Pokiaľ sa pýtate na Salviniho, ten robí na jednej strane rozhovory o tom, ako si majú krajiny rozdeliť migrantov, na druhej strane chce byť v spoločnosti s ľuďmi, ktorí ako prví odmietli kvóty. Ako sa Orbán alebo Kaczynski, ktorí veľmi vehementne vystupovali proti povinnému prerozdeľovaniu, chcú dať teraz dohromady s človekom, ktorý to považuje za jednu z podmienok na prijatie migračnej a azylovej politiky Únie.

Salvini, Orbán aj Kaczynski sa zhodnú na spoločnej proti-imigrantskej rétorike, pričom ich stretnutia naznačujú, že chcú v presadzovaní svojej európskej politiky spolupracovať. Nezhodujú sa však vo všetkom a to hlavne v otázke povinného prerozdeľovania migrantov, kde sú Kaczynski s Orbánom jednoznačne proti, naopak Salvini kvóty presadzuje.

Matteo Salvini, taliansky minister vnútra, považuje za riešenie migračnej krízy, ktorá značne postihla južné štáty Európy vrátane Talianska, okrem iného aj prerozdelenie migrantov medzi jednotlivé členské štáty EÚ, teda takzvané kvóty. Príkladom je loď Ubaldo Diciotti, ktorej spolu s vyše stosedemdesiatimi žiadateľmi o azyl nebolo umožnené zakotviť v talianskom prístave, pretože Salvini žiadal garanciu, že títo migranti budú prerozdelení medzi členské štáty EÚ. Salvini vtedy povedal: “The ship may land in Italy, as long as the 177 migrants are distributed, in a spirit of solidarity by the EU.” Orbánovo Maďarsko a Kaczynskeho Poľsko boli spolu s Českom a Slovenskom prví kritici systému prerozdeľovania pomocou povinných kvót. Maďarsko a Slovensko podali na tento systém žaloby na Európsky Súdny dvor, ten ich však obe zamietol. Salvini spolu s Orbánom a Kaczynskim už absolvovali stretnutia, pri ktorých deklarovali budúcu spoluprácu. Takto opísal stretnutie Salviniho s Kaczynskim Orbán: “The Warsaw-Rome axis is one of the most wonderful developments of the year so far. I have high hopes for it.” Ten sa so Salvinim už stretol už v auguste 2018, kde hovorili o spojení najmä v boji s pro-imigračnými myšlienkami a politikmi.

Výrok bol spomenutý v

Iné

Monika Beňová v rozhovore pre Denník N

Denník N si pred blížiacimi eurovoľbami pripravil sériu rozhovorov s lídrami kandidátok strán a koalícií, ktoré sa v predvolebných prieskumoch držia na predných priečkach. Šnúru rozhovorov zahájila 12. mája súčasná europoslankyňa a jednotka kandidátky SMER-SD Monika Beňová. Demagog.SK z rozhovoru vybral a overil všetky faktické výroky.