Peter Pellegrini

Člen strany: SMER - sociálna demokracia (SMER-SD)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Vo februári 2020 vyšiel v časopise Slovenka rozhovor s Petrom Pellegrinim, ktorý sa niesol v priateľskom a neformálnom duchu. V rovnaký deň sa v centrálnom registri zmlúv objavila zmluva, podľa ktorej Úrad predsedu vlády podporil sumou 25-tisíc eur občianske združenie Slovenka. To zastrešuje aj podujatie Deň kroja. Na prípad upozornila Transparency International.

Peter Pellegrini navštívil Deň kroja v septembri 2018 aj 2019, teda každý rok, odkedy je premiérom. V roku 2019 Dňu kroja pridelil Úrad predsedu vlády dotáciu vo výške 50-tisíc eur. Aktuálne teda podujatie získalo podporu po druhýkrát. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako pravdivé.

My sme prijali 140 asýrskych kresťanov a sa pozriete, koľko ich zostalo na Slovensku, 20 alebo koľko?

V decembri 2015 Slovenská republika prijala 149 asýrskych kresťanov pochádzajúcich z Iraku. 

Správu o tom, že sa prvých 21 Iračanov vrátilo späť do svojej vlasti potvrdilo pre Denník N ministerstvo vnútra v máji 2016: Dôvodom ich návratu nie je nespokojnosť s prístupom na Slovensku, ale skutočnosť, že nevedeli prekonať smútok za domovom, a tak mali problém začleniť sa do života na Slovensku.” 

Posledný známy údaj priniesla RTVS v reportáži z februára 2019 - na území Slovenska ostalo žiť 58 Iračanov. 

Rovnaký údaj uvádza združenie Pokoj a dobro, ktoré zastrešovalo integračný projekt pomoci utečencom. Tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé.

A ja som bol preto, na pozvanie pána premiéra Orbána, na južnej schengenskej hranici maďarsko-srbskej, kde sám Viktor Orbán povedal, že za posledné mesiace eviduje extrémny nárast (migrantov, pozn.), dokonca na maďarskej.

Je pravda, že Peter Pellegrini navštívil maďarsko-srbskú hranicu práve na pozvanie Viktora Orbána, ktorý informoval o prudkom náraste pokusov o nelegálne prekročenie maďarských hraníc. Do Európy sa podľa neho chystá až 100 tisíc migrantov. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako pravdivé. 

13. februára 2020 navštívil predseda vlády Peter Pellegrini južnú hranicu Maďarska spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Stretnutie sa uskutočnilo na maďarsko-srbskej schengenskej hranici pri obci Röszke.

Stretnutie sa uskutočnilo na návrh Viktora Orbána. Dôvodom mal byť prudký nárast pokusov o nelegálny prechod maďarských hraníc - za tento rok viac ako 5 tisíc. Orbán povedal, že na tzv. Balkánskej ceste do Európy sa v súčasnosti pohybuje okolo 100 tisíc migrantov. 

TASR o stretnutí informovala: Orbán varoval pred rastom tlaku migrantov na južné hranice Maďarska a zdôraznil, že so zlepšením počasia bude prichádzať čoraz viac migrantov k hraniciam, pričom mnohí z nich to robia organizovaným spôsobom. Za hranicami čaká stotisíc migrantov na vstup na územie Európskej únie.”

Podľa Global Peace Index z roku 2019 je Slovensko 23. najbezpečnejšou krajinou na svete z celkového počtu 163 krajín. 

Spomedzi európskych krajín Slovensko skončilo na 16. priečke. 

Okolo prvej 25-ky sa Slovensko pohybuje niekoľko rokov. V roku 2018 obsadilo v celosvetovom rebríčku 22. miesto, v roku 2017 to bolo 26. miesto. 

Tvrdenie Petra Pellegriniho preto hodnotíme ako pravdivé.

 

Ministerstvo vnútra je zodpovedné len asi za zhruba 6 000 žiadostí (o vydanie hlasovacieho lístka – pozn.), to sú ľudia, ktorí nemajú trvalý pobyt a im to posiela priamo Ministerstvo vnútra, tam boli asi 2 alebo 3 pochybenia nejaké.

Podľa dostupných informácií Ministerstvo vnútra SR (MV SR) evidovalo 2 pochybenia z celkových cca 6 tisíc žiadostí o vydanie hlasovacieho lístka, ktoré spadajú do agendy rezortu vnútra. Tvrdenie Petra Pellegriniho preto označujeme ako pravdivé.

MV SR je zodpovedné iba za hlasovacie lístky pre občanov SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR. Týchto žiadostí ministerstvo k 9. februáru evidovalo okolo 6 tisíc. 

Za zvyšok žiadostí o voľbu zo zahraničia, čo je približne 49 tisíc, nesú zodpovednosť obce (samosprávy). V tomto prípade bol počet pochybení vyšší - okolo 200. Podľa MV SR zlyhal ľudský faktor.