…ak sa pozrieme na predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý teda tiež svojim konaním skôr avizuje odklon od tej euroatlantickej politiky…

Podľa Programového vyhlásenia vlády je záujmom Slovenska „jednoznačná kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenskej republiky (.pdf, s. 3). Andrej Danko, jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov, viacerými činmi aj výrokmi prejavil náklonnosť k  Ruskej federácii, avšak takisto zdôraznil, že členstvo Slovenska v EÚ a NATO pokladá za dôležité. Danko spolu s prezidentom Kiskom a premiérom Ficom podpísal aj spoločné prehlásenie, v ktorom je ako strategický záujem Slovenska deklarované “jednoznačné pokračovanie v proeurópskej a proatlantickej orientácii”. Andrej Danko síce kritizoval niektoré postupy krajín EÚ/NATO pri riešení medzinárodných konfliktov (hlavne sankcie voči Rusku a vyhostenie ruských diplomatov po otrávení Sergeja Skripaľa) a na svojom konte má aj niekoľko vyjadrení o dôležitosti všeslovanskej vzájomnosti a neštandardných návštev Ruskej federácie, za ktoré bol opakovane kritizovaný ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, avšak na oficiálnej úrovni sa Danko stále hlási k proeurópskemu a proatlantickému smerovaniu Slovenska, čo potvrdzuje vyššie uvedené prehlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Andrej Danko opakovane kritizuje sankcie EÚ voči Ruskej federácii, ktoré boli v roku 2014 uvalené kvôli nelegálnej anexii Krymského polostrova a destabilizácii východnej Ukrajiny a boli opakovane predĺžené členskými štátmi EÚ. Ich ukončenie je podmienené implementáciou záväzkov z Minských dohôd. Počas svojej poslednej zahraničnej cesty do Moskvy vo februári 2019 vyjadril presvedčenie, že sankcie sa čoskoro skončia. Predsedovi ruskej Štátnej dumy Viačeslavovi Volodinovi a ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi sa ospravedlnil, že kvôli sankciám nemôže v Bratislave usporiadať euroázijský summit parlamentných predsedov a v jeho rámci privítať na návšteve Volodina, čo je jeho dlhodobo deklarovaným cieľom. Prekážkou je, že Volodin sa nachádza na sankčnom zozname, a vstup do EÚ má od roku 2014 zakázaný. Napriek tejto skutočnosti sa s ním Danko opakovane stretáva a označuje ho za svojho priateľa. Túto zahraničnú cestu minister zahraničia Miroslav Lajčák označil za neštandardnú, pretože v rozpore s bežným postupom nebola dohodnutá zastupiteľským úradom SR a ministerstvo sa o nej dozvedelo dva dni vopred.

V októbri 2018 sa vyjadril, že sankcie voči Rusku sú zbytočné a na svojej facebookovej stránke zdieľal spoločnú fotku s predsedom Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý figuruje aj na sankčnom zozname EÚ. Aj toto jeho konanie následne kritizoval minister zahraničia Lajčák ako spochybnenie zahranično-politického ukotvenia Slovenska. Počas návštevy Moskvy v júni 2018 Danko tvrdil, že „sankcie nie sú a nikdy nebudú riešením. Riešením je len otvorený dialóg, priateľstvo, láska a porozumenie." Pri príležitosti zasadnutia Medziparlamentnej únie v Petrohrade v októbri 2017 sa k sankciám vyjadril nasledovne: „Ja verím, že sankcie do budúcna pominú a že sa znova rozhýbe obchod“. Ďalej povedal, že „slovanská vzájomnosť a potreba spolupráce v ekonomickej oblasti je nutná."

Počas ďalšej zo svojich oficiálnych návštev Ruska Andrej Danko v novembri 2017 vystúpil s príhovorom v Štátnej dume, v ktorom vyzdvihoval všeslovanskú vzájomnosť. Myšlienky spolupráce slovanských národov datujúce sa do obdobia národného obrodenia v 19. storočí podľa Danka predstavujú pevné základy, na ktorých staviame aj dnes. Avizoval vznik spoločnej komisie NR SR a Štátnej dumy, ktorá by mala za úlohu prehlbovanie hospodárskych vzťahov. Rusko označil za jedného z najdôležitejších obchodných partnerov SR a tvrdil, že „bez silného Ruska nie je možný svetový mier...a [Rusko] je pilierom svetovej bezpečnosti.Prejav ukončil vetou: V našej vízii budúcnosti Slovenska  – v rámci Európy má Ruská federácia nezastupiteľnú úlohu.“ (zdroj: prepis prejavu A. Danka na webe SNS).

Podľa Ministerstva zahraničia vystúpenie v ruskej Štátnej dume nebolo zahrnuté v programe návštevy delegácie predsedu Národnej rady v procese jej prípravy, a ani nebolo vopred s ministerstvom konzultované.“ Niekoľko týždňov pred týmto príhovorom Andrej Danko spolu s prezidentom Kiskom a premiérom Ficom podpísali spoločné prehlásenie, podľa ktorého členstvo SR v EÚ a NATO „predstavuje základný rámec bezpečnosti, stability a prosperity, a vyhlásili, že „budú dbať o jasnú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci Európskej únie a NATO. A to navonok v zahraničí, aj dovnútra voči občanom Slovenska.“ Myšlienku, že „bez silného Ruska nie je možný svetový mier“, Danko v Moskve zopakoval ako rečník na Medzinárodnom fóre pre rozvoj parlamentarizmu v júni 2018, pričom ani tento príhovor vopred nekonzultoval s ministerstvom.

Andrej Danko obhajoval aj rozhodnutie Slovenska nevyhostiť ruských diplomatov po prípade otrávenia bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Na svojej tlačovej besede zo dňa 18. apríla 2018 k vzťahu  s Ruskom povedal: “Slovenská národná strana ctí všetkých partnerov v rámci NATO, v rámci Európskej únie, ale je proti akýmkoľvek atakom a pošpiňovaniu Ruskej federácie. (...) Bolo to veľmi náročné, ale som veľmi rád, že sme nevyhostili ruských veľvyslancov a čas nám dá za pravdu, že to bolo dobré rozhodnutie.” Na tej istej tlačovej besede Danko kritizoval premiéra Pellegriniho za to, že schválil vtedajšie útoky amerických, britských a francúzskych jednotiek v Sýrii.

O niekoľko dní neskôr, 22. apríla 2018, v relácii V politike k nezhode s premiérom ohľadom zahraničnej politiky povedal:  “Myslím si, že aj predseda vlády vysvetlil svoj postoj. Dohodli sme sa, že ak by to boli do budúcna veci, ktoré sú principiálne a ešte raz chcem povedať, pre nás je dôležité byť členmi Európskej únie, sme členmi NATO, plníme si všetky povinnosti, ale odmietame byť nejakí, odpustite mi za slovo, poskoci. My sme národ, ktorý roky žil v podruží iných národov. Sme hrdí na svoj štát. Plníme si všetky povinnosti. Všetky do jedného vzorovo. Nie vždy je k nám pristupované ako bolo napríklad pri Liekovej agentúre sme dostali takú po nose, že jednoducho sme si ju nezaslúžili. Ale nech nikto nepochybuje o tom, že jednoducho v Európskej únii a NATO sme členským plnohodnotným štátom.”

Výrok bol spomenutý v