Boli dvaja vyšetrovatelia (KTAG kauza, pozn.), ktorí obaja povedali, že sa nestalo nič zlé, boli vymenení, kým nebol tretí vyšetrovateľ, ktorý voči konateľovi tejto spoločnosti vzniesol obvinenie.

Firma KTAG, v ktorej bol Andrej Kiska konateľom, bola vyšetrovaná v súvislosti s neoprávneným uplatnením vratky DPH z výdavkov spojených s Kiskovou kampaňou pred prezidentskými voľbami v roku 2014. Prví dvaja vyšetrovatelia vo veci skutočne nevzniesli žiadne obvinenie. Stalo sa tak až pod dozorom tretieho vyšetrovateľa v marci 2019, kedy NAKA obvinila konateľa firmy z daňového trestného činu. Vyšetrovatelia však neskonštatovali, že “sa nestalo nič zlé”, práve naopak, trestný čin sa stal, avšak jeho trestnosť zanikla v dôsledku účinnej ľútosti. Výrok hodnotíme ako zavádzanie.

 

Daniari kontrolovali dane z príjmov KTAG za rok 2014 od decembra 2015. Na základe nájdeného pochybenia podali vo veci trestné oznámenie. Prvým vyšetrovateľom, ktorý sa prípadom zaoberal, bol major Mižanin. Počas jeho vyšetrovania však došlo k doplateniu dane, čo firmám umožňuje zákon bez toho, aby im následne hrozil postih (tzv. účinná ľútosť). Z toho dôvodu bolo trestné stíhanie vo februári 2017 zastavené. V uznesení sa písalo, že "trestný čin sa stal a spáchala ho určitá osoba, avšak odstránením škodlivého následku trestnosť trestného činu zanikla".

 

V septembri 2017 sa objavili nové daňové doklady KTAG  a generálna prokuratúra dala príkaz znovu vo veci konať. „Po preskúmaní vyšetrovacieho spisu prijal prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky záver, že skutkový stav trestnej veci nebol dostatočne objasnený v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie o zastavení trestného stíhania.” Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar rozhodol, že kauzou sa bude zaoberať NAKA, konkrétne vyšetrovateľka Kováčová. Tá prípad uzavrela s tým, že trestný čin sa nestal a vyšetrovanie bolo zastavené.

V januári 2018 bolo opäť začaté trestné konanie vo veci podozrenia zo zločinu daňového podvodu. Po desiatich mesiacoch (v októbri 2018) bol prípad pridelený ďalšiemu vyšetrovateľovi, Róbertovi Hrušovskému a to kvôli údajnej nečinnosti Kováčovej. Vo februári 2019 bolo vznesené prvé obvinenie voči konateľovi firmy KTAG Kučkovskému.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Kiska v Na telo

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska bol hosťom relácie Na telo 7. apríla 2019 a to aj pri príležitosti ohlásenia založenia svojej novej strany.