Juraj Miškov

Vzdelanie:

1987 – 1991Gymnázium Ivana Horvátha, Bratislava
1991 – 1994Univerzita Komenského, Filozofická fakulta, Bratislava
1996 – 2001Univerzita Komenského, Fakulta manažmentu, Bratislava, vysokoškolské postgraduálne – doktor filozofie – PhDr.

Zamestnanie:

1991 redaktor-elév, Slovenský rozhlas, Bratislava
1992 redaktor, Denník Smena, Bratislava
1992 – 1993konateľ, Randolph, Young & Moore, Bratislava
1993 – 1999konateľ, Burian, Miškov & Partners, Bratislava
2000 – 2009konateľ, generálny riaditeľ, MUW Saatchi & Saatchi, Bratislava
od r. 2010 podpredseda politickej strany Sloboda a Solidarita

zdroj: www.osobnosti.sk

Člen strany: Slovenská občianska koalícia (SKOK!)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Juraj Miškov

Juraj Miškov

Je dôležité naozaj povedať, že ľudia na Slovensku robia za nízke mzdy. Pomer miezd na HDP je jeden z najnižších v Európe, je to presne 37,3 percenta, v Nemecku je to napríklad 51 percent a vo Švajčiarsku 58 percent.

Výrok Juraja Miškova je pravdivý. V porovnaní s väčšinou krajín EÚ majú Slováci naozaj nízke mzdy v pomere k HDP. Podľa štatistiky eurostatu za rok 2013 bol pomer slovenských miezd k HDP na úrovni 37.3 %, kým v Nemecku to bolo 50.8 %, a vo Švajčiarsku 59.1 %. 

Najnovšia štatistika za rok 2014 ukazuje zlepšenie Slovenska v tomto ukazovateli na úroveň 38.5 %, kým Nemecko zaznamenalo len nepatrný nárast na úroveň 50.9 %. Údaje Švajčiarska za rok 2014 ešte nie sú dostupné.  

Štyri roky ste mali možnosť, za štyri roky ste mali možnosť pripraviť jednu komplexnú reformu školstva tak, ako urobili Poliaci pred 15 rokmi a dnes Poliaci idú takto hore. Všetci to vidíme na číslach, vidíme to, vidíme to na tabuľkách.

Denník Pravda priniesol v roku 2012 informácie o reforme školstva v Poľsku, ktorá bola spustená už v roku 1999. SME informovalo o dva roky neskôr okrem iného aj o pokračujúcom Poľskom vzostupe v rebríčkoch kvality školstva. Keďže tabuľky a čísla v nich naozaj ukazujú, že Poľsko ide hore, hodnotíme výrok Juraja Miškova ako pravdivý.

Ranking zverejnený v roku 2014, britskou súkromnou vzdelávacou spoločnosťou Pearson, ukazuje, kam až to Poľsko dotiahlo. Nachádza sa na desiatom mieste, pričom Slovensko je na dvadsiatom siedmom. Dokument (.pdf, s.1-4) Európskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania CADEFOP, hovorí detailnejšie o reforme z roku 1999, a obsahuje tiež porovnanie schém systému vzdelávania v Poľsku pred a po reforme.

Nezamestnanosť, máme na Slovensku 350-tisíc nezamestnaných, ale nejde len o tých ľudí, ktorí nemajú prácu, ale ide aj o tých ľudí, ktorí majú prácu, ale boja sa, že o tú prácu prídu. A mnohí z týchto ľudí, je to, ak sa nemýlim, vyše milióna ľudí, žije vyslovene z ruky do úst, nevedia si odložiť ani pár eur na nejaký nákup.

Výrok hodnotíme ako pravdivý. Podpredseda Miškov sa nemýlil ani v údaji o počte nezamestnaných, ani o údajoch o počte ľudí žijúcich na hranici chudoby.

Vychádzajúc z najaktuálnejších údajov (.pdf, s. 2) zverejnených Národnou bankou Slovenska bolo v roku 2015 vedených ako nezamestnaných 354 700 ľudí. 

Čísla Štatistického úradu SR z roku 2013 hovoria o počte 5 415 949 obyvateľov Slovenska. Údaje Štatistického úradu Slovenskej republiky v správe (.pdf, s. 7) z roku 2013 hovoria o 12,8 % populácie, ktorá žije pod hranicou chudoby. Ľahkým výpočtom zistíme, že na alebo pod hranicou chudoby žije zhruba necelých 700 tisíc ľudí.

Správa však ďalej uvádza (.pdf, s. 14), že až 23,4 % občanov Slovenskej republiky, zhruba 1 267 332 občanov Slovenskej republiky sa hodnotí v stave "materiálnej deprivácie". Z analýzy vyplýva, že 30 % seniorov, dôchodkýň až 37 % môžme považovať za chudobou ohrozených.

Ja Vám teraz prečítam jedno vyjadrenie, ktoré pochádza z kongregácie pre náuku viery z roku 1866, píše sa tam. Otroctvo ako také vo svojej samotnej podstate nie je v žiadnom prípade v rozpore s prirodzenými a Božími zákonmi a existuje viacero dôvodov spravodlivého otroctva, ktoré bližšie popisujú oprávnení teológovia, komentátori a sväté kánony.

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže ho podľa publikácie The Development of Catholic Doctrine concerning
Slavery
(.pdf, s. 78) od J. F. Maxwella vyslovil, resp. podpísal pápež Pius IX. a bol vydaný ako inštrukcia Svätej stolice. Výrok rovnakého znenia sme našli i v blogu na stránke trend.sk.

Michal Kovács vo svojom blogu z 27. januára 2015, v ktorom sa venuje problematike blížiaceho sa referenda, uvádza tento výrok a zdroj:

"Otroctvo ako také vo svojej samotnej podstate nie je v žiadnom prípade v rozpore s prirodzenými a Božími zákonmi a existuje viacero dôvodov spravodlivého otroctva, ktoré bližšie popisujú oprávnení teológovia, komentátori a sväté kánony."
Inštrukcia 20, Svätá stolica (Kongregácia pre náuku viery), 1866.

Každý tretí mladý človek na Slovensku je nezamestnaný.

Nezamestnanosť mladých do 25 rokov dosahuje takmer 35%. TASR, 18. január 2013:
"Mladí ľudia na Slovensku majú veľký problém nájsť si prácu. Dokazuje to aj štatistika, podľa ktorej je každý tretí mladý človek do 25 rokov na Slovensku nezamestnaný. Slovensko má v rámci štátov Európskej únie piatu najvyššiu nezamestnanosť mladých ľudí. Podľa novembrových údajov európskeho štatistického úradu Eurostat je bez práce každý tretí mladý Slovák vo veku do 25 rokov."