…za posledné 4 roky som prakticky každé tri mesiace sedel s ukrajinským a ruským ministrom energetiky, so šefom Gazpromu, so šéfom Naftogasu…

Podobný výrok už Maroš Šefčovič vyslovil 6. marca 2019 v Rádiu Expres. Maroš Šefčovič je podpredsedom Európskej komisie, no počas predvolebnej kampane čerpá neplatené voľno a zastupuje ho komisár EÚ Miguel Arias Cañete. V rámci EK zodpovedá za agendu budovania energetickej únie a vedie trojstranné rokovania medzi EK, Ruskom a Ukrajinou ohľadne kontraktu na dodávky ruského plynu s tranzitom cez Ukrajinu. Podľa verejne dostupných oznamov Európskej komisie Šefčovič v mene EÚ vedie dané stretnutia od marca 2015. Rokovania doteraz prebiehali nepravidelne, približne raz za štyri mesiace. Stretnutia na pracovnej úrovni prebiehajú aj pomimo týchto rokovaní. Presné záznamy sú dostupné len o rokovaniach, o stretnutiach na pracovnej úrovni už nie. Takisto sa nedá overiť, či sa všetkých schôdzí zúčastnili aj predstavitelia ruských nadnárodných firiem, ako sú Gazprom alebo Naftogaz. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

EÚ je mediátorom rozhovorov Ruska a Ukrajiny o dodávkach plynu od roku 2013, pričom Šefčovič ich má na starosti od roku 2015. Stretnutia prebiehali v marci, júni (aj za účasti CEO ukrajinského Naftogazu) a septembri 2015, ako aj v  auguste 2016 či v decembri 2016. V júli 2018 boli rozhovory obnovené a prebiehalo prvé kolo rokovaní o predĺžení zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, ktorá vyprší k 31. decembru 2019. Zúčastnené strany sa dohodli na trilaterálnom postupe a rozhovoroch vo frekvencii raz za šesť až osem týždňov. Neskôr prebiehali stretnutia na pracovnej úrovni. Dohodnutú frekvenciu najvyšších rokovaní sa dodržať nepodarilo, najmä kvôli zvýšeným tenziám medzi Ruskom a Ukrajinou v dôsledku aféry v Kerčskom prielive. Druhé a zatiaľ posledné trojstranné rokovania sa konali v januári 2019. Ďalšie kolo je naplánované na máj 2019.

Výrok bol spomenutý v