Mgr. Richard Vašečka

Môj Životopis:
Zamestnanie a pracovné skúsenosti:
Apríl 2012 – Poslanec NR SR
Od r. 1998 Gymnázium sv. Františka, Žilina, učiteľ
2009-2010 OZ Infocentrum, Bratislava, lektor a koordinátor projektu pre lídrov
1997-1998 SOU chemické a SOU stavebné, Žilina, učiteľ

Dosiahnuté vzdelanie a kvalifikácia:
1992-1997 Gréckokatolícka bohoslovecká fakulta, Prešovská univerzita, Prešov
odbor všeobecná katolícka teológia a učiteľstvo náboženskej a etickej výchovy
1988-1992 Gymnázium Jura Hronca, Bratislava

Jazykové schopnosti:
Anglický jazyk – B1 (maturita), momentálne pasívne
Ruský jazyk – pasívne
Poľský jazyk – aktívne

Iné znalosti a prax:
vedenie OZ, vedenie dobrovoľníkov, vzdelávanie dospelých

Člen strany: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Richard Vašečka

Richard Vašečka

…v roku 2016 stúpla miera chudoby o 30 tisíc ľudí viac je ohrozených mierou chudoby, ide už o 670 tisíc ľudí.

Poslanec Vašečka uviedol údaje o počte ľudí ohrozených chudobou v roku 2016 v súlade s údajmi, ktoré prezentovala na tlačovej besede generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR, Ľudmila Ivančíková. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Rizikom chudoby bolo v roku 2016 ohrozených 12,7 percenta obyvateľov Slovenska, teda 670 tisíc osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast o 0,4 percentuálneho bodu, resp. o 30 tisíc ľudí. Informáciu na tlačovej besede uviedla generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR, Ľudmila Ivančíková. "Indikátor miery rizika chudoby je pre jednotlivé krajiny počítaný vo vzťahu k ich národným hraniciam chudoby." (SITA)

Takzvanú národnú hranicu chudoby má každá krajina inú a stanovuje si ju vo vzťahu k tamojším príjmom. Najvyššia miera rizika chudoby za rok 2016 bola vykázaná v Prešovskom kraji, kde bolo 18,6 % ľudí ohrozených rizikom chudoby. Nasleduje Banskobystrický kraj (15,3 %), Nitriansky kraj (14,60 %), Žilinský kraj (14,10 %) a Košický kraj (13,80 %). Najlepšie na tom boli Trnavský kraj (9 %), Trenčiansky kraj (7,8 %) a Bratislavský kraj (5,4 %).

Príjmy a životné podmienky domácností a teda aj mieru rizika chudoby podľa EUSILC v Slovenskej republike za roky 2005-2015 si je možné pozrieť na stránke Štatistického úradu SR. 

Ale upozorním napríklad na to, že robíme odborné konferencie. Bola konferencia o eurofondoch, na ktorej vystúpil aj pán Pellegrini a pochválil, že takú dobrú konferenciu a tak dobre a kvalitne obsadenú teda v Národnej rade ešte nevidel.

Hnutie OĽaNO v máji roku 2017 skutočne verejne oznámilo štart série odborných prednášok s cieľom ponúknuť praktické riešenia na vybrané politické i spoločenské témy, pričom dve z týchto konferencií sa už uskutočnili priamo na pôde NR SR. Výrok Richarda Vašečku preto hodnotíme ako pravdivý.
Hnutie OĽANO spustilo sériu odborných konferencií pod názvom Za lepšie Slovensko dňa 11. mája 2017 verejným vyhlásením na tlačovej besede (video) a zároveň prvou z takýchto konferencií na tému Eurofondy na Slovensku, ktorá sa uskutočnila na pôde NR SR.
Hnutie je známe svojou protikorupčnou rétorikou a zorganizovanie série odborných konferencií na najpalčivejšie témy spoločnosti i verejnej správy má byť zrejme posunom od kritiky k hľadaniu konkrétnych odborných riešení. „Hnutie OĽANO vzniklo ako hnutie bojujúce proti korupcii v politike. Okrem toho chceme dávať v politike priestor čestným odborníkom a nie dlhoročným straníckym funkcionárom. Od poukazovania na korupciu sa preto podstata hnutia presúva k návrhom, ako situáciu riešiť a ako zlepšiť život ľudí na Slovensku,“ uviedla poslankyňa Veronika Remišová.
Na prvej konferencii sa diskutujúci venovali najmä témam ako príčiny pomalého čerpania eurofondov, problémy efektívneho manažmentu eurofondov, opatrenia a zmeny potrebné na dosiahnutie efektívnejšieho využívania eurofondov v prospech krajiny a iné, v zastúpení viacerých odborníkov vrátane spomínaného Petra Pellegriniho, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Podrobnosti k programu konferencie k nahliadnutiu tu. Pellegrini pochválil organizátorov priamo na konferencii v NR SR, čo potvrdzuje aj videozáznam (26:30).
V poradí druhá konferencia sa uskutočnila 13. júna taktiež v kinosále NR SR tentoraz na tému Vzdelanie a zamestnanie: cesta k integrácii Rómov. Program konferencie sa sústredil na dôležitosť vzťahu vzdelania a uplatnenia na trhu práce najmä pre deti a mládež ohrozenú sociálnym vylúčením.

„Cieľom nášho hnutia je preto najmä riešenie najväčších problémov krajiny. Za kľúčové považujeme zlepšenie školstva, zdravotníctva, súdnictva, zlepšenie efektívnosti eurofondov a znižovanie rozdielov medzi bohatými a chudobnejšími regiónmi Slovenska,“ vyhlásila Remišová.

Témy ani termíny nasledujúcich konferencií sa nám bližšie nepodarilo zistiť. Rovnako sa nám nepodarili zistiť prípadné návrhy k spolupráci pri organizovaní konferencií s predstaviteľmi vládnej koalície tak, ako to bolo napríklad v prípade Pellegriniho.

Ja som šokovaný z toho, že premiér tejto vlády, Robert Fico, začína nabiehať na extrémistický slovník a hovorí napríklad o cigánskych parazitoch.

Róbert Fico koncom minulého roka na Pracovnom sneme strany Smer v Prešove vyhlásil, že vládnúca strana skoncuje s politickou korektnosťou. Následne sa vyjadril aj o rómskych občanoch, ktorí zneužívajú sociálny systém a o konci tolerovania tohto zneužívania. Koncom januára tohto roka v nedeľnej debate V politike spravodajskej televízie TA3 predseda vlády nespomenul Rómov, ale „Cigánov“, takisto urobil aj v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Avšak výrok o "cigánskych parazitov" pochádza od predsedu resp. predstaviteľov strany Ľudová strana Naše Slovensko. Toto slovné spojenie v roku 2009 použil Marián Kotleba aj vo svojej kampani, kedy kandidoval na banskosbystrického župana. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Predseda vlády SR hovoril o skoncovaní s politickou korektnosťou už pred prešovským snemom strany SMER-SD na zasadnutí Rady Strany európskych socialistov začiatkom decembra 2016. Pre svoje slová, hlavne ktoré odzneli na Pracovnom sneme Smeru, bol ostro kritizovaný hlavne zo strany predstaviteľov rómskej komunity. Podľa Františka Tanku, predsedu Únie Rómov na Slovensku „Pán premiér totiž verejne podporil neonacizmus, fašistov a skínov, ktorým dal zelenú, aby dehonestovali rómsky národ na Slovensku“

Najviac citovanými výrokmi premiéra z prešovského snemu boli následujúce:

„Bojíme sa niečo povedať, lebo je to nekorektné, ale extrémisti tento jazyk používajú a získavajú tak obrovskú prevahu a podporu. Chcem vás povzbudiť k odvahe, nazývajme veci správnymi slovami.“

„Máme
veľký problém s časťou rómskych osád a ak chce mať niekto práva, musí
mať aj konkrétne povinnosti. Je obdobie na použitie väčšej represie voči
týmto ľuďom, ktorí znechucujú a znepríjemňujú život ľuďom, ktorí
dodržiavajú zákon.“

"To, čo počúvam
o zneužívaní tohto systému je neakceptovateľné a bude musieť na to
minister zareagovať, musíme začať v rómskych osadách robiť poriadky,...," 

"...Nebudeme už tolerovať ľudí, ktorí zneužívajú sociálny systém, ktorí obťažujú ľudí dodržiavajúcich zákon a narúšajú pokojný život v mestách a obciach. Dosť bolo tolerancie." Výroky Róberta Fica na adresu rómskych občanov na sneme SMER-SD.

Slovné spojenie "cigánski paraziti" bolo často používané predsedom strany ĽSNS, ktorý sa dostal do médií kvôli tohto výrazu už v roku 2010. Vtedy Kotleba vyhlásil, že  "Biely človek
musí iba robiť, robiť a robiť. Ak má robotu, musí makať, aby uživil svoju
rodinu. Keď nerobí, štát mu pomocnú ruku nepodá. Keď nerobíš, tvoja smola -
zdochni. Naproti tomu sa štát veľkoryso, s doslova mamičkovskou
starostlivosťou, stará o cigánskych asociálnych parazitov.

Tento výraz používal aj v kampani v roku 2009. V letáku sľuboval, že s dôverou voličov dokáže „odstrániť nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov“. V tejto veci sa začalo aj trestné konanie, nakoniec však Najvyšší súd SR potvrdil oslobodenie Kotlebu. Bývalý šéf Slovenskej pospolitosti, neskôr Ľudovej strany ­Naše Slovensko podľa terajšej ministerky spravodlivosti, Lucie Žitňanskej hanobil národy, rasy a presvedčenia.

Od vzniku Slovenskej republiky za všetky volebné obdobia bol ten počet 13 vždy (vo Výbore pre obranu a bezpečnosť, pozn.), aj v minulom volebnom období, aby som bol úplne presný. Raz bol 12, ale to zodpovedalo vtedy veľkému pomeru v prospech koalície(…)

Vašečka v diskusii referuje k výboru, v ktorom sám pôsobí- Výboru pre obranu a bezpečnosť. Počet členov tohto výboru NR SR je dostupný pre volebné obdobia 2 až 7. Počas týchto volebných období mal Výbor pre obranu a bezpečnosť po väčšinu času 13 členov, aj keď sú určité odchýlky od tohto pravidla- v 3., 4. a 6. volebnom období bol na konci počet členov odlišný, no väčšinu týchto období skutočne platilo, že výbor mal 13 členov. Z kontextu diskusie vyplýva, že Vašečka nereferuje k 7. volebnému obdobiu, ale práve porovnáva s ním ostatné obdobia. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podľa záznamov NR SR boli v daných volebných obdobiach členmi kontrolného výboru nasledovné počty poslancov:

Záznamy pre tento výbor nie sú dostupné pre prvé volebné obdobie.
2. volebné obdobie:
30.10. 1998- 11 členov
3.11. 1998- 13 členov
Na konci obdobia- v septembri 2002-13 členov
Výbor začal v októbri 2002 s 13 členmi, traja z nich na druhý deň prestali byť členmi, no v novembri sa stali členmi ďalší traja poslanci, preto mal výbor 13 členov. Výbor ukončil činnosť v júni 2006 so 14 členmi.
Výbor začal v júli 2006 s 12 členmi, traja z nich na druhý deň prestali byť členmi, namiesto nich prišli 4 ďalší poslanci v auguste 2006,kedy bolo teda členov 13. V júni 2010 končil výbor s počtom členov 12.

Výbor začal 9. júla 2010 s počtom členov 13 (4 ďalší ľudia boli evidovaný ako členovia len na jeden deň). Skončil v marci 2012 s počtom členov 13.
Výbor začal 4. apríla 2012 s 13 členmi. Výbor ukončil činnosť v marci 2016 s 12 členmi.

Výbor začal svoju činnosť v apríli 2016 s 12 členmi- na toto obdobie sa už ale Vašečkov výrok podľa kontextu diskusie nevzťahuje.

Prvú ustanovujúcu schôdzu sme začínali 2. mája (2012, pozn.). Teraz budeme začínať už 19. apríla.

Vašečka vo výroku zamieňa ustanovujúcu a prvú riadnu schôdzu. V minulom volebnom období 2012 - 2016 bolo ustanovujúca schôdza NR SR 4. apríla 2012 a 2. mája 2012 už bola prvá riadna schôdza NR SR. Ustanovujúca schôdza pre toto volebné obdobie prebehla 23. marca 2016. Richard Vašečka v diskusii poukazoval na to, že vládna koalícia veľmi rýchlo obsadila posty vo výboroch a celý parlament bol ustanovený veľmi rýchlo, čo sa nepodarilo SMERu pred štyrmi rokmi, keď vládol sám. To či prvá riadna schôdza bude 19. apríla sa nedá overiť, keďže informácie o dátumoch a programe schôdzí chodia poslancom do ich súkromnej pošty, a na stránke NRSR táto informácia zatiaľ nebola zverejnená. Výrok ako celok vzhľadom na zamieňanie terminológie hodnotíme ako zavádzajúci.
V roku 2012 sa voľby konali 10. marca, tento rok to bolo o niekoľko dní skôr 5. marca, čo taktiež umožnilo o niečo skoršie prebehnutie ustanovujúcej schôdze.