Šefčovič je podpredsedom Európskej komisie, no počas predvolebnej kampane čerpá neplatené voľno a zastupuje ho komisár EÚ Miguel Arias Cañete. V rámci EK zodpovedá za agendu budovania energetickej únie a vedie trojstranné rokovania medzi EK, Ruskom a Ukrajinou ohľadne kontraktu na dodávky ruského plynu s tranzitom cez Ukrajinu. Rokovania doteraz prebiehali nepravidelne, približne raz za štyri mesiace. Stretnutia na pracovnej úrovni prebiehajú aj pomimo týchto rokovaní. Presné záznamy sú dostupné len o rokovaniach, o stretnutiach na pracovnej úrovni už nie. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.  

EÚ je mediátorom rozhovorov Ruska a Ukrajiny o dodávkach plynu od roku 2013, pričom Šefčovič ich má na starosti od roku 2016. Stretnutia prebiehali v auguste 2016 či v decembri 2016. V júli 2018 boli rozhovory obnovené a prebiehalo prvé kolo rokovaní o predĺžení zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, ktorá vyprší k 31. decembru 2019. Zúčastnené strany sa dohodli na trilaterálnom postupe a rozhovoroch vo frekvencii raz za šesť až osem týždňov. Neskôr prebiehali stretnutia na pracovnej úrovni. Dohodnutú frekvenciu najvyšších rokovaní sa dodržať nepodarilo, najmä kvôli zvýšeným tenziám medzi Ruskom a Ukrajinou v dôsledku aféry v Kerčskom prielive. Druhé a zatiaľ posledné trojstranné rokovania sa konali v januári 2019. Ďalšie kolo je naplánované na máj 2019.

Výrok bol spomenutý v

Braňo Závodský Naživo, Braňo Závodský

Šefčovič pre rádio Expres

6. marca 2019 bol hosťom relácie Braňo Závodský Naživo kandidát na post prezidenta SR Maroš Šefčovič. Braňo Závodský si pred voľbami pozval troch kandidátov s najvyššími predvolebnými preferenciami, každý z kandidátov dostal 10 minút času na odpovede na moderátorove otázky.