Ďalej sme uhradili približne 500-tisíc eur z rezervy premiéra obci Lekárovce, ktorá bola minulý rok zasiahnutá poveternostnou alebo veternou smršťou. Minuli sme približne 1,1 milióna eur na zabraňovacie povodňové a zachraňovacie práce.

Po tom, ako obec Lekárovce zasiahla v októbri 2018 veterná smršť, vláda obci pridelila 500-tisíc eur na úhradu škôd. Táto suma však bola uhradená zo štátneho rozpočtu. Z rezervy predsedu vlády bola obyvateľom obce, ktorí sa nachádzali v zložitej situácii, poskytnutá finančná pomoc vo výške 153-tisíc eur. Po rokovaní vlády v Lekárovciach bol okresu Sobrance odsúhlasený regionálny príspevok 1,15 mil. eur. Ten však nebol určený len na protipovodňové opatrenia, ale aj na opravu komunikácií, kultúrneho domu, materskej, základnej školy alebo aj podporu lokálnych cirkví, folklórneho a tradičného umenia. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Obcou Lekárovce v okrese Sobrance sa 3. októbra 2018 prehnala veterná smršť. Poškodila približne 80 rodinných domov, verejné objekty, firmy, ale aj stodolu. Podľa meteorológov bola smršť vyvolaná tornádom a na mieste zasahovali aj hasiči a Ozbrojené sily SR. V dôsledku toho bol v obci vyhlásený mimoriadny stav a vláda uskutočnila výjazdové rokovanie do obce, na ktorom rozhodla o pričlenení 500-tisíc eur na úhradu škôd. Predseda vlády Peter Pellegrini takisto vyhlásil, že zo svojej rezervy je ochotný poskytnúť finančné prostriedky, ak sa niekto individuálne dostane do zložitej situácie. 13. novembra 2018, bol mimoriadny stav v obci odvolaný. Obec napokon Úradu vlády SR poslala zoznam so 103 obyvateľmi, ktorí potrebovali túto finančnú výpomoc, avšak celková požadovaná suma bola 153 000 eur. Obec mala slúžiť ako sprostredkovateľ medzi financiami od vlády a medzi občanmi.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Ministerka vnútra na TA3

Ministerka vnútra Denisa Saková v relácii V politike rozprávala najmä o mimoriadnych situáciách, ktoré boli na viacerych miestach Slovenska vyhlásené v súvislosti so snehovou kalamitou.