Dezinformačné portály Podtatranský kuriér a Bádateľ šíria, že Súdny dvor Európskej únie uložil lekárom zodpovednosť za vedľajšie účinky vakcín proti covidu-19. Nesprávne však interpretujú rozhodnutie súdu. Vo verdikte z januára 2025 súd potvrdil, že za bezpečnosť vakcín je zodpovedná Európska lieková agentúra a lekári sú pri podaní vakcíny proti covidu-19 za pacientov zodpovední iba do takej miery, akú im určuje vnútroštátna legislatíva pri výkone zdravotníckeho povolania. Súd konštatoval, že jeho rozhodnutie neukladá lekárom žiadnu novú občianskoprávnu či trestnoprávnu zodpovednosť voči ich pacientom.
Na Facebooku sa šíria príspevky s tvrdením, že Súdny dvor Európskej únie vo svojom najnovšom verdikte rozhodol o výhradnej zodpovednosti lekárov za vedľajšie účinky vakcín proti vírusu covid-19 (tu, tu a tu).
Portál Bádateľ uverejnil 14. marca 2025 podobný príspevok s tvrdením, že lekári nútiaci ľudí zaočkovať sa proti covidu-19 môžu byť podľa rozhodnutia súdneho dvora stíhaní. Niektoré príspevky sa odkazujú na článok portálu Podtatranský kuriér, v ktorom píšu, že zdravotníci sú podľa súdu trestnoprávne zodpovední za nútenie ľudí očkovať sa. Článok ako zdroj informácie cituje rozhovor s právničkou zastupujúcou talianskeho lekára, ktorý v roku 2022 vzniesol žalobu voči rozhodnutiam Európskej komisie povoliť uvedenie vakcín proti covidu-19 na vnútorný trh EÚ. Podobné články sa objavili aj v ďalších jazykoch, napríklad na franúzskom portáli France Soir, ktorý počas pandémie covidu-19 opakovane šíril konšpiráčné naratívy, či na anglických blogoch.
Príspevky spolu zdieľalo viac ako tisíc ľudí.
Žaloba endokrinológa Frajeseho bola zamietnutá ako neprípustná v roku 2023
Európska komisia v októbri 2022 udelila povolenie výrobcom Moderna a Pfizer - BioNTech uviesť na trh vakcíny proti covidu-19 s názvami Spikevax a Comirnaty.
Taliansky lekár Giovanni Frajese v decembri 2022 podal na základe článku 263 Zmluvy o fungovaní EÚ (.pdf, s. 116) žalobu proti daným rozhodnutiam. Frajese sa v žalobe podanej Všeobecnému súdu Súdneho dvora EÚ domáhal zrušenia udelených povolení.
Článok 263 Zmluvy o fungovaní EÚ hovorí, že fyzická osoba môže podať žalobu proti právnym aktom EÚ, ktoré sú jej určené alebo ktoré sa jej priamo a osobne týkajú (.pdf, s. 116). Európska komisia na Frajeseho žalobu reagovala v marci 2023, kedy uviedla, že žaloba je podľa nej neprípustná z toho dôvodu, že rozhodnutie Komisie povoliť uvedenie vakcín na trh sa ho nijakým spôsobom nedotýka. Všeobecný súd svojím rozhodnutím z dňa 27. júla 2023 žalobu označil ako neprípustnú a Frajesemu udelil povinnosť zaplatiť trovy konania.
Súdny dvor zamietol Frajeseho odvolanie v roku 2025
Frajese v septembri 2023 podal voči rozhodnutiu súdu odvolanie, v ktorom uviedol štyri odvolacie dôvody. Okrem procesných dôvodov sa Frajese znova odvolal aj na článok 263 Zmluvy o fungovaní EÚ, pričom uviedol, že súd dostatočne nezohľadnil jeho osobitné postavenie ako očkujúceho lekára. Odvolateľ Frajese ďalej uviedol: „Údaje uvedené v prílohách vykonávacích rozhodnutí sú určené lekárom a lekári sú vecnými vykonávateľmi predpisov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou podávania prípravku.”
Súdny dvor EÚ 30. januára 2025 vydal rozsudok o odvolaní Frajeseho, v ktorom potvrdil prvé rozhodnutie súdu z roku 2023 zamietnutím odvolania a uložením povinnosti Frajesemu zaplatiť vlastné trovy konania spolu s nákladmi Európskej komisie. Súd vo svojom rozhodnutí argumentoval, že rozhodnutie komisie o uvedení vakcín na trh nevytvorilo žiadne záväzné právne účinky vo vzťahu k lekárom. Podľa súdu teda rozhodnutie komisie neuložilo očkujúcim lekárom zodpovednosť za preverenie bezpečnosti podávaných vakcín, keďže túto úlohu vykonáva Európska lieková agentúra (článok 34).
Ďalej súd ozrejmil: „Rozhodnutia [komisie] nemôžu viesť k tomu, že by pán Frajese vo vzťahu k svojim pacientom čelil prípadnej občianskoprávnej, či dokonca trestnej zodpovednosti, pretože vznik tejto zodpovednosti závisí od osobitných okolností, ktoré majú svoj pôvod v individuálnej liečbe pacientov a ktoré sú nezávislé od uvedených rozhodnutí.” Súd uviedol, že ak má Frajese pochybnosti o bezpečnosti alebo účinnosti vakcín, môže ich neodporučiť alebo nepodať (článok 36). V závere súd konštatoval, že rozhodnutia nijako neovplyvňujú povinnosti očkujúcich lekárov, medzi ktorých patrí aj pán Frajese, a že akákoľvek prípadná zodpovednosť tohto lekára voči svojim pacientom je nezávislá od týchto rozhodnutí, ako aj od jednoduchej dostupnosti uvedených vakcín na území Únie, čím potvrdil, že každý lekár je za podanie vakcíny zodpovedný len do takej miery, do akej to určuje vnútroštátna legislatívna úprava (článok 37).
Lekári sú podľa súdu zodpovední za pacientov pri podávaní liekov podľa platnej legislatívy v členských štátoch
Na Slovensku môže podľa platnej legislatívy pri výkone zdravotníckeho povolania dôjsť k spáchaniu rôznych trestných činov, napríklad môže lekár čeliť obvineniu z usmrtenia, účasti na samovražde, nedovoleného prerušenia tehotenstva, poškodenia zdravia, neposkytnutia pomoci, či ohrozovania zdravia nepovolenými liečivami, zdravotníckymi pomôckami a potrebami. Každý členský štát EÚ má inú zákonnú úpravu trestnoprávnej zodpovednosti jednotlivcov pri výkone zdravotníckeho povolania.
Kontext súdneho sporu
Taliansko bolo jednou z krajín najviac zasiahnutých pandémiou covidu-19 v prvých mesiacoch šírenia vírusu. V roku 2020 Taliansko zaznamenalo najvyšší počet úmrtí od druhej svetovej vojny. Pandémia zapríčinila zvýšený nápor na talianske nemocnice, ktoré boli mesiace naplno vyťažené a fungovali v krízovom režime.
Krajina zaviedla povinné očkovanie pre zdravotníkov a lekárov prichádzajúcich do styku s pacientmi v apríli 2021. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí sa odmietli zaočkovať, boli buď preradení na inú pozíciu alebo si museli zobrať neplatené voľno (.pdf, s. 10). Zákon umožňoval udeliť výnimku z povinnosti očkovať sa v prípade dôvodných obáv lekára o zdravie očkovaného vyplývajúcich z jeho predošlých diagnóz. Do júna 2021 vakcínu odmietlo 45-tisíc zdravotníkov, teda 2,3 % všetkých lekárov či zdravotných sestier a ošetrovateľov.
V januári 2022 talianska vláda prijala rozhodnutie o povinnej vakcinácii pre osoby staršie ako 50 rokov s účinnosťou od 15. februára 2022. Neočkovaným osobám bola uložená pokuta. Nová vláda premiérky Georgii Meloniovej v októbri 2022 zrušila nariadenie o povinnom očkovaní pre lekárov a zdravotníkov. V decembri 2024 Meloniovej vláda rozhodla o odpustení pokuty vo výške 100 eur pre 1,7 milióna občanov, ktorí sa odmietli zaočkovať.
Taliansky lekár Giovanni Frajese bol jedným z lekárov, ktorí protestovali proti zavedeniu povinného očkovania. V roku 2022 mu preto talianska asociácia lekárov pozastavila členstvo v organizácii, ktoré neskôr obnovila po zrušení očkovacej povinnosti pre lekárov a zdravotníkov.
Frajese je v súčasnosti profesorom na univerzite Foro Italico v Ríme. V roku 2022 sa uchádzal o volenú funkciu v talianskom parlamente na kandidátnej listine strany Italexit, ako uvádza stránka Fanpage.it, ktorú britský denník Guardian označuje za dôveryhodný investigatívny portál. Strana Italexit podporovala vystúpenie Talianska z Európskej únie.
Záver
Príspevky na Facebooku tvrdia, že Súdny dvor Európskej únie uložil lekárom zodpovednosť za vedľajšie účinky vakcín proti covidu-19. Niektoré naviac uvádzajú, že lekári majú podľa súdu trestnoprávnu zodpovednosť za bezpečnosť podaných vakcín. Súdny dvor Európskej únie skutočne rozhodoval v súdnom spore medzi talianskym lekárom Giovannim Frajesem a Európskou komisiou. Frajese v roku 2022 podal žalobu proti rozhodnutiam Európskej komisie o povolení vakcín, avšak Súdny dvor EÚ ju v roku 2023 zamietol ako neprípustnú. Po odvolaní v roku 2025 Súdny dvor EÚ potvrdil, že rozhodnutia EK neukladajú lekárom žiadne právne záväzky a ich zodpovednosť vyplýva len z vnútroštátnej legislatívy. Príspevky sme preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé alebo s chýbajúcim kontextom.
Zdroj fotografie: Transparency International EU, CC BY-NC-ND 2.0