som uviedla hneď na začiatku a som v tom úplne konzistentná, že v prípade, ak by hrozilo, že do prezidentského paláca, respektíve ešte do druhého kola prezidentských volieb by sa dostali predstavitelia, ktorí reprezentujú iné hodnoty ako napríklad pán Mikloško, pán Mistrík a ja, tak by som určite zvážila vzdanie sa v prospech perspektívnejšieho, silnejšieho kandidáta. V tomto duchu sme sa dohodli s pánom Mistríkom o vzájomnom postupe, takejto dohode, ako som naznačila.

Vyhlásenia Zuzany Čaputovej po ohlásení svojej kandidatúry na post prezidentky naznačujú, že nie je proti prípadnému vzdaniu sa kandidatúry. V januári 2019 došlo tiež k dohode medzi Mistríkom a Čaputovou o vzdaní sa kandidatúry v prospech toho z dvojice, kto bude mať lepšie preferencie. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Po ohlásení svojej kandidatúry, v rozhovore s Braňom Závodským 10. decembra 2018 pri otázke na túto tému Čaputová uviedla: „...moja odpoveď je stále rovnaká, myslím si že každý kandidát, ktorý to myslí s touto krajinou dobre, by mal zvážiť svoje zotrvanie v tejto kandidatúre v prípade, keď sa už budú blížiť voľby, či náhodou jeho pozícia neoslabuje niekoho, kto je perspektívnejší(…) Každému z nás musí byť dôležitejšie to, aby v prezidentskom paláci bol dobrý a slušný kandidát a nie naše osobné ambície.” Následne uviedla, že zvážiť rozhodnutie týkajúce sa vzdania kandidatúry bude relevantné až keď budú vonku skutočné prieskumy.

Neskôr sa Čaputová a Mistrík skutočne dohodli, že na základe predvolebných preferencií sa jeden z nich vzdá v prospech silnejšieho kandidáta. Urobili tak na spoločnom obede spolu s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom a šéfkou poslaneckého klubu OĽaNO Veronikou Remišovou. Toto rozhodnutie by mali uskutočniť ešte pred prvým kolom prezidentským volieb (16. marca 2019).

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Čaputová a Mikloško v TA3

Kandidáti na post prezidenta SR Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko) a František Mikloško (nezávislý s podporou OKS) sa stretli v relácii V politike, pričom diskutovali o právomociach prezidenta, dôležitých politických otázkach a o svojej predvolebnej kampani.