Stanislav Martinčko

Člen strany: Koalícia Občanov Slovenska (KOS)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Stanislav Martinčko

Stanislav Martinčko

Teraz sme sa dozvedeli, že ide sa robiť nejaká rekonštrukcia radikálna na súdoch, ale idú to robiť tí istí ľudia, ktorí sú za to zodpovední, sú v tých komisiách, minister Borec, nedávno premiér navštívil ministerstvo spravodlivosti a povedal, že funguje báječne.

Vláda SR skutočne plánuje zásadnejšie zmeny v súdnictve, no o konkrétnych opatreniach zatiaľ verejnosť nebola informovaná. Nie je však pravda, že by premiér R. Fico navštívil ministerstvo spravodlivosti len nedávno. Jeho návšteva ministerstva sa uskutočnila ešte v októbri 2012, kedy premiér vyjadril spokojnosť. Preto hodnotíme výrok S. Martinčka ako zavádzajúci. 

O nespokojnosti Vlády so súdnictvom a o zásadnejších zmenách sa začalo hovoriť až začiatkom roku 2014.  
TASR (11. január 2014): "Vláda SR stráca trpezlivosť so stavom slovenskej justície. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády SR a kandidát na prezidenta Robert Fico (Smer-SD)."

Následne R. Fico ohlásil prípravu zmien v justícii. O konkrétnych opatreniach bol zatiaľ informovaný len premiér, nie verejnosť.
SITA (Webnoviny.sk, 22. január 2014):"Minister spravodlivosti podľa Fica v súčasnosti pripravuje radikálne opatrenia v justícii. ... Predseda vlády však nespresnil, o aké opatrenia ide. Dodal len, že je potrebné začať robiť rozhodnutia, ktoré zvýšia dôveryhodnosť justície."
 

Tu na tejto stoličke, na tomto živom vysielaní sedel predseda Najvyššieho súdu Slovenska, ktorý povedal občanom, že Slovensko nie je právny štát. Povedal to trikrát v priamom prenose. Na druhý deň premiér krajiny to zdupľoval a povedal, že Slovensko bude právny štát len vtedy, keď občania budú mať viacej peňazí.

Stanislav Martinčko spomína reláciu V politike (TA3) , kde bol 11. marca 2013 hosťom predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý naozaj povedal, že Slovensko podľa jeho názoru nie je právnym štátom (v kontexte to naznačil v čase 15:25, 32:10 a otvorene to spomenul tri krát v 48. minúte).

Robert Fico sa k tejto téme vyjadril v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu až o niekoľko dní, informovali o tom denník SME aj portál aktualne.sk:

„Ten, kto má lepší plat si vie zaplatiť lepšieho advokáta. Pokiaľ na Slovensku nebude životná úroveň primeraná ostatným európskym krajinám, nebude ani štandardný právny štát,“ tvrdí premiér. Ľudia môžu totiž podľa neho svoje práva vykonávať iba vtedy, keď majú primerané ekonomické zázemie.
Za príklad dáva slobodu pohybu. "Keď má niekto tritisíc eur, tak môže ísť niekam. Ale keď má niekto tristo eur, tak je rád, že vyjde z dediny do okresného mesta a spraví si sobotný nákup."
O štandardnom právnom štáte je podľa premiéra možné hovoriť hlavne vtedy, keď ľudia majú ekonomické zázemie, aby sa mohli domôcť ľudských práv.
"

Vezmime si príklad nemeckého prezidenta veľkého Nemecka, ktorý musel z funkcie odísť len preto, že si zobral pôžičku v banke a zobral si menší úrok, o pol percenta menší ako bežný Nemec. Keď mu na to prišli, jednalo sa tam len asi o 500 euro. Tento nemecký prezident zo svojej funkcie odstúpil.

Výrok hodnotíme ako zavádzajúci pretože Martinčko nesprávne uvádza percentuálnu mieru úroku a taktiež sumu o ktorú sa jednalo. K zavádzaniu dochádza aj z dôvodu, že nešlo len o úver, ale o to, že Christian Wulff ho zobral od ženy spriazneného podnikateľa, ako aj fakt, že vydieral šéfredaktora nemeckého denníka. 

Nemecký prezident Christian Wulff odstúpil 17.2.2012 z dôvodu 500 000€ úveru, ktorý získal na stavbu domu ešte pred nástupom do prezidentskej funkcie. Úver získal od ženy spriazneného podnikateľa za úrok 4%, čo je o jeden percentuálny bod nižší úrok, aký ponúkali v tej dobe komerčné banky. Problémom sa stal aj fakt, že Wulff vyvíjal tlak na šéfredaktora nemeckého denníka Bild kaia Diekmanna, aby materiál o pôžičke nezverejnil.