Ing. Milan Hort

Milan Hort sa narodil 6. februára 1953 v Červenom Kameni. Vyštudoval Obchodnú fakultu Vysokej školy ekonomickej v Bratislave.
V rokoch 1990 – 1994 bol primátorom Novej Dubnice. Neskôr bol riaditeľom Regionálneho komunálneho centra v Trenčíne, pôsobil aj ako vedúci odbytu a marketingu v ZŤS Elektronika, a. s. v Novej Dubniciri.
V rokoch 2002 – 2006 poslancom NR SR a od roku 2006 je podpredsedom NR SR. V minulosti bol členom strany KDH, v roku 2000 stál pri zrode strany SDKÚ. V súčasnosti je členom prezídia SDKÚ-DS a podpredseda strany pre regionálnu politiku.
Je spoluzakladateľom a aktívnym členom Klubu primátorov miest Slovenska a Únie miest Slovenska, kde dva roky pôsobí vo funkcii viceprezidenta.
Bol iniciátorom spolupráce medzi regiónmi stredného a severného Považia a regiónom Veneto v Taliansku, ktorá na rôznych úrovniach a v rôznych oblastiach pretrváva dodnes.

Člen strany: Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (SDKÚ-DS)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Milan Hort

Milan Hort

Ja len viem, že tam kde sme sa dokázali dohodnúť sme boli úspešní a kde sme sa nedokázali ako napr. v Žiline, v Petržalke, v Trenčíne, tak nám zostali slzy pre plač.

Nevieme povedat, v akom merítku posudzoval Hort tento výrok, preto sme ho overili pre úroven krajských miest, a zároven pre úroven krajských spolu s okresnými. Ani v jednom prípade nie je výrok Horta pravdivý.

Ako uvádza priložená tabulka, v prípade ak na pozíciu primátora krajského alebo okresného mesta kandidoval iba jeden pravicový kandidát (lubovolná kombinácia pravicových strán za podmienky nekandidovania iného pravicového kandidáta) iba v 7 prípadoch pravica vyhrala a až v 39 prípadoch prehrala. V prípade, ak mala pravica dvoch kandidátov, vyhrala v jednom a prehrala v štyroch prípadoch.

Pomer pre spolocných pravicových kandidátov vyznieva lepšie ak zo štatistiky vylúcime prípady kedy vyhral nezávislí kandidát a v mestách prebiehal súboj pravice a lavice. Aj v tomto prípade tahali pravicový kandidáti za kratší koniec, ked súboj vyhrali iba v šiestich prípadoch a prehrali až v 18.

V prípade krajských miest spolocný pravicový kandidát vyhral iba v Banskej Bystrici a prehral v súboji s lavicovým kandidátom v Košiciach a Bratislave, a v Prešove proti nezávislému kandidátovi. V prípade dvoch kandidátov prehrala pravica dvakrát a vyhrala raz. V Nitre vyhral kandidát velkej koalície Smer, KDH, SNS a SZ.

Hortov argument neplatí dokonca ani v bratislavských mestských castiach, ked síce v prípade spolocného kandidáta vyhrali v siedmich a prehrali v piatich (!) castiach, ale v prípade dvoch kandidátov, vyhrali a prehrala (pravica) zhodne dvakrát. Až v piatich prípadoch to bolo v súboji s oficiálnym lavicovým kandidátom. Lavica vyhrala iba jeden post mestského starostu.

Okresné a krajské mestá
Celkovo Výhra Prehra Výhra v % Prehra v %
Jeden kandidát pravice 7 39 15,2% 84,8%
Dvaja kandidáti pravice 1 4 20,0% 80,0%
V súboji s lavicou Výhra Prehra Výhra v % Prehra v %
Jeden kandidát pravice 6 18 25,0% 75,0%
Dvaja kandidáti pravice 1 2 33,3% 66,7%
Krajské mestá
Celkovo Výhra Prehra
Jeden kandidát pravice 1 3
Dvaja kandidáti pravice 1 2

V tabulke chýba primátor Nitry, ktorý bol kandidátom velkej koalície.

Levoča, bol som tam osobne ma mítingu a sťažovali sa na to čo sa tam deje vo vzťahu k rómskym spoluobčanom…

O tom, čo sa na mítingu v Levoči odohrávalo, sme informácie nenašli.

V Novej Dubnici ich kandidát (kandidát Smeru na primátora, pozn.) vyhral, ale keď sme si urobili záver toho akým spôsobom sa volilo, tak bolo jasné, že bola stranícka voľba na jednej aj na druhej strane ešte z veľkých volieb.

Pri voľbách v Novej Dubnici (pdf) získal kandidát na primátora zo Smeru + SNS + HZDS 57,52% (2449 hlasov), kandidát SDKÚ + KDH + DS + SAS 40,07% (1706 hlasov).

Parlamentné voľby tohto roku dopadli pre Smer podobne: strana získala 43% (2 609 hlasov) a SDKU 16% (1006 hlasov).

Ak k SDKÚ pripočítame ešte KDH (504 hlasov) a SaS (856) dostaneme 2366 pravicových hlasov (39 percent z odovzdaných hlasov). Celá koalícia podporujúca zvoleného starostu mala v parlamentných voľbách 3206 hlasov (53 percent z odovzdaných hlasov).

…sú úspechy v nových mestách kde sme nevyhrávali v minulosti. Či je to Dolný Kubín alebo Liptovský Mikuláš.

V Liptovskom Mikuláši sa novým primátorom stal Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS, SaS, KDH, OKS), ktorý nahradil Jána Blcháča (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS, SF, HZD, ANO). V roku 2002 sa primátorom stal Alexander Slafkovský (ANO,DS,KDH,SDKÚ,SMER).

V Dolnom Kubíne sa novým primátorom stal Roman Matejov (SDKÚ-DS, KDH, SaS), ktorý nahradil Ivana Budiaka (SMER, ĽS-HZDS, SDKÚ-DS). V roku 2002 sa primátorom stal Ľubomír Bláha (Nezávislý).

Áno, je pravda, že v 9 miestnych častiach (v Bratislave, pozn .) máme svojich starostov miestnych častí čo považujeme za posun dopredu.

Zoznam zvolených starostov mestských častí, ktorých podporilo SDKÚ:
Devín – Ľubica Kolková
Devínska Nová Ves – Milan Jambor
Lamač – Peter Šramko
Podunajské Biskupice – Alžbeta Ožvaldová
Rusovce – Dušan Antoš
Ružinov – Dušan Pekár
Staré Mesto – Tatiana Rosová
Vajnory – Ján Mrva
Záhorská Bystrica – Jozef Krúpa