Čo som dal milión do Anjela, čo som dal milión na financovanie kampane, čo som teraz rozdal prezidentský plat celý v hodnote 300-tisíc eur.

Nadáciu Dobrý anjel založil Andrej Kiska spolu s Igorom Brossmannom v roku 2006 za účelom pomôcť rodinám zasiahnutých rakovinou. Oficiálna stránka Dobrého anjela uvádza, že Andrej Kiska venoval 30 miliónov slovenských korún (teda približne jeden milión eur) zo svojich vlastných zdrojov na rozbeh systému a financovanie prevádzky nadácie.

Oficiálne výdavky na financovanie predvolebnej kampane Andreja Kisku dosiahli výšku 250 593 eur, Kiska tiež priznal výdavky mimo oficiálnej kampane vo výške 1 095 482 eur. Dokopy teda kampaň činí približne 1,3 milióna eur.

Kiska pravidelne prerozdeľuje svoj prezidentský plat na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi - napr. Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel či Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Zo svojho prezidentského platu väčšinou podporí desať rodín sumou približne 500 eur. Za päť rokov svojho mandátu teda rozdá približne 300 000 eur.

Hoci je možné, že Kiska sumu jeden milión eur na náklady na kampaň uviedol ako približný údaj, suma vysoko presahuje 5% odchýlku tolerovanú projektom Demagog.SK. V minulosti v inom hodnotenom výroku uviedol Andrej Kiska sumu na kampaň presnejšie. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Kiska v Na telo

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska bol hosťom relácie Na telo 7. apríla 2019 a to aj pri príležitosti ohlásenia založenia svojej novej strany.