Tomáš ValášekFiltre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Tomáš Valášek

Tomáš Valášek

Máme tú slobodu, to, že sme členmi NATO neznamená, že sa musíme podpísať pod každé rozhodnutie, ktoré vymyslia či Spojené štáty či Veľká Británia.

Rozhodnutia v rámci NATO dosahujú krajiny konsenzom, návrhy teda potrebujú súhlas všetkých. Zasadnutia trvajú dovtedy, kým diskutéri nedospejú k spoločnému záveru. 

Web organizácie uvádza, že niekedy sa krajiny „zhodnú na tom, že sa nezhodnú”. Slovensko každopádne nemusí súhlasiť s názormi iných krajín a môže tlačiť diskusiu k zmene resp. konsenzu. Tvrdenie Tomáša Valáška hodnotíme ako pravdivé.

Sme nielen v najhoršej zdravotnej kríze od konca prvej svetovej vojny, ale aj hospodárskej kríze od konca druhej svetovej vojny.

Pandémiu tohto typu nezažilo Slovensko od konca Prvej svetovej vojny. Spôsobila najväčšiu svetovíu recesiu od konca Druhej svetovej vojny, Tvrdenie Tomáša Valášeka hodnotíme ako ešte pravdivé.

V roku 1918, na konci Druhej svetovej vojny vypukla pandémia Špaielskej chrípky. Podľa lekárskeho historika Haralda Salfellnera jej na území Česka podľahlo 46- až 77-tisíc ľudí. 

Presné štatistiky pre Slovensko neexistujú. Odbornicí však odhadujú, že zomrieť mohlo 23- až 33,5-tisíc ľudí. 

V roku 2020 výrazne ovplyvnil počet úmrtí na Slovensku koronavírus a ochorenie covid-19. Celkovo zomrelo 59-tisíc obyvateľov, z toho 2250 na dôsledky covidu. 

Svetová banka uvádza, že pandémia koronavírusu spôsobila najväčšiu svetovú recesiu od Druhej svetovej vojny. Globálna ekonomika sa podľa jej odhadov v tomto roku zníži o 5,2 percenta.

Zvyšných niekoľko 150 krajín má preočkovaných oveľa menej (ľudí). Tých krajín mimo Európskej komisie (únie – pozn.), ktoré sú úspešnejšie ako my ,(v preočkovaní populácie, pozn.), je doslova iba asi 5 alebo 6.

Podľa stránky Our World in Data malo v deň vysielania relácie, 28. februára, vyššiu zaočkovanosť v prepočte na počet obyvateľov 38 krajín, z toho 26 mimo Európskej únie.

Medzi krajiny s vysokou zaočkovanosťou patrí mnoho mikroštátov s nízkym počtom obyvateľov. Ak tieto štáty z rebríčka vylúčime, ostane osem krajín - Izrael, Veľká Británia, USA, Srbsko, Čile, Island, Švajčiarsko a Nórsko. 

Island, Švajčiarsko a Nórsko patria do Schengenského priestoru a úzko spolupracujú s Európskou úniou. Aj s ohľadom na priznanú neistotu hodnotíme tvrdenie Tomáša Valáška ako ešte pravdivé.

Šéfka Európskej komisie sama povedala, že tie zmluvy (s výrobcami vakcín, pozn.), keby vedeli, ako budú k tomu tie firmy pristupovať, by napísali inak. Boli by tam prísnejšie a záväznejšie termíny a objemy, ktoré sa mali dodať.

Šéfka Európskej komisie priamo nepovedala, že by jej úrad dnes písal zmluvy s výrobcami vakcín inak. Priznala viacero chýb, no znenie zmlúv medzi ne nepatrí. Tvrdenie Tomáša Valášeka preto hodnotíme ako už nepravdivé. 

Ursula von der Leyen povedala, že Európska komisia spravila pri obstarávaní vakcín chyby. Spomenula dlho trvajúcu autorizáciu, prílišný optimizmus pri masovej výrobe a prehnanú vieru, že zazmluvnené vakcíny prídu v dohodnutom čase.

Tvrdila, že s výberom dodávateľov je spokojná, no priznala, že EK podcenila počiatočné rozširovanie výroby (6:00). V inom rozhovore zase uviedla, že podcenili komunikáciu s verejnosťou - komisia mala podľa nej občanov varovať, že zo začiatku nepôjde všetko ľahko. 

17. ferbuára 2021 uviedla, že „s väčšinou zazmluvnených výrobcov je EÚ spokojná, takže je prirodzené, že s nimi chceme naďalej spolupracovať v rámci dohôd, aké máme.“

Diskusia o zmluvách medzi EÚ a dodávateľmi vakcín začala po tom, čo AstraZeneca dramaticky znížila sľubované dodávky vakcín do krajín EÚ. 

Firma tvrdí, že podľa zmluvy mali poskytnúť toľko vakcín, koľko len budú môcť. Šéfka EK nesúhlasí, podľa nej sú zazmluvnené veľkosti dodávok záväzné.

Napriek tomu Ursula von der Leyen opakovane povedala, že je spokojná so zmluvami, ktoré EÚ s AstraZeneca a ďalšími výrobcami vakcín uzavrela, no potrebujú záruky.

Argumenty Tomáša Valášeka

Tomáš Valášek pre Demagóg.SK upozornil na príhovor von der Leyen pred Európskym parlamentom z 10. februára. Tvrdila v ňom, že „možno sme brali ako dané, že objednané dávky prídu včas. Musíme sa pýtať sami seba, prečo (sme to brali ako dané) a ako sa z toho môžeme poučiť.”

„Nie, nepovedala to explicitne, ale z kontextu je, myslím, jasné, že keď niekto ľutuje, že niekoho zobral za slovo, tak to znamená, že si to mal nechať vpísať do zmluvy,” uviedol pre portál Valášek.

Podľa neho je jej tvrdenie o tom, ako je šéfka EK spokojná so zmluvami  v priamom rozpore s jedinou rozumnou interpretáciou jej vlastného vyjadrenia z 10. februára.

Dopĺňam, že pani von der Leyen už len z čisto právneho hľadiska nemôže priamo priznať, že zmluvy boli napísané zle, lebo by tým argumentačne podryla svoj vlastný argument voči AstraZenece, že si táto firma neplní podmienky zmluvy. Čiže nemôže ísť ďalej ako nespokojnosť s textom zmluvy silne naznačiť, čo jasne urobila v prejave 10. februára.”

Demagóg.SK k tomu uvádza, že nehodnotí (možnú) interpretáciu slov von der Leyen, ale tvrdenie, či slová resp. obdobný obsah uvádzaný vo výroku povedala alebo nie. 

Pri hodnotení pravdivosti sme zohľadňovali a vážili priame tvrdenie o tom, že šéfka EK je so zmluvami spokojná versus možnú interpretáciu jej iných slov o „možnom” braní dodávok ako daných a otázke (nie priznaní / konštatovaní), či sa komisia môže z toho poučiť.

Izrael mal exkluzívnu zmluvu s Pfizerom, v rámci ktorej si Pfizer testoval nie samotnú vakcínu, ta bola otestovaná, preverená, certifikovaná. Testoval si distribúciu vakcíny v danej krajine. Pfizer je jedna z tých vakcín, ktoré musia byť veľmi prudko prísne chladené, takže bola otázka, ako sa vlastne bude distribuovať a urobili si v podstate dohodu s Izraelom, že idú si tam testovať, ako rýchle to bude, ako efektívne sa dá tá vakcína za týchto podmienok distribuovať.

Podľa znenia zmluvy nebola jej obsahom dohoda Izraela a Pfizeru o testovaní distribúcie vakcín, ale dohoda o spolupráci pri poskytovaní a vyhodnocovaní štatistických dát skúmajúcich vytvorenie kolektívnej imunity po očkovaní. Tvrdenie Tomáša Valáška preto hodnotíme ako nepravdivé.

Schválenie a podmienky skladovania vakcíny Pfizer/BionTech

Bezpečnosť a 95 percentnú účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech preukázali štúdie v novembri 2020. Prvou krajinou, ktorá vakcínu schválila, bola Veľká Británia, a to 3. decembra. Koncom roka jej bezpečnosť potvrdila Svetová zdravotnícka organizácia. 

Izrael podpísal oficiálnu dohodu s Pfizerom 14. novembra, s vakcinačnou kampaňou začal 20. decembra. V čase podpisu dohody Pfizer ešte nemal vyriešenú logistiku prepravy vakcíny do krajiny. Musí sa totiž uchovávať pri -80 až -60 stupňoch Celzia. 

Izrael prichádzajúce dávky umiestňuje v tridsiatich podzemných mrazničkách pri hlavnom letisku, kde sa ich zmestí až 5 miliónov. Ampulky následne balí po sto dávkach a distribuuje ich po celej krajine. 

Dohoda rýchlej distribúcii vakcíny

Podľa štúdie v Israel Journal of Health Policy Research bolo dôležitým faktorom úspechu očkovacej kampane kreatívne technické riešenie, ktorým sa úrady vysporiadali s náročnou logistikou vakcíny Pfizer/BioNTech. 

„Presvedčili sme ich, že keď nám dajú vakcínu ako prvým, budeme presne vedieť, ako ju administrovať v čo najkratšom možnom čase - a to je presne, čo sa stalo,” uviedol izraelský minister zahraničných vecí Yuli Edelstein pre magazín Politico. 

Exkluzívna zmluva Izraela a Pfizeru

Súčasťou exkluzívnej zmluvy medzi izraelskou vládou a Pfizerom je poskytovanie štatistických a epidemiologických dát o priebehu pandémie po resp. počas očkovania - nie testovanie distribúcie vakcín.

Zmluva uvádza, že cieľom je „merať a analyzovať epidemiologické dáta, ktoré sa objavia po uvedení produktu, aby sme určili, či po určitom percente zaočkovanosti bude v Izraeli dosiahnutá kolektívna imunita.”

Podľa premiéra Benjamina Netanyahua je za zámerom pomoc pri formovaní stratégií boja s koronavírusom. Izrael chce vidieť, ako očkovanie pomáha v predchádzaní ochoreniu, otváraní ekonomiky či obnove sociálneho života. 

Tomáš Valášek pre portál Demagóg.SK uviedol, že v obsahu zmluvy sa vo svojom tvrdení pomýlil. „Testovali tam niečo iné: nie distribúciu vakcíny, ale dopad očkovania na šírenie vakcíny (Valášek zrejme myslel šírenie koronavírusu - pozn.). Takže táto časť môjho výroku nie je neoveriteľná, je priamo nesprávna.”