Roman Mikulec

Člen strany: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Roman Mikulec

Roman Mikulec

Veď zoberte si, čo sa teraz vo Francúzsku. Prijali zákaz vychádzania absolútne striktný, hodinu môžu ísť ľudia von len to, aby si mohli nakúpiť alebo išli na prechádzku a keď hovoríme o tých sankciách, tak vyhlásili pod tvrdými pokutami a dokonca trestné stíhanie

30. októbra zaviedlo Francúzsko prísny lockdown, ktorý bude trvať najmenej do 1. decembra. Zavrelo reštaurácie, bary a všetky obchody okrem tých, ktoré predávajú životne nevyhnutný tovar. Školy, služby a továrne ostávajú kvôli ekonomike otvorené. 

Prezident Emmanuel Macron oznámil, že ľudia majú dovolené opustiť svoje domovy len za účelom práce, nákupu nevyhnutného tovaru ale pomoci príbuznému. Povolené je tiež ísť von za športom - ale len na jednu hodinu v jednokilometrovom rádiuse od domu. 

Aby ľudia účel cesty odôvodnili, musia vypĺňať formuláre. Za porušenie pravidiel hrozí pokuta 135 eur, pri treťom porušení sa môže vyšplhať na 3750 eur alebo na šesťmesačné väzenie. Tvrdenie ROmana Mikulca hodnotíme ako pravdivé.

Tie testy (rýchlotesty na covid – pozn.) boli nakúpené za za cenu, ktorá dokonca je nižšia, ako ju nakúpili v Spojených štátoch amerických alebo v iných krajinách.

Nie je zrejmé, aký nákup mal Roman Mikulec na mysli. Podľa informácií, ktoré Demagóg.SK dohľadal, nakupovala americká vláda v auguste 2020 rýchlotesty na covid síce drahšie, než slovenská - no boli to testy iného typu. Nie je preto korektné porovnávať ich s nákupom slovenských úradov. Keďže nie jasné, aký resp. ktorý nákup rýchlotestov zo strany amerických úradov má Roman Mikulec na mysli, hodnotíme jeho tvrdenie zatiaľ ako neoveriteľné. 

Slovenské rýchlotesty

Roman Mikulec hovorí o slovenských rýchlotestoch, ktoré vláda kúpila o.i. na celoplošné testovanie obyvateľstva. 

14. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Juhapharm zmluvu na dodávku 1 milióna testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Cena za kus s DPH bola 4,29 eura. Išlo o testy Biocredit One Step Rapid Test Covid-19 Ag.

16. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Eurolab Lambda zmluvu na dodávku 10 miliónov testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Cena bola 4,345 eur s DPH. Išlo o testy značky Abbot Panbio Covid-19 AG Rapid Test Device. 

16. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Abbott Laboratories Slovakia zmluvu na dodávku 2 miliónov testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Cena bola 4,895 eur s DPH. Išlo o testy značky Abbot Panbio Covid-19 AG Rapid Test Device.

Americké rýchlotesty

Americké Ministerstvo zdravia a ľudských zdrojov v auguste oznámilo, že uzavrelo s firmou Abbot zmluvu na nákup 150 miliónov diagnostických rýchlotestov na covid-19. 

Cena za dodanie bola 760 miliónov dolárov - teda 5,067 dolára za kus (nie je zrejmé, či s DPH alebo bez). V prepočte na eurá bola vtedajšia cena takmer 6 eur za kus. Išlo však o iný typ testov - Abbott BinaxNOW COVID-19 Ag Card Point of Care.

Ministerstvu vnútra nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie portálu Demagóg.SK. Nevieme teda, aký nákup mal Roman Mikulec na mysli, keď porovnával ceny.

My sme dali priestor odborníkom, odborníci sa vyjadrili na ostrom krízovom štábe, aj na pandemickej komisii sa to odhlasovalo.

Odporúčania konzília odborníkov týkajúce sa celoplošného testovania prerokovala 21. októbra Pandemická komisia. Návrh posunula Ústrednému krízovému štábu (.pdf). Ten 26. októbra celoplošné testovanie schválil. Tvrdenie Romana Mikulca preto hodnotíme ako pravdivé.

Naozaj tá operácia bola zo začiatku a poviem to veľmi úprimne, bola to utajovaná vec, ktorá sa riešila teda samozrejme v úzkom okruhu ľudí.

Verejnosť - a ani prezidentka - o zámere vlády plošne pretestovať obyvateľstvo na koronavírus nevedela až do polovice októbra. Tvrdenie Romana Mikulca preto hodnotíme ako pravdivé. 

Podľa DenníkaN informoval premiér Igor Matovič členov vlády o nápade plošne pretestovať celú populáciu na utajenom rokovaní 16. septembra.

Ministerstvo obrany pre portál Demagóg.SK nedávno uviedlo, že „minister obrany sa o zámere protestovať celé obyvateľstvo SR dozvedel na neverejnom rokovaní vlády koncom mesiaca september.” 

Ako prvé informáciu o tejto možnosti na verejnosť priniesli Aktuality.sk, a to 16. októbra. O deň neskôr, 17.októbra, ju premiér potvrdil na tlačovke.

Igor Matovič na nej o.i. povedal, že „je čas, aby som sa priznal k tomu, že áno. Posledné tri týždne sme potichu chystali najväčšiu logistickú operáciu, aká kedy na Slovensku bude uskutočnená – a to je celoplošné pretrestovanie obyvateľov.” Vedel o ňom podľa neho len úzky okruh ľudí.

Ako dôvod pre zatajenie zámeru uviedol obavu, že by sa mohlo - ako počas prvej vlny - stať, že nejaký štát by vykúpil dodávku testov pre Slovensko. 

Deň predtým v Bruseli rokoval s Angelou Merkelovu, ktorej však plán plošného testovania spomenul. Nevedela o ňom ani prezidentka Zuzana Čaputová.

Vláda nemala 6 týždňov na to, aby pripravila túto operáciu. To jednoducho nie je to pravda. Naozaj odkedy sme si povedali, že ideme zabezpečiť takúto operáciu, tak je to niečo viac ako 2 týždne, nie 6 týždňov…

Ak berieme ako moment schválenia „zabezpečenia operácie” deň, kedy prešla vládou (a úradníci, armáda a polícia tak mohli začať prípravu), tak na priamu organizáciu v teréne zostávali asi dva týždne. Samozrejme, zostáva otázka, či vláda nemohla o začiatkoch príprav rozhodnúť skôr. Navyše, samotný premiér 17. októbra - teda dva týždne pred začiatkom testovania - povedal, že už vtedy na tom vláda pracovala tri týždne. S ohľadom na priame zabezpečenie testovania v teréne a vzťahujúc sa na schválenie na vláde hodnotíme tvrdenie Romana Mikulca ako ešte pravdivé.  

Časová os

Podľa DenníkaN informoval premiér Igor Matovič členov vlády o nápade plošne pretestovať celú populáciu na utajenom rokovaní 16. septembra.

Ministerstvo obrany pre portál Demagóg.SK nedávno uviedlo, že „minister obrany sa o zámere protestovať celé obyvateľstvo SR dozvedel na neverejnom rokovaní vlády koncom mesiaca september.”

28. septembra Správa štátnych hmotných rezerv vyhlásila priame rokovacie konanie na dodanie skríningových testov z dôvodu mimoriadnej udalosti. 

Zákon hovorí, že „ústredné orgány štátnej správy uplatňujú požiadavky na tvorbu štátnych hmotných rezerv vyplývajúce z krízových plánov a iných úloh ústredných orgánov štátnej správy a požiadaviek Ministerstva obrany Slovenskej republiky na Správu rezerv.” Rezervám teda musel niekto poslať požiadavku na nakúpenie testov. 

Ako prvé informáciu o tejto možnosti na verejnosť priniesli Aktuality.sk, a to 16. októbra. O deň neskôr, 17. októbra, ju premiér potvrdil na tlačovke. Okrem iného povedal, že vláda objednala 13. miliónov testov. 

14. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Juhapharm zmluvu na dodávku 1 milióna testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Dodané mali byť do 30. októbra. 

16. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Eurolab Lambda zmluvu na dodávku 10 miliónov testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Viac ako polovica mala byť dodaná do 23. októbra.

16. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Abbott Laboratories Slovakia zmluvu na dodávku 2 miliónov testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Dodané mali byť do 18 kalendárnych dní. 

Zmluvy so všetkými tromi firmami sa odvolávajú na predmet vyhlásenej zákazky z 28. septembra.

Ako prvé informáciu o tejto možnosti na verejnosť priniesli Aktuality.sk, a to 16. októbra. O deň neskôr, 17.októbra, ju premiér potvrdil na tlačovke.

Igor Matovič na nej o.i. povedal, že „je čas, aby som sa priznal k tomu, že áno. Posledné tri týždne sme potichu chystali najväčšiu logistickú operáciu, aká kedy na Slovensku bude uskutočnená – a to je celoplošné pretrestovanie obyvateľov.”

O deň neskôr, 18. októbra, vláda schválila materiál na prípravu celoplošného testovania. Uvádza v ňom, že okrem profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky budú integrované tímy pozostávať z príslušníkov Policajného zboru…”

Ako jeden z predkladateľov materiálu je uvedený minister vnútra - o zámere a nutnej súčinnosti policajtov teda musel vedieť ešte pred predložením materiálu na vládu pri jeho príprave.

Napríklad, minister obrany sa podľa vyjadrenia jeho tlačového oddelenia dozvedel 12. októbra na základe pokynu predsedu vlády. Podľa informácií DenníkaN začala armáda pracovať na príprave celoplošného testovania predtým, než ho premiér oznámil v médiách. Muselo to byť po 16. septembri, kedy o tom prvýkrát hovoril na vláde a pred 16. októbrom, kedy o zámere informovali aktuality.sk.  

26. októbra odsúhlasil celoplošné testovanie krízový štáb. Prvé kolo prebehlo 31. októbra a 1. novembra.