Michal Truban

Člen strany: Progresívne Slovensko ()


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Michal Truban

Michal Truban

Ja som spravil chybu, ja si to aj uznám, že som sa vtedy chcel tváriť oveľa lepšie, ako v skutočnosti som bol. Priznal som sa.

Michal Truban odkazuje na prípad videa spred šiestich rokov, v ktorom dával študentom návod na cestu k úspechu vychádzajúc zo svojej skúsenosti s užívaním drog. Po medializácii Truban najskôr tvrdil, že v minulosti fajčil marihuanu. Neskôr priznal, že vyskúšal aj LSD. Po kritike uznal, že „takto sa o drogách pred študentami nemá rozprávať”, vysvetlil, že „chcel (som) vyzerať oveľa lepšie, ako (som) naozaj bol” a svoje konanie označil za chybu. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Neviem či by som napríklad bol ochotný dávať pánovi bývalému ministrovi školstva za SNS Plavčanovi ďalšie 4 miliardy namiesto 300-400 miliónov, kvôli ktorým aj musel odstúpiť, pretože sa rozkrádali.

Rozdeľovanie eurofondov na výskum a vývoj sprevádzalo v roku 2017 viacero vážnych pochybností. Musel kvôli nim odstúpiť exminister školstva Peter Plavčan. Napriek tomu, že podozrenia viedli k začatiu vyšetrovania OLAF-u aj slovenskej polície, zatiaľ nie sú známe výsledky. Žiaden súd doposiaľ nepotvrdil, že v kauze bol spáchaný trestný čin. Pre tvrdenie Michala Trubana o „rozkrádaní” tak neexistuje faktický základ. Hodnotíme ho preto ako nepravdu.

Tím Michala Trubana pre Demagóg.SK uviedol, že výrok považuje za neoveriteľný, pretože nepoznáme výsledky vyšetrovania.

Truban odkazuje na kauzu rozdeľovania eurofondov na výskum a vývoj z leta 2017. Agentúra patriaca pod Ministerstvo školstva mala k dispozícii takmer 700 miliónov eur. 

Prvý balík, 288 miliónov eur, mal ísť na podporu dlhodobého strategického výskumu. Medzi úspešnými uchádzačmi o peniaze boli najmä súkromné firmy - žiadna z veľkých univerzít. Rektori preto poslali ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi kritický list. Vyhodnotenie žiadostí označili za „nekorektné a netransparentné”, kritizovali odbornosť hodnotiteľov. 

Druhý balík peňazí, vyše 300 miliónov eur, mal ísť na priemyselné výskumno-vývojové centrá. Niektoré podporené firmy mali nízke obraty, málo zamestnancov a len málo spoločné s vedou. Viaceré si tiež na poslednú chvíľu menili predmet podnikania, aby splnili podmienky. Jedna z firiem prehovorila o tom, že si od nej mal hodnotiteľ pýtať úplatok 20 percent zo žiadanej sumy - ten to odmietol. 

Najvyšší kontrolný úrad pri preverovaní nezískal primerané uistenie, že výber hodnotiteľov do zoznamu hodnotiteľov bol transparentný a vhodnosť hodnotiteľov bola objektívne posudzovaná“ (pdf, str.10). 

Európska komisia Slovensku na čas pozastavila preplácanie peňazí a obrátila sa na Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF), aby podozrenia preveril. Slovenská polícia začala v prípade trestné stíhanie. V marci 2019 vyšetrovanie tak OLAFU ako aj slovenských orgánov stále prebiehali

Rozdeľovanie prvého balíka minister Plavčan po kritike zrušil. Pri vysvetľovaní kauzy priznal chyby, na otázky novinárov však viackrát neodpovedal. V auguste 2017 z funkcie po masívnej kritike odstúpil.

Nemáme (ako strana peniaze od jedného človeka, pozn.), ja som predal napríklad svoju firmu vlastnú, ja som dával do strany Progresívne Slovensko, teraz sedíte oproti človeku, ktorý má stovky a tisícky podporovateľov, tak isto aj Zuzana Čaputová.

Michal Truban predal podiel vo firme Websupport dánskej spoločnosti Akcel vo februári 2019, hovoril o dvojcifernom čísle v miliónoch”. Podľa výročnej správy strany za rok 2018 požičal Truban Progresívnemu Slovensku v tomto roku 70 tisíc eur. Na webe figuruje medzi darcami hnutia so sumou prinajmenšom 128 tisíc eur. 

Podľa výročnej správy za rok 2018 má hnutie stovky mikrodarcov (pdf, s. 35-49).  

Prieskumy skúmajúce preferencie politických strán odhadujú PS dlhodobo nad 10% - čo sú tisíce potenciálnych podporovateľov. Facebookova skupina podporovateľov PS má na viac ako 2000 členov, fanúšikovskú stránku PS lajklo” 29-tisíc ľudí, Trubanov profil 31-tisíc. Kampaň Zuzany Čaputovej podporilo vyše 5636 ľudí, jej fanúšikovskú stránku lajklo” 158-tisíc ľudí. Hoci počty ľudí, ktorí lajkli” fan-stránku nutne nevypovedajú o skutočnom počte podporovateľov, v sume informácií, ktorými je výrok Michala Trubana podporený, ho hodnotíme ako pravdivý.

Pred tromi rokmi sme vznikli ako hnutie zdola…stovky ľudí po celom Slovensku. Podarilo sa nám vyhrať komunálne voľby vo viacerých mestách, podarilo sa nám podporovať v Bratislave mať primátora, podarilo sa nám vyhrať aj prezidentské voľby, podarilo sa nám prvý krát poraziť Fica, podarilo sa nám vyhrať eurovoľby… my sme ako jedni z prvých dokázali urobiť dvojkoalíciu PS-Spolu, za to, že sme sa dokázali otvorene postaviť za proeurópsku orientáciu… že EÚ je dobrá. Tam Slovensko patrí…podarilo sa nám urobiť dohodu s KDH.

Vznik občianskeho združenia Progresívne Slovensko oznámil jeho zakladateľ Ivan Štefunko v septembri 2016. Ako politická strana je hnutie registrované od novembra 2017. Ku koncu roka 2018 mala strana 356 členov (pdf, s. 56). Miestne bunky má v 25 mestách.  

V komunálnych voľbách 2018 získala strana samostatne troch starostov, v koalíciách uspela s kandidátmi v siedmich obciach. Primátor hlavného mesta bol kandidátom koalície PS/Spolu. Zuzana Čaputová kandidovala na post prezidentky ako podpredsedníčka PS, funkcie sa vzdala po prvom kole volieb. Po zvolení zo strany vystúpila

Vo februári 2019 strany PS a Spolu ohlásili vznik koalície pre voľby do Európskeho parlamentu. Voľby vyhrali so ziskom  20,11 % odovzdaných hlasov, strana Smer skončila druhá s 15,72 %. PS/Spolu počas kampane zdôrazňovali proeurópsku orientáciu Slovenska. V júli 2019 uzatvorila koalícia PS/Spolu tzv. dohodu o neútočení s KDH. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Michal Truban reaguje na zostrihané video z roku 2013, v ktorom dáva študentom návod na cestu k úspechu vychádzajúc zo svojej skúsenosti s užívaním drog. Po kritike uznal, že „takto sa o drogách pred študentami nemá rozprávať.” 

Truban najskôr tvrdil, že v minulosti fajčil marihuanu. Neskôr priznal, že vyskúšal aj LSD. 

Pre Trubanovo tvrdenie, že aktuálne žiadne drogy neužíva, nemáme dôkaz, ktorý by ho potvrdil ani vyvrátil. Žiaden nám neposkytol ani Michal Truban, ktorého sme požiadali o vyjadrenie. Jeho tvrdenie považujeme preto za neoveriteľné.