Peter Pellegrini

Člen strany: Hlas ()


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Keď pán Sulík nekúpil 4 týždne žiaden test alebo 5 týždňov, ono sa na Slovensku, ak ste si všimli, v skutočnosti nič nedialo, pán premiér sa len vyhováral na Sulíka, ale neurobili žiadne opatrenia, nejakým iným spôsobom ako brániť nákaze, a čakalo sa až do nového roku, kým teda prišli od tej trnavskej firmičky ďalšie milióny testov.

O tom, či vláda urobila dosť na zamedzenie šírenia koronavírusu, môže prebiehať legitímna debata. Nie je však pravdou, že vláda neurobila „žiadne” opatrenia. Krátko pred Vianocami prijala zákaz vychádzania. 

Vláda na svojom rokovaní 19. novembra poverila ministra hospodárstva Richarda Sulíka zabezpečením 16 miliónov antigénových testov na testovanie obyvateľstva. 

Pôvodné obstarávanie, pri ktorom sa rezort hospodárstva sťažoval na chýbajúcu špeficikáciu testov od Ministerstva zdravotníctva, Sulík zrušil. Testy nakoniec kupoval priamym zadaním. 29. decembra ich zazmluvnil od od trnavskej firmy Eurolab Lambda. 

V období od 19. novembra do 29. decembra však vláda prijala viaceré opatrenia, ktoré mali zabrániť šíreniu koronavírusu. 16. decembra napríklad schválila zákaz vychádzania, ktorý až na výnimky platil počas vianočných sviatkov.

(ja som si vôbec nemyslel, že návštevou zatvoreného krajčírstva, kde som sa šel spýtať pána majiteľa, ktorého poznám, že či by mi mohol upraviť obleky, že s tým som porušil nejaký zákon) a dodnes ma ani teda nekontaktoval nikto z Úradu verejného zdravotníctva ani nezačal voči me nejaké konanie (vo veci návštevy krajčírstva počas lockdownu, pozn.)

Petra Pellegriniho pre možné porušenie zákazu vychádzania Úrad verejného zdravotníctva nekontaktoval. Prípad nepreverovala ani polícia. Tvrdenie expremiéra preto hodnotíme ako pravdivé. 

Pellegrini hovoril o svojej návšteve krajčírstva v čase zákazu vychádzania 20. januára, pri ktorej ho prichytil Nový čas. Expremiér mal predajňu navštíviť v sprievode dvoch osôb a stráviť tam asi hodinu. 

Vzhľadom na to, že po prekonaní ochorenia COVID-19 výrazne schudol a oblečenie je pre politika pracovným nástrojom, bol sa informovať o možnostiach riešenia situácie,” vysvetľovala jeho hovorkyňa. 

Úrad verejného zdravotníctva pre portál Demagóg.SK uviedol, že „orgány verejného zdravotníctva nekonajú na základe medializovaných informácií, pričom tunajšiemu úradu nebol do dnešného dňa doručený podnet na p. Petra Pellegriniho vo veci návštevy krajčírstva počas zákazu vychádzania.” Odkázal nás na políciu. 

Hovorkyňa mesta Bratislave v stanovisku uviedla, že „mestská polícia v prípade, že zistí pri plnení svojich úloh porušenie právnych noriem, ktorých porušenie nepatrí do pôsobnosti obce, oznamuje toto  príslušným orgánom. Pokiaľ ide o danú prevádzku, pri jej kontrole, ktorá bola vykonaná zo strany mestskej polície, porušenia neboli zistené, prevádzka bola uzatvorená.”

Prezídium policajného zboru odkázalo na Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave. To v reakcii uviedlo, že „polícia nepreveruje možné porušenie, nakoľko príslušným orgánom na objasnenie takéhoto konania je Okresný úrad Bratislava.”

Okresný úrad Bratislava na otázky portálu Demagóg.SK neodpovedal.

dokonca (pred publikovaním v Denníku N, pozn.) avizoval minister obrany Naď Markíze, že o nejakých letoch, (o Pellegriniho lete na operetu do Nemecka, pozn.)

Minister obrany vedel o silvestrovskom lete Petra Pellegriniho na operu ešte pred publikovaním informácie v DenníkuN. Dozvedel sa to vraj cez messenger podobne, ako viacerí politici z OĽaNO. Po zmienke Jaroslava Naďa na Markíze sa o prípad mali začať zaujímať novinári. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Jaroslav Naď 24. januára v relácii Na telo v súvislosti s papalášizmom povedal (22:50), že „ja neviem, či nejaké množstvo žien alebo mužov chodilo s predsedom vlády nejaké kade-tade vládnym špeciálom."

Vo štvrtok 28. januára DenníkN informoval, že Pellegrini letel ako premiér vládnym špeciálom na silvestrovskú operetu do Drážďan. Podľa Denníka N bola na palube okrem premiéra ešte jeho ochranka a posádka.

Hovorkyňa ministra obrany Jaroslava Naďa pre portál Demagóg.SK uviedla, že „minister obrany bol o uvedenej skutočnosti informovaný prostredníctvom sociálnych sietí. Po ich odkomunikovaní v relácii Na Telo sa novinári začali iniciatívne bližšie zaujímať o túto tému a priniesli podrobnejšie informácie z hneď niekoľkých nezávislých zdrojov, ktoré zároveň potvrdili slová ministra obrany.”

Na dodatočnú otázku spresnila, že Naď túto informáciu dostal „prostredníctvom messengera podobne, ako o tom boli informovaní viacerí ľudia z prostredia hnutia OĽaNO.”

Bolo 47 % vtedy občanov, ktorí si želali predčasné voľby, dnes je to viacej dokonca ako vtedy, za tej udalosti, ktorú ste spomínali (vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pozn.).

o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si podľa prieskumu agentúry Focus prialo 43,30%, neskôr 44,7% občanov predčasné voľby. Aktuálny prieskum agentúry Median pre RTVS ukázal, že  podľa 53% respondentov by vláda mala podať demisiu.

Hoci otázky v porovnávaných prieskumoch sú mierne odlišné (predčasné voľby vs. demisia) Peter Pellegrini použil nepresný údaj, s ohľadom na malú odchýlku a ducha povedaného hodnotíme jeho tvrdenie ako ešte pravdivé.

Veľa z tej pomoci sú peniaze, ktoré prídu ako cash pre podnikateľa, ale veľa opatrení je len odklad, nemusíš teraz zaplatiť odvody, ale oni sa mu napočítavajú, on potom ich bude musieť niekedy spätne doplatiť.

Balíček vládnych opatrení „Prvá pomoc +” zahŕňa finančnú podporu pre podnikateľov, živnostníkov a zamestnancov, ktorí prišli počas krízy o živobytie alebo jeho významnú časť. Ak spĺňajú stanovené podmienky, štát im pošle peniaze priamo na účet.

Inými formami pomoci sú odklady splátok úverov či odvodov sociáneho poistenia. Vláda niektorým podnikateľom odpustila odvody, no iba za apríl 2020.  Platbu poistného za marec, máj, jún, júl a december 2020 si mohli zamestnávatelia odložiť, ak splnili podmienku poklesu príjmu.

Národná banka Slovenska však upozorňuje na to, že odklad platieb neznamená ich odpustenie a odporúča ľuďom zvážiť podávanie takýchto žiadostí. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako pravdivé.