Ing. Mgr. Marian Kotleba

Člen strany:


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Marian Kotleba

Marian Kotleba

V súčasnosti neexistujú žiadne verejné informácie, ktoré by s určitosťou potvrdili alebo vyvrátili pravdivosť Kotlebovho tvrdenia, že straníci ĽSNS nepoznajú Mariana Kočnera ani Alenu Zsuzsovú, výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Výrok súvisí s informáciami zverejnenými v šifrovanej komunikácii z aplikácie Threema zo dňa 10. marca 2019. Marian Kočner mal podľa nich napísať Alene Zsuzsovej, že strana ĽSNS podporí Ficovu vládu. Malo ísť o protislužbu za to, že Najvyšší súd nerozhodol označiť stranu za fašistickú.

V Kočnerovej komunikácii sa taktiež spomína plánované stretnutie s Jánom Cuperom, ktorý kandidoval v parlamentných voľbách v roku 2016 za ĽSNS a podľa Kočnera bol Kotlebovým “najbližším poradcom”. Cuper sa do parlamentu nedostal, no určitý čas pôsobil ako asistent poslanca ĽSNS Juraja Kolesára. 

Podľa vyjadrenia ĽSNS sa ich cesty rozišli a ďalej s Cuperom nespolupracovali. Strana tiež tvrdí, že nemala žiadnu vedomosť o komunikácii Cupera s Kočnerom.

Podpredseda strany Martin Beluský vyhlásil, že nikto z vedenia strany nikdy nekomunikoval s pánom Kočnerom.

.Slovenská pospolitosť je dodnes legálne občianske združenie, ktoré proste ani Ministerstvo vnútra nerozpustilo…

Slovenská pospolitosť (SP) je občianske združenie, ktoré vzniklo v máji 1995. Združenie funguje dodnes,pretože Najvyšší súd zrušil rozhodnutie ministerstva vnútra, ktoré pospolitosť v roku 2008 rozpustilo. 

K rozpusteniu SP došlo 12. novembra 2008. Združenie malo podľa ministerstva vnútra podnecovať nenávisť a neznášanlivosť z národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov a konať tak protiústavne. 

Najvyšší súd však rozhodnutie ministerstva v júli 2009 neodobril s tým, že neboli splnené zákonné podmienky na zrušenie združenia a vrátil rozhodnutie na opätovné konanie. Rezort nemal dodržať zákonné lehoty, ktorými zrušenie oznámil jeho zástupcom. 

Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka následne prisľúbilo vo veci konať a odstrániť všetky nedostatky. „Keďže občianske združenie ani po pôvodnom rozhodnutí ministerstva vnútra neupustilo od svojej nezákonnej činnosti, sme pripravení v krátkom čase opäť rozhodnúť o jeho rozpustení," povedal v roku 2009 hovorca rezortu. 

SP ako občianske združenie ale funguje dodnes. 

Je však potrebné poznamenať, že v minulosti došlo k zrušeniu Slovenskej pospolitosti - Národnej strany (SP-NS). Tú v roku 2005 založili priaznivci a členovia SP na čele s Marianom Kotlebom. Mala sa stať „politickým nástrojom SP na presadzovanie jej myšlienok a zásad na politickom poli”. 

SP-NS bola po roku fungovania Najvyšším súdom SR rozpustená. Žaloba generálnej prokuratúry sa opierala o protisystémovosť stanov strany, obsahujúcich protiústavný národný princíp a snahu o zavedenie stavovského štátu a taktiež o paralelu strany s HSĽS z čias Slovenského štátu.

…súčasná vláda, nedáva investície, vládne investície do najmenej rozvinutých okresov, na východné stredné Slovensko, ale ich dáva tam, kde to chcú zahraniční podnikatelia, do Nitry, kde už vedeli vtedy, že tam nebude mať kto robiť dali tam 650 000 000 Land Rover Jaguar.

Výška vládnych investícii sa spolu s dotáciou pre Jaguar Land Rover pohybuje okolo 630 miliónov eur. Podľa inštitútu INEKO by celkové náklady mohli byť až 650 miliónov eur. Vláda však investuje aj v najmenej rozvinutých regiónoch.

Problematikou sa zaoberá Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktorý vytvára akčné plány, na základe ktorých dochádza k financovaniu projektov v týchto regiónoch. Špeciálne finančné prostriedky vláda prideľuje aj pri výjazdových rokovaniach. Tvrdenie Mariána Kotlebu preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Podpora najmenej rozvinutých okresov je v kompetencií ÚPVII.  Patrí medzi ne 20 okresov v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Akčné plány pre každý z okresov boli postupne schválené v rokoch 2016 až 2019.

Hlavným cieľom podpory je tvorba nových pracovných miest, tieto okresy majú aj špeciálny režim pri získavaní eurofondov a investičných stimulov. Nová výzva Úradu pre rok 2020 je v objeme 1,1 milióna eur. Financie pre rozvoj miest a okresov vláda pravidelne prideľuje aj počas výjazdových rokovaní. 

Slovensko preinvestovalo podľa Inštitútu INEKO na výstavbu strategického parku pri Nitre stovky miliónov eur. Terénne úpravy a  výstavba ciest v priemyselnom parku stáli 433 miliónov eur. Spolu s menšími zákazkami vláda minula až takmer 500 miliónov eur.

Nasledovala priama štátna dotácia v hodnote 130 miliónov eur a rôzne iné úľavy, Celková suma sa tak pohybuje okolo 630 miliónov eur a viac. Podľa INEKO by sa celková výška vládnych investícií mohla vyšplhať až do výšky 650 miliónov eur. Denník N celkové náklady odhadol na 700 miliónov eur.

Pred spustením výroby v lete 2018 Jaguar plánoval do roku 2020 zamestnať 2800 ľudí, tou dobou už zamestnával v súvislosti s výstavbou závodu 1300 ľudí, z toho 3 % tvorili cudzinci. Ku koncu júna 2018 zamestnával 2200 ľudí, pričom väčšina mala pochádzať z nitrianskeho regiónu. Riaditeľ slovenského závodu ešte pred spustením výroby priznal existenciu problému nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. 

Čo sa týka tohto (stíhania za rozdávanie šekov so sumou 1488 eur, pozn.), súd nič nepreklasifikoval, len sudkyňa povedala, že môže nad týmto rozmýšľať.

Trestný čin, vo veci ktorého je Marian Kotleba súdený, nebol prekvalifikovaný a sudkyňa iba upozornila na túto možnosť. Tvrdenie Mariána Kotlebu preto hodnotíme ako pravdivé. 

Kotleba sa mal previniť v marci 2017, kedy prostredníctvom šeku odovzdal sociálne slabším rodinám finančný dar v hodnote 1488 eur. Čísla 14 a 88 sú pritom známymi neonacistickými, resp. extrémistickými symbolmi. Práve na základe tohto skutku podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 28. októbra 2019 na Kotlebu obžalobu. 

Súdne pojednávanie vo veci podozrenia z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd bolo 29. januára 2020 na žiadosť Kotlebu odročené

Kotleba sa v žiadosti opieral o upozornenie samosudkyne Špecializovaného trestného súdu Ruženy Sabovej. Tá sa vyjadrila, že súd môže skutok posudzovať aj prísnejšie, než bol súdu predložený v obžalobe. Trestný čin by bol tým pádom prekvalifikovaný. 

Podľa Sabovej sa dá na skutok pozerať aj ako priamo na propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. V prípade takejto kvalifikácie by Kotlebovi hrozilo väzenie, nie len finančný trest.

láda Ivety Radičovej, v ktorej bol Igor Matovič koaličným poslancom, trvala od 9. júla 2010 do 4. apríla 2012. Vláda padla po hlasovaní o eurovale, ktoré bolo spojené s vyslovením dôvery vláde v októbri 2011. Celkovo teda táto vláda netrvala ani dva roky. Tvrdenie Mariána Kotlebu preto hodnotíme ako pravdivé.