Hovorili sme o tom, že treba migrantov umiestniť a zachytiť v krajinách odkiaľ prichádzajú, formou pomoci.

Ľubomír Petrák má vo svojom výroku na mysli nápad predsedu strany SMER-SD a bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý v roku 2015 presadzoval budovanie bezpečných zón pre utečencov a poskytovanie humanitárnej pomoci v krajinách, odkiaľ utečenci prichádzajú. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Nápad predstavil Robert Fico po tom, ako Slovensko odmietlo prijať povinné kvóty pri prerozdeľovaní utečencov. Podľa Fica by sa pomoc mala poskytovať na dobrovoľnej báze a mala by sa sústrediť v krajinách, odkiaľ ľudia utekajú. Európska únia by sa tak  mala “dohodnúť na vytvorení bezpečných zón v Líbyi, kde by utečenci dostávali lekársku pomoc a cítili by sa tam bezpečne,” navrhol Fico. Bývalý premiér sa takisto zasadzoval za to, aby sa riešili konflikty v krajinách, kde migrácia vzniká: “Malo by ísť o politickú stabilizáciu krajín, aby ľudia nemali dôvod odtiaľ odchádzať.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Jozef Hajko

Postavenie Slovenska v Európskej únii

26. mája 2019, deň po voľbách do Európskeho parlamentu, sa v relácii O 5 minút 12 diskutovalo o budúcnosti Európskej únie a postavení Slovenska v nej. Pozvanie do relácie prijali Jana Kiššová, Miroslav Beblavý, Ľubomír Petrák a Ábel Ravasz.