Ing. Ján Slota

Ján Slota sa narodil 14. 9.1953 v Lietavskej Lúčke. Po absolvovaní Vysokej školy technickej – baníckej fakulty – pracoval ako banský technik v Banských stavbách v Prievidzi, ako technik vo Východoslovenských kameňolomoch a štrkopieskoch . V roku 1979 nastúpil ako absolvent na ročnú ZVS, ktorú odslúžil na letisku v Mošnove. Bol vedúcim strediska špeciálnych činností v n.p. Prefmonta Bratislava. Po roku 1989 sa začal angažovať v politike.
Patrí medzi zakladajúcich členov obnovenej SNS. Funkcie v SNS: predseda Okresnej rady, predseda Krajskej rady, člen Ústrednej rady, Predsedníctva ÚR SNS, predseda. V roku 1990 bol zvolený za poslanca FZ za Slovenskú národnú stranu. V roku 1992 bol zvolený za poslanca SNR, v rokoch 1994 a 1998 za poslanca NR SR. Bol v poradí štvrtým a najdlhšie pôsobiacim predsedom SNS po jej obnovení a najdlhšie pôsobiacim predsedom SNS vôbec. Je nositeľom štátneho vyznamenania Radu Andreja Hlinku I.triedy za mimoriadne zásluhy o vznik Slovenskej republiky.
Od roku 1990 úspešne pôsobil 16 rokov vo funkcii primátora krajského mesta. Kontinuálne i absolútne najdlhšie pôsobiaci primátor krajského mesta.

Člen strany: Slovenská národná strana (SNS)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ján Slota

Ján Slota

Zrekonštruovali sme futbalový štadión a osvetlenie a stali sme sa dvakrát majstrami Slovenska, za primátorovanie (Slotu, pozn.). Až potom to dostal niekto, ten, ktorý to ďalej zveľaďoval.

Žilina sa stala počas primátorovania Jána Slotu niekoľkonásobným majstrom Slovenska, dvakrát ešte ako klub, ktorý nevlastnil Antošík. V roku 2002 začalo mesto s rekonštrukciou štadióna, dobudovalo osvetlenie a zrekonštruovalo dve tribúny štadiónu. Klub v v roku 2004 prevzal sponzor Jozef Antošík a v rekonštrukcii od roku 2006 pokračoval. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Ján Stola bol primátorom Žiliny v rokoch 1990 - 2006. Počas jeho funkčného obdobia sa Žilina stala majstrom Slovenska vo futbale trikrát v rokoch 2001/2002, 2002/2003 a 2003/2004. V sezóne 2003/2004 však do klubu vstúpil už Antošík.

V roku 2002 bolo v štadióne nainštalované umelé osvetlenie a zrekonštruované obe tribúny štadiónu. Veľká rekonštrukcia začala v roku 2006 a trvala do roku 2009, kedy došlo k rozšíreniu tribún a nainštalovaniu vyhrievania trávnika.

Od roku 2004 je stopercentným majiteľom Mestského športového klubu, ktorý spravuje futbalový štadión, Jozef Antošík.

Na začiatku keď som nastúpil v roku 90, tak sme boli v nejakej tretej alebo ktorej lige. Sme sa dostali prvý raz v histórii do Extraligy a stali sme sa majstrami Slovenska. …postavili sme nový zimný štadión, novú halu.

Je pravdou, že sa MsHK Žilina prebojoval z druhej ligy, kde pôsobil od vzniku SR, o ktorej môžeme hovoriť ako o tretej, keďže je v hierarchii za extraligou a 1. ligou. V sezóne 2005/2006, teda na konci primátorovania J. Slotu v Žiline, vyhrali titul v najvyššej lige. Je tiež pravdou, že bola postavená nová tréningová hokejová hala.

V roku 2004 bola dokončená nová tréningová hokejová hala, ktorá stála 50 mil. SK. 

"MsHK Garmin Žilina patrí k piatim klubom v slovenskej hokejovej histórii, ktorým sa podarilo vybojovať v najvyššej súťaži majstrovský titul popri Slovanu Bratislava (sedem), HK Košice (štyri), Dukle Trenčín (tri) a HKM Zvolen (jeden).

Podobne ako posledne menovaný klub Žilinčania dvíhali majstrovský pohár nad hlavu jedenkrát, v sezóne 2005/2006. A to aj napriek tomu, že len posledných osem sezón sú extraligoví!

Prvé sezóny v ére samostatného slovenského hokeja trávia Žilinčania v druhej najvyššej súťaži, v 1. lige. Dokonca v nej ani neobsadzujú vrchné priečky. Výnimkou je až obdobie okolo prelomu tisícročia, kedy sa klubu začína viac dariť. V sezóna 1998/1999 je druhý, ďalšia sezóna je zase ako obvykle (5. miesto), ročník 2000/2001 prináša ale vytúžené víťazstvo v 1. lige a postup klubu do elitnej kategórie nášho hokeja. Odvtedy je MsHK Žilina len extraligová.
Hneď prvé dva ročníky si mužstvo vybojuje ôsme miesta, ktoré ho
posúvajú do bojov play off, v ňom ale Žilina dokáže len potvrdiť
umiestenie zo základnej časti. Sezóna 2003/2004 prináša dokonca piate miesto v základnej časti, čo je najlepšie žilinské umiestenie v tejto časti súťaže, pretože k titulu sa budú „vlci“ v sezóne 2005/2006 prebojúvať z miesta o jedno číslo horšieho!
Piate miesto ostáva v spomínanom ročníku aj po play off a tak fanúšikom
neostalo nič iné, len sa ešte na prenikavý úspech ich klubu len tešiť
. "

Tri základné školy sme odovzdali za symbolickú korunu Rímsko-katolíckej cirkvi.

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže je pravdou, že tri základné školy prevedené na Žilinskú diecézu za 1,- Sk na návrh Slotu v rokoch 2003 a 2006.

Cirkevná základná škola s materskou školou Dobrého pastiera:
"10. zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline pod vedením
primátora Ing. Jána Slotu, konaného dňa 15. 12. 2003 schválilo: Odpredaj
hnuteľného majetku Cirkevnej materskej škole „Pastierik“, Gaštanová 53,
Žilina nachádzajúceho sa v priestoroch Cirkevnej materskej školy
vrátane vybavenia školského stravovacieho zariadenia za cenu 1,– Sk.

Cirkevná základná škola Romualda Zaymusa:
"Na návrh primátora Žiliny Ing. Jána Slotu, poslanci MsZ na svojom zasadnutí 20. februára 2006 súhlasili s odpredajom budovy základnej školy pre Rímskokatolícku cirkev, Farnosť Žilina - Mesto za cenu 1,- Sk."

Spojená škola Kráľovnej pokoja:
"
Základnú školu Na Závaží projektoval významný slovenský architekt Michal
Maximilián Scheer (1902 – 2000). Na návrh primátora Žiliny Ing. Jána
Slotu, poslanci MsZ na svojom zasadnutí 20. februára 2006 súhlasili s
odpredajom budovy ZŠ Na Závaží Rímskokatolíckej cirkvi, Farnosť
Žilina-Mesto za symbolickú 1,- Sk"

Som bol tri obdobia v opozícii a len raz v koalícii (pôsobenie v NR SR, pozn.).

Ján Slota hovorí o svojom pôsobení v NR SR resp SNR v rokoch kedy zastával post primátora mesta Žilina (1990-2006). Výrok hodnotíme ako nepravdivý pretože Slota bol v období primátorovania štyrikrát členom NRSR a z toho bola SNS so Slotom bola dvakrát súčasťou koalície a dvakrát bola v opozícii. 

- Po voľbách v roku 1990 sa SNS aj s Jánom Slotom ocitla sa na republikovej úrovni v opozícii
- Po voľbách v roku 1992 SNS aj s Jánom Slotom spolu s HZDS vytvorila vládnu koalíciu
- Po voľbách v roku 1994 sa SNS dostala do NR SR a spolu s HZDS a ZRS vytvorila vládnu koalíciu
- Po voľbách v roku 1998 sa SNS dostala do NR SR no tentokrát už skončila v opozícii.
- Po voľbách v roku 2002 sa SNS ani PSNS s Jánom Slotom nedostali do NR SR.

Vývoj vo voľbách od roku 1994 uvádza Horváth a kolektív v publikácii Kapitoly z politického systému Slovenskej republiky (Horváth, P. a kol. Kapitoly z politického systému Slovenskej republiky, Brno 2013)
"Začiatkom roka 1994 bola vyslovená predsedovi Černákovi nedôvera a jeho nástupcom sa stal Ján Slota. Vo voľbách na jeseň 1994 SNS získala 5,4% hlasov a obsadila 9 mandátov. Strana vytvorila vládu s HZDS a ZRS. Vo voľbách v 1998 opäť viedol SNS Slota. SNS sa stala súčasťou opozície zo ziskom 9% hlasov a 14 mandátov. V tomto období sa stupňovalo napätie medzi Slotom a Belousovovou, ktorá nakoniec obsadila predsednícky post. Situácia sa vyostrila a Ján Slota s niekoľkými poslancami a vytvorili Pravú SNS, kde sa predsedom stal Slota. PSNS bola založená v októbri 2001. Oba politické subjekty sa vo voľbách v roku 2002 nedostali do parlamentu. V máji 2003 sa konal zlučovací snem a predsedom zlúčenej SNS sa stal Slota. Vo voľbách do NRSR v roku 2006 získali 11,73% hlasov a získali 20 mandátov. Po voľbách vstúpila SNS do koalície so stranou SMER a HZDS. V roku 2010 sa vo voľbách iba tesne SNS dostala do parlamentu so ziskom 5,7 % hlasov a stala sa opozičným subjektom. Vo voľbách v roku 2012 sa SNS nedostala do parlamentu."  

Celkovo bol Slota v SNR resp. NR SR trikrát vo vládnej koalícii a trikrát zostala v opozícii. 

Pán Choma za 4 roky nepostavil ani jednu bytovú jednotku

Podľa záverečných účtov meste Žilina a posledných informácii zo septembra 2014 je pravdou, že mesto nepostavilo ani jeden nájomný byt. Podľa dostupných informácii mesto zreronštruovalo a odovzdalo za Chomu 30 nájomných bytov a na rekonštrukciu ďalších 20 je vypísané verejné obstarávanie. Nešlo teda o stavbu, ale rekonštrukciu. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Z informácií zo Záverečných účtov mesta Žilina pre roky 2011 (pdf, s. 154), 2012 (pdf, s. 137) a 2013 (pdf, s. 137) a poslednej Informačnej a monitorovacej správy programového rozpočtu mesta Žilina k 30. júnu 2014 (pdf, s. 126) je možné vyčítať, že v roku 2012 bolo postavených 30 nových bytových jednotiek. Pri bližšom pohľade hodnotenie plnenia meraných ukazovateľov tohto bodu rozpočtu mesta Žilina pre rok 2012 sa však píše, že "v roku 2012 bola ukončená rekonštrukcia a modernizácia bytového domu na Košickej ul. (bývalej ubytovne DPMŽ), čím vzniklo mestu Žilina k dispozícii 30 dvojizbových bytov", z čoho vyplýva, že v skutočnosti sa nejedná o byty novopostavené, ale zrekonštruované. Na základe týchto skutočností hodnotíme výrok ako pravdivý.

Primátor mesta Žilina Choma nepostavil za svoje funkčné obdobie ani jeden nájomný byt, ale v tomto roku (2014) bolo vypísané verejné obstarávanie na rekonštrukciu administratívnej budovy, ktorá sa má zmeniť na nové nájomné byty. Rekonštruovať sa má objekt pri Rajčanke, kde by malo vzniknúť až 20 nájomných bytov. Budovy pri Rajčianke v Žiline patrili donedávna Národnému lesníckemu centru (NLC), ktoré v roku 2011 ponúklo tento prebytočný majetok na odpredaj. K slovu sa dostala Žilinská radnica, ktorá v rámci svojej bytovej politiky uprednostnila rekonštrukciu staršieho, ale relatívne lacného objektu ako výstavbu novej bytovky.  

Pre spravodaj Dnes24.sk Igor Choma uviedol (29. januára 2014):

„Snažíme sa dostať dotácie na náhradné nájomné byty z ministerstva Dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Ideme do verejnej obchodnej súťaže na výstavbu nájomných bytov, ktoré budú financované z prostriedkov štátneho fondu rozvoja bývania resp. dotácii ministerstva Dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.“ 

„Odkúpili sme tieto objekty a sú v našom majetku. Pripravujeme projektovú dokumentáciu a v tomto roku sa ideme pustiť do rekonštrukcie týchto objektov, aby sme získali 18 až 20 nájomných bytov,“ upresňuje Choma."