Václav Klaus, bývalý český prezident, si po ukončení svojej aktívnej politickej kariéry začal, okrem iného, zarábať aj prednášaním. Klaus pri tejto prednáškovej činnosti spolupracuje s rôznymi medzinárodnými spoločnosťami ako London Speakers Bureau, APB Speakers či Speakers Associates. Podľa článku českých Hospodářských Novin si Klaus účtuje približne milión českých korún, pričom „anglická společnost Speakers Associates jeho přednášku nabízí za poplatek až 1,6 milionu korun.“ Podľa aktuálneho kurzu je to približne 62 400 eur, čo zodpovedá rozsahu, ktorý vo svojom výroku opisuje Kiska.

 

Tlačový hovorca Inštitútu Václava Klausa však na Kiskov výrok reagoval a spomínanú výšku Klausovho honoráru poprel. "Keby pánovi Klausovi chcel pán prezident Kiska dohodiť nejakú takú prednášku, určite by sme mu dali províziu… Šesťdesiat, ani sedemdesiat tisíc eur naozaj pán Klaus v živote za žiadnu svoju prednášku nedostal.”

Informáciu o prenájme Klausovej prednášky za poplatok 670 tisíc až 1,67 milióna českých korún priniesol v roku 2016 portál Aktuálně.cz, pričom vychádzal z cenníka na oficiálnej stránke Speakers Associates. Dnes však nie je tento cenník zverejnený a takisto nie je možné zistiť, koľko si spoločnosť za Klausovu prednášku účtovala v danom roku. Preto hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Kiska v Na telo

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska bol hosťom relácie Na telo 7. apríla 2019 a to aj pri príležitosti ohlásenia založenia svojej novej strany.