Mgr. Ľubomír Galko

1991 – 1992 programátor, Podnik výpočtovej techniky, Bratislava
1992 – 1993 programátor – analytik, CK Arrangement a Consulting, s.r.o., Bratislava
1993 – 2001 SZČO, Riadenie vlastnej siete MO a VO prevádzok a tvorba softwarových aplikácií
2001– 2003 riaditeľ hypermarketu, Kaufland, Slovenská republika, Bratislava
2003 – 2004 zástupca managera prevádzky, Interfruct Slovakia, Bratislava
2004 – 2007 riaditeľ spoločnosti, DN centrum,Bratislava
2007 – súčasnosť riaditeľ spoločnosti, DONA DN, a.s.,Bratislava

(zdroj: osobnosti.sk)

Člen strany: Sloboda a Solidarita (SaS)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ľubomír Galko

Ľubomír Galko

On (Miroslav Lajčák, pozn.), jeho ministerstvo zahraničných veci oficiálne potvrdilo, že Robert Kaliňák a pani Saková oklamali poľskú stranu.

Galko naráža na situáciu, kedy bol prelet štátnej letky poľským územím oficiálne vedený ako pracovná cesta vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka. Ten však priznal, že na palube lietadla, ktorým bol údajne unesený vietnamský občan, nesedel. Dôvodom takejto informácie podanej poľskej strane malo byť to, že prvú žiadosť z 25. júla 2017 o „prepravu ministra pre vnútornú bezpečnosti Vietnamu" Poľsko zamietlo. Deň nato bola žiadosť pozmenená na „prepravu ministra vnútra SR s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska" a tejto žiadosti už vyhovené bolo. V súvislosti s týmito protichodnými tvrdeniami Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vydalo oficiálne stanovisko, v ktorom však netvrdí, že Slovenská republika klamala svojim partnerom ale, že podľa oficiálnych dokumentov sa na palube vládneho špeciálu mal nachádzať vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Výrok hodnotíme ako zavádzanie. 

Dokumentmi o zahraničných letoch Ministerstva vnútra sa na podnet Zahraničného výboru NR SR začalo zaoberať Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Odpovede ministra Lajčáka boli zverejnené 31. augusta 2018 na oficiálnej facebookovej stránke ministerstva. Na otázku, či bol medzi účastníkmi letu zmieňovaný aj Kaliňák, Lajčák odpovedal, že „v upravenej žiadosti bol uvedený minister vnútra SR."  Takisto informuje o tom, že „žiadosť o prelet nemusí obsahovať menný zoznam všetkých členov delegácie, uvádza sa len hlavná VIP osoba,"  ktorou bol v tomto prípade Kaliňák. 

…sme na chvoste, čo sa týka rebríčku Európskej únie, čo sa týka dôvery v políciu sme prakticky na poslednom mieste v Európskej únii.

Podľa posledného Eurobarometru z prvej polovice roku 2018, ktorý sa zaoberal aj dôverou v políciu v jednotlivých členských štátoch možno vidieť, že Slovenská republika sa nachádza na poslednom mieste rebríčka. Výrok Ľubomíra Galka preto hodnotíme ako pravdivý. 

Slovenská republika sa na základe Eurobarometra z prvej polovice roku 2018 o posledné dve miesta delí s Bulharskom. Na Slovensku polícii dôveruje 38% občanov, zatiaľ čo v Bulharsku je táto hodnota na úrovni 42%. Pre porovnanie v Dánsku polícii dôveruje až 94 % občanov.

Monika Beňová, 33 rokov kamarátka (s Marianom Kočnerom, pozn.), hlási sa ešte dnes k nemu. Robert Fico, kamarát, si s ním tyká. Robert Kaliňák pred 18 rokmi na dovolenke si s ním potykal.

K blízkemu kontaktu s Mariánom Kočnerom sa vyjadrili viacerí politici aj známe osobnosti, vrátane Moniky Beňovej. Čo sa týka Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, tykanie s nimi pre médiá potvrdil sám Kočner. Fico ani Kaliňák vzťah s Kočnerom nekomentovali. Keďže nie sú známe vyjadrenia oboch strán a nevieme posúdiť, či sa pri spomenutých osobách naozaj jedná o kamarátstvo, výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Monika Beňová v nedávnom rozhovore pre Denník N potvrdila, že s Kočnerom sa pozná dlhé roky. „Poznám ho 33 rokov, bol spolužiakom môjho už nebohého prvého manžela z univerzity, a tak som sa s ním a jeho ženou zoznámila.“ Z jej vyjadrenia však nevyplýva, či medzi ňou a Kočnerom pretrvávalo kamarátstvo. V rozhovore sa taktiež vyjadrila k rôznym otázkam z minulosti, no rovnako zdôraznila, že „už dlhší čas som sa s ním nevidela a nerozprávala.“ 

O známosti s Robertom Ficom pre týždenník PLUS 7 DNI Kočner v júni 2017 povedal„S pánom Ficom sme si potykali, keď po založení Smeru mali jeho členovia pracovné stretnutie v Šport Hoteli na Donovaloch, ktorého som spolumajiteľ.“

Pre PLUS 7 DNÍ ozrejmil Marián Kočner takisto, ako sa mal zoznámiť s Robertom Kaliňákom: „S pánom Kaliňákom a Počiatkom som sa zoznámil na dovolenke, nie spoločnej, asi pred sedemnástimi rokmi a tam sme si potykali.“ 

…trikrát menila (Denisa Saková, pozn.) dátum, že kedy sa Slovensko dozvedelo o tom, únose Vietnamca. Najprv povedala, že to bol január 2018, potom povedala, že to bol september 2017. Nakoniec, pod ťarchou dokumentov, ktoré sa zjavili z nemeckej strany, musela priznať, že klamala, a že to slovenská strana vedela už od augusta 2017.

Ministerka vnútra Denisa Saková vo svojich vyhláseniach niekoľkokrát zmenila časové obdobie, kedy slovenská strana začala poskytovať nemeckým orgánom činným v trestnom konaní požadované informácie, avšak nikdy nespochybnila svoje tvrdenia, že Slovensko sa o únose dozvedelo až v januári 2018. Ani po zverejnení článku vo Frankfurter Allgemeine Zeitung sa ministerka nepriznala, že by klamala. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

Saková 6. mája 2018 v relácii TA3 V politike (od 1:40:40) prehlásila, že: „My od augusta minulého roka v rámci medzinárodnej právnej spolupráce spolupracujeme s orgánmi činnými v trestnom konaní z nemeckej strany, vlastne poskytujeme im všetky informácie, o ktoré nás nemecká strana žiada. Do januára tohto roku sme vôbec nemali informáciu, že išlo o únos vietnamského občana z Nemecka.“ 

To potvrdila aj na pôde Národnej rady SR (od 15:04), kde vyhlásila, že Slovensko poskytuje Nemecku vyžiadané informácie od augusta 2017, no rezort v tom čase o únose nevedel. Podľa jej slov: „V čase, keď sa únos udial, údajný únos udial, nemecká strana nás o tom neinformovala. Akonáhle nemecká strana v rámci medzinárodnej právnej pomoci sa dožadovala informácií, od augusta minulého roku na každé dožiadanie operatívne reagujeme." 

Podľa tlačovej správy Ministerstva vnútra SR z 8. augusta 2018 však ministerka uviedla, že informácie sú nemeckým vyšetrovateľom poskytované od septembra 2017.
„Operatívne poskytujeme informácie už od septembra minulého roka, od prvého dňa dožiadania z nemeckej strany."  

Nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung však priniesol informácie, že už 14. novembra 2017 bola v systéme slovenskej polície zaevidovaná žiadosť o spoluprácu pri vyšetrovaní podozrenia z únosu. 

Ona (Denisa Saková, pozn.) hneď od začiatku niekoľkokrát odmietla odpovedať novinárom, keď pýtali si ten zoznam tých cestujúcich na palube (lietadla, kde údajne sedel unesený Vietnamec, pozn.).

Zoznam cestujúcich na palube vládneho špeciálu prevážajúceho vietnamskú delegáciu nebol oficiálnymi orgánmi zatiaľ zverejnený. Infožiadosti médií, ktoré žiadali od ministerstva údaje o zapožičiavaní vládneho špeciálu alebo o osobách na letke, ktorá sa podľa predpokladov podieľal na únose vietnamského občana, nebolo kvôli rôznym dôvodom vyhovené. O tom, že by ministerka odmietla odpovedať na otázky novinárov ohľadom zoznamu pasažierov sa nám nepodarilo nájsť žiadne relevantné informácie. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Ešte začiatkom máji 2018, kedy vypukla kauza únosu vietnamského občana, Denník N priniesol informáciu, že ministerstvo vnútra odmietlo zverejniť zoznam pasažierov s odvolaním sa na medzinárodné vyšetrovanie vedené Nemeckom. Následne denník požiadal na základe infozákona Ministerstvo vnútra SR o podrobné údaje o zapožičiavaní vládneho špeciálu. Táto žiadosť bola zamietnutá s odôvodnením, že ministerstvo nemá čas ani kapacitu na vypracovanie takéhoto zoznamu. Ministerstvo taktiež odmietlo odpovedať na otázku Denníka N, či bol na palube lietadla aj exminister Kaliňák. 

V máji 2018 žiadal o zápisník letov štátnej letky a zoznam subjektov, ktorým bola zapožičaná, aj Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja. Inštitút od ministerstva dostal zoznam subjektov, ktorým špeciálom v rokoch 2015 až 2017 letku sprístupnili. Nešlo však o konkrétne zoznamy cestujúcich na palube, tie ani požadované neboli. 

K zoznamu cestujúcich na palube lietadla sa neoficiálnym spôsobom dostali Hospodárske noviny a Aktuality. Napriek tomu, že zoznam nikdy nebol zverejnený, ministerka Saková a aj premiér Pellegrini tvrdili, že na zozname nefigurovalo meno uneseného vietnamského občana.