Ing. Richard Sulík

Člen strany: Sloboda a Solidarita (SaS)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Richard Sulík

Richard Sulík

Richard Sulík vo svojom blogu z 12. mája 2017 vylúčil spoluprácu strany Sloboda a Solidarita s Ľudovou stranou Naše Slovensko. 

„Členstvo v EÚ považujeme za kľúčový záujem Slovenska, jasne sme to vyargumentovali v Reforme EÚ, ktorú sme prednedávnom predstavili. Naopak, ĽSNS je za vystúpenie nielen z EÚ, aj z NATO,” píše Sulík. 

Pred parlamentnými voľbami 2020 sa Sas pridala k paktu o neútočení opozičných strán. Sulík vtedy inicioval pridanie dodatku, v ktorom partneri vylúčili povolebnú spoluprácu so stranami Smer-SD, SNS a ĽSNS. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako pravdivé.

… sme členmi EÚ, sme členmi NATO, sme členmi eurozóny a potom ešte OECD a WTO, Svetová obchodná organizácia a nikto nespochybnil tu zo strany predsedovia alebo aj Veronika, ktorí tu sedíme…

Tak OĽaNO, SaS, Sme rodina ako aj strana Za ľudí deklarujú členstvo Slovenska v EÚ a Nato ako pilier zahraničnopolitickej orientácie, hoci sa v konkrétnostiach -  v miere náklonnosti a hĺbke týchto spoluprác - líšia. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako ešte pravdivé.

OĽaNO

„Prozápadná orientácia: chceme užitočnú EÚ a funkčné NATO,” píše strana vo svojom predvolebnom programe 2020. 

Tvrdí, že podporuje proeurópske smerovanie krajiny, no aj eurorealizmus. 

Sme rodina

Sme rodina vo svojom predvolebnom programe uvádza, že chcú urobit' audit členstva Slovenska v Európskej únii. 

„Audit (...) potrebujeme nielen kvôli tomu, aby sme vedeli jasne a na základe overených údajov povedať, čo nám členstvo v EÚ dalo a čo nám vzalo. Potrebujeme ho predovšetkým kvôli tomu, aby sme vedeli pomenovať záujmy Slovenskej republiky v EÚ….”

Boris Kollár v roku 2019 uviedol, že európsky dom chcú „opraviť - nie zbúrať.”

Podpredseda hnutia Milan Krajniak v roku 2016 povedal, že ak príde snaha o centralizáciu EÚ a Slovensko už nebude môcť ovplyvniť takmer nič, malo by spolok opustiť. Podobne sa vyjadril aj Kollár. 

Za ľudí

...dnes, už z pozície členského štátu, musíme zabojovať o zdravie a o prežitie EÚ a Aliancie,” píše strana vo svojom predvolebnom programe 2020. 

Za najväčšie problémy Únie považuje slabú dôveru v inštitúcie. Podľa strany k tomu prispieva klesajúca solidarita medzi krajinami a byrokracia v európskych inštitúciách. 

Predseda strany Andrej Kiska ešte ako prezident povedal, že „projekt Európskej únie je úžasný projekt. Je to nielen projekt hospodárskeho rozvoja a solidarity, ale aj projekt slobody, voľnosti, a nezabúdajme, že aj mieru.” 

SaS

„Strana Sloboda a Solidarita nikdy nebola a nie je za vystúpenie Slovenska z Európskej únie a predseda Richard Sulík sa osobne niekoľkokrát vyjadril proti takémuto kroku,” uviedla strana v roku 2017. 

Ruské noviny ju vtedy označili za politickú silu, ktorá podporuje vystúpenie Slovenska z Európskej únie. 

Analýza zahraničnej politiky 

Zahraničnopolitickú orientáciu strán Za ľudí a Sme rodina - ich postoj k EÚ - skúmali aj politológovia z Univerzity Komenského Marta Králiková, Aneta Világi a Pavol Baboš. 

Pri stranách Sme rodina a SaS zistili sklon k mäkkému euroskepticizmu - a teda k spochybňovaniu dnešného stavu integrácie, rušeniu niektorých inštitúcií a snahe o návrat niektorých kompetencií národným štátom. 

Stranu Za ľudí, naopak, výskumníci označili za stranu, ktorá má tendenciu podporovať postupnú európsku integráciu. 

OĽaNO politológovia presne zaradiť nevedeli. Mediálne výstupy im naznačovali mierny sklon k mäkkému EÚ-skepticizmu, volebný program však vyznieva skôr v duchu podporu EÚ.

Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, je výrazne smrteľnejší ako ako bežná chrípka. Zatiaľ však nevieme spoľahlivo povedať, koľkonásobne. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako neoveriteľné.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že na sezónnu chrípku každoročne zomrie „menej než 1 percento nakazených”. 

Spoľahlivý údaj o smrtnosti (percente úmrtí z nakazených) na koronavírus ešte nepoznáme, nepoznáme totiž celkový počet nakazených. Číslo sa líši od krajiny ku krajine aj v závislosti od toho, ako masívne testuje. 

WHO k 3. marcu 2020 (relácia je z 7. marca) uvádzala globálny údaj 3,4 percenta. V polovici februára 2020 zverejnili čínski vedci štúdiu, podľa ktorej bola smrtnosť na koronavírus 2,3 percenta. 

Hovorkyňa SaS pre Demagóg.SK uviedla, že Richard Sulík vychádzal z analýzy dát najrelevantnejších inštitúcií v obore, a to americkej CDC, ktorá má dlhodobé dáta o smrtnosti chrípky, a čínskej CDC, ktorá zodpovedá za monitorovanie epidémie COVID-19 v Číne.”

Z porovnávacieho grafu týchto dvoch inštitúcií vyplýva, že smrtnosť COVID-19 je - na základe dát, ktoré zatiaľ máme - približne 20-násobná oproti chrípke,” tvrdí Katarína Svrčeková. 

Aj z tohto grafu - v ktorom môžu byť len aktuálne dostupné čísla založené na poznaní (iba) počtu nakazených, ktorí boli testovaní - však vyplýva, že smrtnosť je koronavírusu je dvadsaťnásobná „len” pri niektorých vekových skupinách.

Keďže zatiaľ nepoznáme (lebo nemáme odkiaľ poznať) skutočnú smrtnosť na koronavírus, nevieme povedať, koľkokrát je smrteľnejší ako chrípka. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotime ako neoveriteľné.

My súhlasíme so znížením daní. Samozrejme, že áno, aj tých 15 % (daň z príjmu pre firmy – pozn.) sme podporili.

Jedným z deklarovaných hesiel strany SaS je Menej štátu a nižšie dane”.

Richard Sulík označil návrh SNS na zníženie daní z príjmu právnických osôb pre firmy s obratom do 100-tisíc eur za „na začiatku (...) krok správnym smerom”. Klub SaS tento návrh pri hlasovaní na 49. schôdzi parlamentu podporil. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako pravdivé.

Andrej Danko pred voľbami (2016 – pozn.) vravel, že s Maďarmi nikdy nepôjdu do koalície.

Andrej Danko pred voľbami 2016 jasné „nie” maďarským stranám - teda ani Mostu–Híd - nepovedal. Ešte v roku 2012 však ako podpredseda SNS vyhlásil (14:05): „...myslím si, že vieme byť garancia toho, čo nevie byť žiadna politická scéna vrátane Smeru a to je to, že nikdy nebudeme vo vláde s Bugárom...“ 

Aj napriek tejto garancii Dankova SNS v roku 2016 vstúpila do koalície s Mostom – Híd Bélu Bugára. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako ešte pravdivé.