Máme tu ekonomickú recesiu, už tu prežívame…

Existujú rôzne definície situácie, kedy je ekonomika v recesii. Jedna z najznámejších hovorí o medzištvrťročnom poklese HDP v aspoň dvoch po sebe idúcich obdobiach”. Inou metódou rozpoznania je tzv. odhad produkčnej medzery alebo model postavený na predpoklade, že „ekonomika sa v recesii správa citeľne inak, ako ekonomika v ostatných normálnych časoch.”

Národná banka Slovenska v polovici augusta 2019 skonštatovala, že ekonomika v 2. štvrťroku oproti očakávaniam výrazne spomalila (na rast 1,9 % medziročne) - no stále hovorí o raste a nie o recesii. 

Podľa vyjadrenia ministra financií Ladislava Kamenického z konca septembra 2019 slovenská ekonomika v recesii nie je. Za pravdu mu dávajú viacerí bankoví analytici, ktorí recesiu pre Slovensko neočakávajú. Iní upozorňujú na to, že recesia je „za dverami” - no zatiaľ neprišla. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

„Súhlasíme s tým, že (minister) sa vyjadril nesprávne,” uviedla pre Demagóg.SK hovorkyňa Gábora Gála.

Výrok bol spomenutý v

Braňo Závodský Naživo, Braňo Závodský

Gábor Gál u Braňa Závodského

Minister spravodlivosti Gábor Gál vysvetľoval 4. októbra 2019 u Braňa Závodského, ako rezort reaguje na údajnú komunikáciu Moniky Jankovskej s Mariánom Kočnerom.