Ján Mrva

Člen strany: Bez príslušnosti (Nestraníci)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ján Mrva

Ján Mrva

Je to (…) bytový fond, 863 bytov, ktoré máme k dispozícii v meste a tento rok len 9 bytov pán primátor zrekonštruoval (…).

Na základe informácií dostupných na oficiálnej stránke Bratislavy, hlavné mesto malo v roku 2018 k dispozícii 863 nájomných bytov ku ktorým pribudlo ďalších 9 bytových jednotiek v bytovom dome na Rezedovej 3 v Ružinove. Podľa oficiálnej správy: "Bytový dom na Rezedovej bol pôvodne využívaný ako dom osobitného určenia a na jeho 13. podlaží boli vytvorené spoločenské priestory. Keďže objekt bol preklasifikovaný na klasický nájomný bytový dom, priestory na 13. poschodí stratili opodstatnenie a hlavné mesto sa ich rozhodlo využiť na vybudovanie 9 nájomných bytov." Bratislava investovala do tejto rekonštrukcie 208 812 eur. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Policajtov (mestských, pozn.) máme len 249, (…).

O probléme nevyhovujúceho počtu mestských policajtov v Bratislave sa už hovorí niekoľko rokov. V rozhovore pre denník SME to potvrdil začiatkom marca 2018 aj hovorca bratislavskej mestskej polície Peter Pleva: "Súčasný počet mestských policajtov pritom momentálne nezodpovedá potrebám polície na plnenie zverených úloh. Je však potrebné povedať, že ani dlhodobo nezodpovedal." Dlhodobo sa však deklaruje navýšenie počtov policajtov na viac ako dvojnásobok. Mestská polícia v Bratislave, ako je uvedené v Dôvodovej správe k návrhu nového Organizačnému poriadku Mestskej polície hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ku dňu 7.12.2017 disponovala s počtom policajtov 246. Tento návrh mestské zastupiteľstvo schválilo 21. februára 2018, na základe ktorého v roku 2018 chcela mestská polícia prijať 20 a o rok neskôr 30 nových zamestnancov. Nakoľko odvtedy sa o reálnom zvýšení počtu policajtov nebola zverejnená žiadna správa výrok napriek menšej odchýlke hodnotíme ako pravdivý. 

…dneska máme 157 kamier (…).

Podľa údajov Mestskej polície Bratislava bolo v hlavnom meste k 31. januáru 2018 157 funkčných kamier. Ďalších 13 kamier je v realizácii. Výrok hodnotíme ako pravdivý

…tá vaša kandidátka (Matúša Valla, pozn.) to Starého mesta, ktorá odstúpila preto, že má čiernu stavbu reštaurácie ale zatiaľ neodstúpila ako poslankyňa do miestneho zastupiteľstva (…).

Mrva hovorí o Dane Kleinert, ktorá v súčasnosti kandiduje za poslankyňu mestskej časti Staré Mesto v Bratislave. Pôvodne kandidovala aj na starostku tejto mestskej časti, no 15. októbra sa tejto kandidatúry vzdala. Na starostku kandidovala za Team Vallo, stranu Progresívne Slovensko a Spolu - občiansku demokraciu. 

Dôvodom jej nekandidovania na starostku bola podľa Kleinert "obava z ohrozenia zmeny v Starom Meste zneužitím témy projektu Na Riviére. Jej staviteľom je jej manžel, ktorý doplatil na nejednoznačnosť výkladu stavebného zákona. Modulový projekt Na Riviére realizoval na pozemku, kde je Kleinert spolumajiteľkou."

Čo sa však týka stavby, ktorú Mrva spomína, Kleinert v prípade podľa jej slov figuruje ako spolumajiteľka pozemku, nie majiteľka reštaurácie: "Stavba je v súlade s územným plánom na súkromnom pozemku a jej staviteľom je môj manžel. Na Riviére je dnes obľúbená kaviareň, ponúka kultúrne akcie a vytvára priestor pre spoluprácu rôznych komunít. Avšak práve pre nejasný výklad zákona stavebný úrad prišiel k inému záveru ako staviteľ a vyzval ho na doloženie vyjadrení potrebných na to, aby projekt bol definovaný ako stavba. Manželovi nezostávalo nič iné, ako sa v tomto, postupne vznikajúcom projekte o to pokúsiť. Žiaľ, tento proces trvá už vyše dvoch rokov, všetky vyjadrenia sú kladné, akurát stále, už rok a pol manžel čaká na finálne vyjadrenie úradu. V tomto príbehu figurujem ako spolumajiteľka pozemku a verila som, že sa to do volieb podarí vyriešiť práve preto, že táto téma môže byť pred voľbami niekým skratkovito dezinterpretovaná, negatívne otočená a zneužitá. Toto sa žiaľ dodnes nepodarilo."
Reštauráciu Kontajner Na riviére podľa Obchodného registra vlastní spoločnosť Riviera Brands, s.r.o., ktorej konateľom je Otto Horvát, v minulosti aj Elena Horvátová, nie Dana Kleinert. Keďže je Kleinert však podľa vlastných slov spolumajiteľkou pozemku, na ktorom sa reštaurácia nachádza, výrok Jána Mrvu hodnotíme ako zavádzajúci.

Ja som mal tiež antikampaň, hneď prvý v júli. Dal som 3 trestné oznámenia. Transparenty na mňa boli, prelepené plagáty (…).

Ján Mrva počas predvolebnej kampane skutočne čelil hneď niekoľkým antikampaniam. V  júli boli v Bratislave transparenty s nápisom „Homoši preč z Bratislavy – Ján Mrva prvý katolícky primátor.“ V septembri boli prelepené jeho billboardy nápismi "Homofób a konšpirátor". V týchto prípadoch boli podané trestné oznámenia. Antikampani čelili, resp. trestné oznámenia podali aj iný kandidáti na primátora Bratislavy, napríklad aj Václav Mika či Matúš Vallo. Výrok hodnotíme ako pravdivý.