Ľuboš Blaha

Člen strany: SMER - sociálna demokracia (SMER-SD)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ľuboš Blaha

Ľuboš Blaha

Pozrite sa do Rakúsko, v rakúskom cestovnom ruchu a v gastre dostáva bežný podnikateľ, ktorý prichádza kvôli uzavretiu podnikov o svoje príjmy 50-80 minuloročných tržieb. K tomu sú mu preplatené kurzarbeity pre zamestnancov, ešte aj fixné náklady. Na Slovensku Slováci nedostávajú nič kvôli tejto vláde…

Môže byť legitímny spor o tom, či Slovensko dáva na pomoc podnikateľom či zamestnancom zasiahnutým pandémiou dosť peňazí - napríklad v porovnaní s Rakúskom. Každopádne ale nesedí, že Slováci „nedostávajú nič”. Tvrdenie Ľuboša Blahu preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Rakúsko

Keď Rakúsko v novembri a decembri nariadilo zatvoriť podniky, spustilo ekonomickú pomoc podnikateľom, ktorých zasiahli pandemické opatrenia. Od štátu dostanú jednorázový príspevok v hodnote 75 percent tržieb z roku 2019. 

V krajine funguje aj tzv. Preklenovacia pomoc. V prvej fáze ňou štát pokrýval fixné náklady firiem a živnostníkov za mesiace jún až august, druhá fáza prispievala na náklady v septembri a decembri, tretí program pomoci sa týka mesiacov november až jún 2021. 

O dotáciu k fixným nákladom sa môžu hlásiť firmy a živnostníci, ktorých tržby v danom období klesli najmenej o 30 percent v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. Suma preplatených fixných nákladov sa líši od poklesu tržieb, pohybuje sa medzi 40 až 90 percentami. 

Ďalších 12 miliárd eur vyčlenila rakúska vláda na tzv. kurzarbeit pre tamojšie firmy. Zámerom je udržať čo najvyššiu zamestnanosť. Aj zamestnanci, ktorým klesol pracovný čas, dostávajú 80 až 90 percent svojho predchádzajúceho platu.

Slovensko

Na Slovensku fungujú od začiatku pandémie tzv. balíčky pomoci. Od februára do júna tohto roka funguje program Prvá pomoc++. Zahŕňa náhradu mzdy zamestnanca na úrovni 100 percent celkovej ceny práce, príspevok vo výške 330 až 870 eur v závislosti od poklesu tržieb a paušálny príspevok vo výške 360 eur. 

Žiadosť o si môžu podať zamestnávatelia, ktorí museli obmedziť alebo úplne zatvoriť prevádzky či živnostníci, ktorých tržby klesli najmenej o 20 percent. 

Výška príspevku od štátu je odstupňovaná v závislosti od percentuálneho poklesu tržieb oproti predchádzajúcemu roku. 

Súčasťou Prvej pomoci je aj kurzarbeit, koncom februára vláda schválila aj jej trvalú podobu. Opatrenie sa týka zamestnávateľov, ktorí udržia pracovné miesta. V takom prípade dostanú od štátu preplatenú celú výšku mzdových nákladov. 

Podľa informácií od Ministerstva sociálnych vecí, práce a rodiny dosiahla Prvá pomoc poskytnutá do polovice februára výšku 963 miliónov eur. O pomoc pritom požiadalo viac než 150 tisíc subjektov (.pdf, s. 9). 

Ľuboš Blaha pre Demagóg.SK uviedol, že pochopil (som), že vaše hodnotenia nie sú zmysluplné a vaša metodológia sa zameriava skôr na chytanie za slovíčka než na pravdivosť výrokov. Preto nevidím dôvod sa vo vašom hodnotení rýpať, je v zásade irelevantné.” 

Nepáčilo sa mu, ako sme v minulosti hodnotili jeho tvrdenie, že sa nikdy nestretol s Mariánom Kočnerom.

Ale Nemecko, ani Rakúsko nemajú povinné testovanie, to, čo máme na Slovensku… toto nemajú nikde, len na Slovensku a zvyšuje to mobilitu. To hovoria predsa epidemiológovia, že zvyšujú mobilitu.

Povinné testovanie antigénovými testami v rozsahu, aký je na Slovensku, nie je ani v Nemecku ani v Rakúsku. Tvrdenie Ľuboša Blahu hodnotíme ako ešte pravdivé.

Slovensko

Na Slovensku platí od 8. februára tzv. COVID automat, pre celé územie Slovenska platí čierna, teda najhoršia fáza. Na regionálnej úrovni sa v čase vysielania relácie väčšina okresov (okrem troch) nachádzala v čiernej alebo bordovej fáze. 

V týchto okresoch platí povinnosť preukázať sa negatívnym testom nie starším ako 7 dní. Výnimkou je cesta do najbližších potravín, drogérie, lekárne či cesta k lekárovi alebo na testovanie a pobyt v prírode. Cesta do práce je podmienená sedemdňovým negatívnym testom.

Nemecko

Začiatkom marca nemecká vláda zmenila opatrenia, ktoré zahŕňajú aj novú testovaciu stratégiu. Okrem PCR a antigénových testov vláda nakúpila aj samotesty, ktoré si ľudia robia doma. Pri antigénových testoch sa obyvatelia môžu bezplatne testovať raz týždenne. V prípade pozitívneho výsledku každý nárok na potvrdzujúci PCR test.

Rakúsko

Vo februári zaviedli masové testovanie obyvateľstva aj v Rakúsku, taktiež s použitím PCR a antigénových testov, ale aj samotestov. Testovanie na týždennej báze je povinné pre študentov, pracovníkov a návštevníkov domovov sociálnych služieb a pre návštevu kaderníctiev či kozmetických salónov. Taktiež pre pracovníkov, ktorí prichádzajú do blízkeho kontaktu so zákazníkmi a zákazníkov v prevádzkach s rozlohou menšou ako 10m2.

Vedci z iniciatívy Veda pomáha označili slovenské plošné testovanie za neefektívne a zvyšujúce mobilitu. Podporili napríklad samotestovanie, ktoré už funguje v Nemecku a Rakúsku.

Vyhovárať sa teraz na Roberta Fica a Ľuboša Blahu, že si dali pri fotografovaní na chvíľku dole rúško (počas protestov zo 17. novembra 2020, pozn.), čo mimochodom dovoľovala vtedajšia vyhláška a dovoľuje to doteraz vyhláška.

Fotografie a videá z protestov pred parlamentom zo 17. novembra 2020 dokazujú, že Robert Fico a Ľuboš Blaha nemali dole rúška len počas toho, ako sa fotografovali resp. nechali fotografovať. Keďže Ľuboš Blaha hovorí len časť pravdy a nespomína situácie, kedy mali s predsedom Smeru dole rúška mimo času nevyhnutného na fotografovanie, hodnotíme jeho tvrdenie ako zavádzajúce. 

Predseda Smeru rečnil takmer 9 minút bez rúška. Fotografi ho bez rúška zachytili aj v momente, keď zjavne nepózoval pre záber ale tlieskal a rozprával sa s Ľubošom Blahom. Alebo tiež, keď sa prihováral davu. 

Video dokazuje aj to, že tak Ľuboš Blaha ako aj Robert Fico si dali dole rúška, aj keď spievali slovenskú hymnu. Naopak, keď kládli vence pred sochu Alexandra Dubčeka, rúška nasadené mali - hoci práve vtedy ich fotili desiatky fotografov. 

Ľuboš Blaha nemal nasadené rúško ani vtedy, kedy si robil selfie s fanúšičkami - to je však situácia, pre ktorú platia výnimky z pravidiel. 

Vyhláška ÚVZ číslo 11 platná od 29. októbra 2020 umožňovala výnimku z povinného prekrytia dýchacích ciest pre fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania”. 

Akuálna vyhláška číslo 111 platná od 15. marca 2021 umožňuje rovnakú výnimku z nosenia rúška v exteriéri a respirátoru v interiéri. 

Ľuboš Blaha pre Demagóg.SK uviedol, že pochopil (som), že vaše hodnotenia nie sú zmysluplné a vaša metodológia sa zameriava skôr na chytanie za slovíčka než na pravdivosť výrokov. Preto nevidím dôvod sa vo vašom hodnotení rýpať, je v zásade irelevantné.” 

Nepáčilo sa mu, ako sme v minulosti hodnotili jeho tvrdenie, že sa nikdy nestretol s Mariánom Kočnerom.

A to všetci ten príbeh poznáme, kedy plakal pán Krajčí na vláde a Matovič hlasoval proti nemu, tak isto ako pán Sulík.

Exminister zdravotníctva Marek Krajči v rozhovore pre postoj.sk uviedol, že na zasadnutí vlády pred Vianocami „fyzicky, fyzicky sa plakalo. Ja som neplakal nahlas, len mi tiekli slzy. Ale jedna pani tam veľmi plakala.”

Vláda vtedy zaviedla lockdown s výnimkami, ktorý však Krajči považoval za prislabý.

Už som niekde povedal, že v tejto situácii ma nepodporili ani moji vlastní. A je to tak. (ticho) To znamená, že v tom jednom hlasovaní som bol jediný, kto mäkší lockdown nepodporil. Všetci ostatní to podporili,” dodal v tom istom rozhovore. Kabinet musel neskôr lockdown sprísniť. 

Tvrdenie Ľuboša Blahu hodnotíme ako pravdivé.

Pani redaktorka, to bolo v novembri 2020, že? 17. novembra, keď sme boli na námestí na proteste, kedy tu bolo na Slovensku 1800 pozitívnych prípadov covidu v priemere, dneska ich máme 5000, čiže je to asi trošku iná situácia, rozumieme si, že? Bolo vtedy 800 úmrtí, dneska máme cez 8000 úmrtí.

Napriek nepresnosti v jednom čísle porovnanie z novembra 2020 a marca 2021 v duchu povedaného sedí. Nevysvetľuje však, prečo poslanci Smeru v novembri 200 nemali rúška. Tvrdenie Ľuboša Blahu však ako také hodnotíme ako pravdivé. 

Ľuboš Blaha hovorí o protestoch Smeru pred parlamentom zo 17. novembra 2020, počas ktorých viacerí predstavitelia Smeru nemali rúška - a to nielen v momentoch, kedy sa fotografovali resp. nechali fotografovať, ako to povoľovali výnimky. 

Novo pribudnuté prípady

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva z 13. novembra 2020 bola sedemdňový priemer novopribudnutých pozitívnych prípadov 1815. Údaj sa však týka len PCR testov. 

Údaje z konca novembra 2020 hovoria o sedemdňovom priemere 2529 prípadov denne. Tento počet už zahŕňa aj prípady zachytené antigénovými testami. 

23. februára 2021 potvrdili hygienici týždňový priemer takmer 5090 pozitívnych prípadov (.pdf , s. 24). Číslo zahrňa PCR aj antigénové testy. 

Úmrtia na covid-19

Do 17. novembra 2020 zomrelo podľa potvrdených čísel na koronavírus resp. v súvislosti s ním takmer 580 ľudí. 13. marca 2021 - teda v deň vysielania relácie - evidovalo Slovensko vyše 8500 obetí.