. Poškodených bolo takmer 7500 veriteľov.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Anka Žitná

Duel Alojza Hlinu a Štefana Harabina

V nedeľu 13. októbra sa Štefan Harabin a Alojz Hlina postavili zoči voči na TA3. Rozprávali sa o Harabinovom miešaní politiky s funkciou sudcu ale aj o tom, čo dokážu tzv. big data.