Ladislav Kamenický

Člen strany: SMER - sociálna demokracia (SMER-SD)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ladislav Kamenický

Ladislav Kamenický

…pani prezidentke, ktorá mohla, mala precedens pána Kisku, keď on nevymenoval jedného ministra, mohla to urobiť, lenže ešte sa musím zastať pána Hlinku

Ladislav Kamenický zrejme hovorí o situácii z marca 2018. Vtedajší prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho. Ako sám naznačil, dôvodom bol nominant Smeru na ministra vnútra Jozef Ráž ml., ktorý sa poznal s odchádzajúcim ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Ak by Pellegrini Kiskovi nevyhovel, prezident by mu mohol odňať poverenie na zostavenie vlády. Zuzana Čaputová vychádzala z tohoto precedensu, keď nechcela vymenovať nominanta Sme rodina Jozefa Hlinku za ministra práce. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako pravdivé.

Pôdohospodárstvo, čo sa týka potravinovej bezpečnosti, nič tam neni zahrnuté (v pláne obnovy, pozn.)

Plán obnovy je balík opatrení a reforiem, ktoré budú krajiny Európskej únie realizovať do roku 2026. Odporúčania a podmienky dáva pre nich Európska komisia. Slovensko na zaslanie finálnej verzie plánu čas do konca apríla 2021.

Cieľom Plánu obnovy je zastaviť pokles ekonomiky v dôsledku koronakrízy, a tiež dobiehanie životnej úrovne krajín EÚ.

Slovenský Plán obnovy sa sústredí na päť oblastí - zelenú ekonomiku, vzdelávanie, vedu výskum a inovácie, zdravie a efektívnu verejnú správu. Jeho cieľom je zastaviť pokles ekonomiky v dôsledku koronakrízy, a tiež dobiehanie životnej úrovne krajín EÚ.

Potravinovú bezpečnosť plán nezahŕňa. Je však otázkou, či by s ohľadom na jeho účel mal. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako ešte pravdivé.

Mali sme tu mať mesiace diskusií verejných, čo by mal pokrývať tento plán obnovy. Príde deň D, keď ho pán bývalý minister Heger mal predložiť. To sa odkladalo mesiace, mesiace, keď prišiel deň D a prišlo, že medzirezortné pripomienkové konanie, tak 1200 strán pripomienok 2 a pol tisíc pripomienok.

Igorom Matovičom sľubované diskusie o pláne obnovy z leta 2020 neboli, rezort financií ich uskutočnil až v zime. Zverejnenie plánu minister Eduard Heger odkladal, v pripomienkovom konaní k nemu prišlo 2500 pripomienok. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako pravdivé. 

Plán obnovy je balík opatrení a reforiem, ktoré budú krajiny Európskej únie realizovať do roku 2026. Odporúčania a podmienky dáva pre nich Európska komisia. Slovensko na zaslanie finálnej verzie plánu čas do konca apríla 2021.

Verejné diskusie

Vtedy-premiér Igor Matovič 27. júna 2020 povedal, že chce aby každý deň počas leta prebiehali diskusie ohľadom pláne obnovy. V lete sa však žiadne takéto diskusie nekonali. 

Vtedajší minister financií Eduard Heger pre Denník N na začiatku augusta uviedol, že verejná diskusia o pláne obnovy by mala začať v septembri. 

Verejné diskusie k plánu obnovy sa napokon uskutočnili 16. decembra 2020, 7. januára  2021, 8. januára 2021 a 11. marca 2021. Celkovo absolvovali úradníci 24 rokovaní s kľúčovými partnermi a odbornou verejnosťou. 

Zverejnenie plánu obnovy

Ministerstvo financií zverejnilo v decembri 2020 stručnú, 15-stranovú verziu plánu, ktorá vymenúva oblasti a sumy, ktorými majú byť podporené. 400 stranovú verziu poslalo Európskej komisii, neskôr unikla a anonym ju zverejnil na webe. 

Poslanci Smeru žiadali 5. a 26. februára zverejnenie slovenského plánu obnovy, no neuspeli.

K plánu obnovy prišlo v medzirezortnom pripomienkovom konaní vyše 2500 pripomienok,  z toho 1375 bolo zásadných.

Minulý rok si vláda Igora Matoviča zmenila rozpočet. Vy to viete veľmi dobre, pán Sulík. Zvýšili ste si výdavky o 8 miliárd a deficit mal byť na úrovni, tuším 2, okolo 12 miliárd. Dnes ho máme nižší. Mali ste to v rozpočte, tie peniaze. Máme 7 miliárd a je tam rozdiel asi piatich miliárd.

Vláda Igora Matoviča po prepuknutí korona krízy zmenila rozpočet - navýšila výdavky o takmer 8 miliárd eur. Deficit najprv odhadla na skoro 12 miliárd eur, napokon ale dosiahol 7,75 miliardy. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Štátny rozpočet na rok 2020 schvaľovala ešte koalícia Smer, Most-Híd a SNS v decembri 2019. Ladislav Kamenický (Smer), vtedajší minister financii ešte nemohol vedieť o dopadoch koronakrízy. Počítal s výdavkami vo výške 18,5 miliardy eur. 

Po vypuknutí epidémie koronavírusu v marci 2020 - nová - vláda Igora Matoviča prijala v lete zmenu štátneho rozpočtu. Rezort financií v nej počítal s príjmami vo výške 14,4 miliardy eur a výdavkami vo výške 26,3 miliardy eur - teda o takmer 8 miliárd viac ako plánovala predchádzajúca vláda. Schodok ministerstvo odhadlo na takmer 12 miliárd eur. 

Deficit nakoniec dosiahol úroveň 7,758 miliardy, teda o vyše 4 miliardy menej, než bol predpoklad ministra financií Eduarda Hegera. Štátu tak zostala vysoká finančná rezerva na rok 2021.

Rozpočet na rok 2021 počíta s príjmami vo výške 15,8 miliardy eur a výdavkami na úrovni 23,86 miliardy eur. Ministerstvo financií teda počíta s deficitom 8,058 miliardy eur.

Európska únia v posledných mesiacoch zamestnanie, nezamestnanosť klesá pomaličky a na Slovensku pomaličky stúpa.

Podľa štatistík Eurostatu klesla nezamestnanosť krajín EÚ 27 naposledy z októbra na november 2020 - zo 7,6 na 7,4 percenta. Od novembra 2020 jemne stúpa (zo 7,4 percenta na 7,5) alebo sa nemení. 

Aby sme porovnávali porovnateľné dáta: podľa tých istých štatistík aj nezamestnanosť na Slovensku klesla naposledy z októbra 2020 na november 2020 - zo 7 na 6,9 percenta. Od novembra jemne stúpa na februárových 7,3 percenta.

Od októbra teda nezamestnanosť jemne stúpa (resp. ostáva rovnaká) v priemere krajín EÚ 27 aj na Slovensku - pričom na Slovensku stúpa o trochu viac. Tvrdenie Ladislava Kamenického preto hodnotíme ako už nepravdivé.