Ján Richter

Člen strany: SMER - sociálna demokracia (SMER-SD)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ján Richter

Ján Richter

Portál, ktorý rieši ako súkromná firma otázku sprostredkovania novej práce 2 pol tisíca nárast požiadaviek na nové pracovné miesta za minulý mesiac.

Ján Richter hovorí o portáli Profesia.sk. Podľa vyjadrenia portálu pre Demagóg.SK evidovali v apríli 2020 8533 nových pracovných ponúk. 

Mesiac predtým evidoval portál 15 489 nových pracovných ponúk - teda viac (nie menej) ako v apríli.

Pravdepodobné vysvetlenie omylu: profesia.sk informovala, že uvoľnenie 2. a 3. fázy prinieslo na ich portál rekordný nárast pracovný ponúk - 2264. Údaj sa však týka 19. týždňa roka (4. až 10. máj) - nie medzimesačného nárastu. 

Keďže profesia.sk nezaznemenala medzimesačný (z marca na apríl) nárast pracovných ponúk o 2 500, hodnotíme tvrdenie Jána Richtera ako nepravdivé.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny evidovalo ku koncu marca 84 674 voľných pracovných miest. Tvrdenie Jána Richtera preto hodnotíme ako ešte pravdivé.

To platí, prepáčte aj teraz, akože čo sa týka tých rodinných obchodov. Aj cez sviatky môžu v tomto prípade pracovať.

Zákaz predaja počas sviatkov má u nás výnimky. Patria medzi ne čerpacie stanice, lekárne, maloobchod na autobusových a vlakových staniciach či predaj cestovných lístkov. Otvorené môžu byť aj prevádzky, v ktorých pracuje ich majiteľ - a nie jeho zamestnanci. Tvrdenie Jána Richtera preto hodnotíme ako pravdivé.

… keď sa týka tých cashových, 4 miliardy alebo za 4 miliardy dlhopisov štátnych sa predalo. To bol spôsob, ktorý sme realizovali aj my vtedy, keď bola nutná potreba nejakých v úvodzovkách cash peňazí.

Slovenská vláda si začiatkom mája požičala predajom dlhopisov na trhoch 4 miliardy eur. Ešte v apríli si požičala (ďalšie) 3 miliardy.  Peniaze chce štát použiť najmä na krytie výdavkov spojených s pandémiou koronavírusu. 

Rovnaký spôsob získania peňazí použila aj vláda Roberta Fica v čase finančnej krízy. V roku 2008 si Slovensko požičalo 52,591 miliardy slovenských korún (1,753 miliardy eur). V roku 2009 predaj dlhopisov priniesol do štátnej pokladnice 4,2 miliardy eur. Tvrdenie Jána Richtera hodnotíme ako pravdivé.

My sme predtým, keď bola kríza 2008-2009 použili § 52, ktorý bol aj istým spôsobom obdoba, že štát prispieval na udržanie pracovného miesta u zamestnávateľa. Samozrejme tá možnosť je otvorená. Tu treba povedať, že sú európske krajiny, ktoré vážne hovoria o 6 hodinovom dennom pracovnom čase za tých istých finančných podmienok, ako bolo predtým za 8.

Vo februári 2009 parlament schválil zákon, ktorý umožnil prispievať firmám na podporu udržania zamestnanosti počas finančnej krízy. Krajine vtedy vládla koalícia Smer, HZDS a SNS. 

Štát príspevky vyplácal podnikateľom, ktorí si zamestnancov ponechali aj napriek tomu, že pre nich nemali dosť práce. Išlo však o doplnenie §50 nie §52. Príspevok je možné vyplácať aj dnes. 

Niektoré európske vlády - napríklad Fínska - hovoria o možnosti zaviesť šesťhodinový pracovný deň, počas ktorého by však zamestnanci dostali rovnakú mzdu ako pri osemhodinovom. 

Švédsko to v roku 2015 vyskúšalo na opatrovateľkách v domove dôchodcov. Aj napriek vyššej výkonnosti zamestnancov však náklady prevýšili výnosy a vláda experiment zrušila. Tvrdenie Milana Krajniaka hodnotíme ako pravdivé.