Milan Krajniak

Člen strany: SME RODINA (SME RODINA)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Milan Krajniak

Milan Krajniak

…sa nám podarilo zachrániť pól milióna pracovných miest tou prvou pomocou, tam sme dali cez pól miliardu eur.

Ku koncu augusta štát poslal firmám, podnikateľom a zamestnancom vyše pol miliardy eur, aby zmenšil dopady koronakrízy. Či to však pomohlo zachovaniu 500-tisíc pracovných miest, z verejne dostupných zdrojov zistiť nevedno. Demagógu.SK to nevedeli potvrdiť ani naše úrady. Tvrdenie Milana Krajniaka preto hodnotíme ako neoveriteľné.

Koncom marca vláda predstavila plán ekonomických opatrení s názvom „Prvá pomoc”. Chce ním zmierniť sociálne a ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu. 

Plán počítal s miliardou eur ako s mesačnými výdavkami na udržanie pracovných miest. Súčasťou balíka pomoci je preplácanie väčšiny platu zamestnancom zatvorených prevádzok; príspevky podnikateľom, ktorým klesli tržby; ale aj tzv. pandemická OČR a PN-ka. 

Ku koncu augusta úrady vyplatili zamestnancom a živnostníkom vyše 521 miliónov eur. 

Národná banka Slovenska vo svojej predikcii zo 2. štvrťroka 2020 odhadla, že vďaka týmto opatreniam sa podarí zachovať asi 50-tisíc pracovných miest. 

Európska komisa predpokladala, že opatrenia pomôžu približne 400 tisíc zamestnancom a 300 tisíc samostatne zárobkovo činným osobám - to však automaticky neznamená, že bez nich by ich pracovné miesta zanikli. 

Ministerstvo financií pre portál Demagóg.SK uviedlo, že „IFP a teda MF SR disponuje len odhadmi, ktoré sa vzhľadom na vývoj reálnej ekonomiky a dostupnosť dát časom menia.” Odkázalo na svoj web, kde však Demagóg.SK údaj „500-tisíc zachránených miest” nenašiel.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na žiadosť o vyjadrenie neodpovedalo.

Minulý rok na jeseň v parlamente po desiatich rokoch bol schválený nový zákon o financovaní cirkví, za ktorý hlasovali úplne všetci poslanci bez ohľadu na to či opoziční, koaliční, okrem poslancov SaSky. Čiže nastal po tridsiatich rokoch konsenzus, že akým spôsobom financovať tie aktivity cirkví, všetkých.

Vlani parlament schválil nové pravidlá financovania cirkví. Hlasovali za ne poslanci všetkých poslaneckých klubov okrem klubu SaS. Tvrdenie Milana Krajniaka hodnotíme ako ešte pravdivé.

V októbri 2019 parlament schválil nový Zákon - o finančnej podpore cirkví. Ten po dlhých rokoch mení spôsob ich financovania. 

Do januára 2020 platil Zákon o hospodárskom zabezpečení cirkvi, ktorý bol pôvodne prijatý ešte v roku 1949. Podľa neho dostávali cirkvi peniaze každý rok nanovo pri schvaľovaní štátneho rozpočtu - a teda po rozhodnutí poslancami. 

Po novom budú dostávať toľko, koľko rok predtým, no štát v sume navyše zohľadní infláciu a zvyšovanie platov zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Ak sa počet veriacich  niektorej z cirkví zmení o viac ako 10 percent, tiež sa to odrazí v príspevku. 

Za zákon hlasovalo 115 zo 141 prítomných poslancov zo všetkých poslaneckých klubov s výnimkou SaS. 25 poslancov sa zdržalo, jeden hlasoval proti.

My sme v minulosti viackrát navrhovali tzv. finančnú odluku cirkvi od štátu.

Strana Sme rodina za viackrát vyslovila za odluku cirkvi od štátu, nateraz to však nepovažuje za prioritu. Tvrdenie Milana Krajniaka preto hodnotíme ako ešte pravdivé.  

Strana Sme Rodina pred voľbami 2020 uviedla, že je za finančnú odluku cirkvi od štátu. Dodala, že väčšinu týchto otázok minulý rok však vyriešila nová právna úprava finančných vzťahov štátu a cirkví, ktorá prešla v parlamente veľkou väčšinou hlasov, preto túto tému nateraz nepovažujeme za aktuálnu.”

Keď Milan Krajniak v roku 2019 kandidoval za prezidenta, uviedol: Som za finančnú odluku cirkví od štátu. To znamená, že opravu kultúrnych pamiatok alebo charitatívnych projektov by ďalej mohol spolufinancovať štát, ale napríklad platy duchovných by hradili cirkvi z príspevkov svojich členov.”

To máme aj v programovom vyhlásení vlády, že ten dôchodkový strop bude individuálny.

Nová vláda má v programovom vyhlásení cieľ zastabilizovať prvý pilier s ohľadom na demografický vývoj. Že sa to má udiať o.i. aj tzv. individuálnym dôchodkovým stropom však vo vyhlásení nie je - hoci to Milan Krajniak avízoval. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Na jar 2019 zastropovali poslanci vek odchodu do dôchodku na 64 rokov. Táto zmena sa dostala do Ústavy, podporili ju aj poslanci Sme rodina. 

Programové vyhlásenie vlády Igora Matoviča uvádza, že v prvom pilieri zvýši dlhodobú udržateľnosť vzhľadom na demografický vývoj…udržateľnosť posilní väzbou dôchodkových výdavkov na demografický vývoj.” 

Milan Krajniak už v máji avízoval, že strop 64 rokov zrušia a mal by byť individuálny.

Odbory zastupujú na Slovensku 200-tisíc ľudí. Zamestnancov na Slovensku sú dva milióny.

Z verejne dostupných údajov nie je zrejmé, koľko členov je združených v Konfederácii odborových zväzov. Spoľahlivý údaj portálu Demagóg.SK neposkytlo ani KOZ. Tvrdenie Milana Krajniaka preto hodnotíme ako neoveriteľné.

Milan Krajniak hovoril o počte ľudí, ktorých zastupujú odbory, v súvislosti s Konfederáciou odborových zväzov, ktorá je členom Hospodárskej a sociálnej rady. 

KOZ na svojom webe neuvádza počet členov „svojich” odborových združení. Pre portál Demagóg.SK uviedla, že „v zmysle Zákona o kolektívnom vyjednávaní odbory pri vyjednávaní zastupujú všetkých zamestnancov, nie len svojich členov. Vydávať len počet členov odborových zväzov združených v KOZ SR za tých, ktorých odbory zastupujú pri vyjednávaní, je vysoko zavádzajúce. V takom prípade by sa dohodnuté benefity mali vzťahovať len na členov odborov, nie na všetkých zamestnancov.”

KOZ tvrdí, že „v pojmoch „zastupovať“ a „združovať“ je veľký rozdiel. Ak hovoríme o „zastupovaní“, tak KOZ SR zastupuje všetkých zamestnancov. Odborové zväzy v KOZ SR združujú niekoľko stotisíc členov, určite viac ako 200-tisíc. Toto číslo vnímame ako vymyslené a účelovo zavádzajúce.”

Demagóg.SK sa na počet členov odborov združených v KOZ pýtal aj rezortu práce. Email zostal bez odpovede. 

Podľa údajov Sociálnej poisťovne pracovalo v roku 2019 na Slovensku vyše 2 milióny zamestnancov.