…to, že (NR SR organizujúca inauguráciu, pozn.) pozvala neúspešných kandidátov na post prezidenta (…) doteraz tá tradícia nebola…

Z verejne prístupných dokumentov nie je možné zistiť, či boli v minulosti na inauguráciu prezidenta republiky pozývaní aj neúspešní protikandidáti. Informácie o minulých pozvaniach zisťoval však Denník N.

Kancelária parlamentu tvrdí, že pozvánky pre neúspešných kandidátov sa rozosielali aj v minulosti. No porazení z minulých rokov či bývalá šéfka protokolu parlamentu si na nič také nespomínajú.(...) Hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník pre Denník N povedal, že pri zostavovaní pozvánok vychádzali z minulých rokov a podľa nich neúspešní kandidáti pozývaní boli. Vychádzali zo zoznamu pozvaných v roku 2009, keď začínal svoje druhé funkčné obdobie prezident Ivan Gašparovič, lebo iba ten zoznam sa im podarilo nájsť.

„Tak ako bolo v minulosti zvykom pri každom skladaní sľubu hlavy štátu, s výnimkou pána prezidenta Andreja Kisku, na slávnostný akt boli pozývaní všetci neúspešní kandidáti na post prezidenta. Kancelária v zmysle dodržania tejto tradície oslovila aj tento rok všetkých kandidátov,“ uviedol Kostelník pre Denník N.

Vyjadreniu hovorcu predsedu parlamentu podľa Denníka N však odporuje napríklad odpoveď neúspešnej kandidátky z roku 2009 Zuzany Martinákovej či bývalej šéfky protokolu parlamentu Kataríny Dikovej.

“Zuzana Martináková hovorí, že pozvánka na inauguráciu Ivana Gašparoviča sa jej v roku 2009 do rúk nedostala. „Nechcem to povedať kategoricky, mohla sa stratiť poštou, ale ku mne sa nedostala,“ reaguje novinárka a bývalá politička. Martináková pôsobila po roku 2002 aj vo vedení parlamentu ako podpredsedníčka Národnej rady. Ako dodáva, pozývať neúspešných kandidátov podľa nej zvykom nebolo. To potvrdzuje aj bývalá šéfka protokolu parlamentu Katarína Diková Strýčková.” Diková Strýčková bola šéfkou protokolu aj počas obdobia, kedy bol predsedom parlamentu Pavol Paška. „Pokiaľ si pamätám z inaugurácie prezidenta Andreja Kisku, na slávnostnú schôdzu Národnej rady, na ktorej sa konal akt zloženia sľubu prezidenta, neboli pozvaní neúspešní prezidentskí kandidáti,“ povedala odborníčka na protokol. „Samotný protokol toto neupravuje ani neurčuje, nie som si vedomá, že by išlo o zvyk. Keďže ide o schôdzu Národnej rady, nazdávam sa, že je na rozhodnutí jej predsedu, koho na túto schôdzu pozve,“ dodala Strýčková.”

To, či na inauguráciu prezidenta Gašparoviča v roku 2009 skutočne boli pozvaní neúspešní kandidáti, nie je jasné. Bývalý hovorca prezidenta SR Marek Trubač síce ešte v roku 2009 Hospodárskym novinám neoficiálne potvrdil, že “predseda parlamentu Pavol Paška pozval na inauguráciu všetkých kandidátov, ktorí sa uchádzali o priazeň voličov v marcových a aprílových voľbách prezidenta,” avšak v júni 2019 toto vyjadrenie poprel. “Ani v 2004 ani v 2009 sme neúspešných kandidátov nepozvali,” uviedol Trubač pre Plus jeden deň.

Keďže podľa šéfky protokolu parlamentu Strýčkovej tradícia pozývania neúspešných kandidátov na post prezidenta neexistuje a tak Strýčková ako aj hovorca predsedu parlamentu Kostelník sa zhodujú na tom, že na inauguráciu prezidenta Kisku ostatní kandidáti pozvaní neboli, hodnotíme výrok ako pravdivý.

Výrok bol spomenutý v