Ing. Richard Sulík

Člen strany: Sloboda a Solidarita (SaS)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Richard Sulík

Richard Sulík

V tomto aj Borisa Kollára podporujem, zriadil som pracovnú skupinu, ktorá sa práve venuje tomuto projektu, ako zvýšiť počet postavených bytov (nájomných, pozn.)

Ministerstvo hospodárstva pre portál Demagóg.SK uviedlo, že v apríli zriadili pracovnú skupinu, ktorá sa venuje téme nájomných bytov. 

Ide o poradný orgán ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Má dvoch stálych členov – Miloša Ďureca a Jozefa Bartu. Jej rokovania sa už zúčastnili a do budúcna sa budú zúčastňovať prizvaní odborníci podľa prerokovávanej problematiky,” doplnil rezort. 

Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako pravdivé.

Toto som nehovoril, že aby bol oddelený. Naopak, ja som povedal, že tú funkciu (policajného prezidenta, pozn.) je treba, to tak vyhrotene som to povedal, že treba ju spolitizovať, aby to trochu rezonovalo, tak som použil toto slovo, keď je to veľmi dráždivé slovo. Ale, o čom mne ide a to som hovoril pred voľbami rovnako ako teraz. Minister vnútra má byť zodpovedný za výkon polície.

Strana SaS v predvolebnom programe všeobecne hovorí, že chce odpolitizovať riadiace funkcie v polícii. Na naplnenie tohto cieľa je potrebná zákonná úprava kreovania všetkých funkcionárov PZ, nie len prezidenta,” tvrdí strana. 

V programe ohlasuje výberové konania na všetky funkcionárske pozície v policajnom zbore - v príkladoch však menuje len viceprezidentov, nie prezidenta zboru. Tomu sa v programe nevenuje vôbec. 

Richard Sulík však v jednej z predvolebných debát povedal, že voľba šéfa polície by sa mala spolitizovať a politickú zodpovednosť by zaň mal niesť minister vnútra, aby „bolo jasné, kto za čo nesie zodpovednosť“.

Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako pravdivé.

Ja si pamätám, my sme v 2016 zostavili prekvapivo dobrý výsledok, mali sme v prieskumoch niekde okolo 5 a vo výsledku 12 a hneď potom sme skočili v prieskumoch až až nejakých 15 – 16.

Posledné predvolebné prieskumy namerali strane SaS vo februári 2016 5,5% (Focus), 3,4% (MVK), 5,2% (Polis) a 6,7 % (AKO).

V marcových voľbách 2016 získala SaS 315 558 hlasov - a teda 12,1%. 

Tesne voľbách namerali prieskumy strane 16,2% (AKO) 12,5 % a 13 % (Focus). Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako ešte pravdivé.

Je vypracovaný už konkrétny legislatívny návrh spoločne s pani ministerkou spravodlivosti, s pani Kolíkovou. (Ja dúfam, že tento týždeň by ho mohla vláda schváliť, kde budú nájomcovia čiastočne do veľkej miery odškodnení.)

Rezort spravodlivosti pre portál Demagóg.SK uviedol, že ich rokovali s Ministerstvom hospodárstva o možnostiach, ako pomôcť nájomcom.

K 28.4.2020 bol na Ministerstve spravodlivosti pripravený a odoslaný na Ministerstvo hospodárstva návrh možných opatrení na podporu prevádzky podnikov zasiahnutých šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19.” 

Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako pravdivé.

Keď si pozriete celkovú krivku, že všetci nakazení – vyliečení tak, tak ona už dosť výrazne klesá.

Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že počet vyliečených v čase vysielania relácie - t.j. k 3. máju 2020 - stúpal a počet aktuálne chorých na ochorenie cov id-19 sa znižoval – krivka teda skutočne klesala. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako pravdivé.