Mgr. Igor Matovič

Člen strany: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Igor Matovič

Igor Matovič

Robert Fico, Peter Pellegrini rokovali o tejto zmluve s USA. Oni ju na 80-90 % vyrokovali.

Dohoda o obrannej spolupráci s USA sa na Slovensku dohaduje minimálne od roku 2018, kedy bol premiérom Robert Fico, teda aj počas vlády Petra Pellegriniho. V marci 2018 o rokovaní o takejto dohode informovalo ministerstvo zahraničia SR. V apríli 2019 zverejnili dezinformačné weby jej uniknutú prvú podobu dohody pravdepodobne z roku 2017. V marci 2019 o nej hovoril aj štátny tajomník na ministerstve zahraničia Robert Ondrejcsák. V apríli 2019 Lajčák vyhlásil, že text dohody už čoskoro zverejnia, je teda pravdepodobné, že väčšina jej obsahu bola už v tomto čase vyrokovaná. Návrh dohody zverenili 14. decembra 2021.

Lebo to, čo sa stalo na začiatku októbra, kedy Ministerstvo školstva sa dohodlo so zdravotníctvom, že zrušia rúška, zrušia rúška v triedach deťom, státisícom detí, to spôsobilo tú obrovskú tretiu vlnu, ktorú sme na Slovensku mali. Okamžite sa to do dvoch týždňov rozhorelo.

V danom čase stúpali prípady pozitívnych vo všetkých okolitých krajinách podobne ako u nás. Tento nárast bol pripisovaný najmä novému, infekčnejšiemu variantu koronavírusu. Aj keď nosenie rúšok preukázateľne spomaľuje šírenie pandémie, je od ministra financií prílišným zjednodušením pripisovať nárast v počte prípadov len zmene v tomto opatrení. Výrok preto hodnotíme ako zavádzanie.

O zrušení povinnosti nosenia rúšok v triedach rozhodol Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vo  Vyhláške 250/2021, ktorá  vstúpila do platnosti 1. októbra. Vyhláška ruší povinnosť nosiť rúško pre žiakov základných škôl pokiaľ sú v uzavretom kolektíve (triede). Nariadenie sa tiež netýkalo všetkých žiakov; pre stredoškolákov a vysokoškolákov povinnosť nosiť rúška naďalej ostala v platnosti.

1. októbra (deň kedy vyhláška vstúpila do platnosti) bol 7 - dňový kĺzavý medián na úrovni 1216, o dva týždne bol už na úrovni 1871 a 22. októbra to už bolo 3091. Čísla pozitívnych teda naozaj začali v tomto období stúpať. Podobné nárasty počtu prípadov sme však mohli v tomto období sledovať aj vo všetkých okolitých krajinách (Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko). 

Nárast prípadov je vo všeobecnosti spájaný s presadzovaním sa nových variantov vírusu v populácii. V danom období boli v čoraz zastúpenejšími varianty delta a delta plus, ktoré sú oproti predchádzajúcim variantom infekčnejšie. Odborníci sa síce zhodujú, že nosenie rúšok vo šírenie spomaľuje; povedať ale že iba zrušenie povinnosti nosiť rúška pre školy spôsobilo obrovskú tretiu vlnu je tvrdením, ktoré nie je ničím podložené.

Stojí nás to obrovské financie, ktoré štát musí na to dávať (na bývalých väzňov z Guantanáma, pozn.).

Nie sú verejne dostupné žiadne informácie ohľadom nákladov na pobyt a integráciu bývalých väzňov z Guantánama na území Slovenskej republiky. Preto tento výrok označujeme za neoveriteľný.

Jedinou dostupnou informáciou je, že bývali väzni absolvujú 3-ročný integračný program, učia sa slovenčinu, štát im hľadá prácu a bývanie.

Robert Fico (…) súhlasil, že zoberieme sem 6 či 8 väzňov z Guantanáma, mimoriadne nebezpečných teroristov na Slovensko, ktorých sme tu umiestnili a žijú v podstate medzi nami.

Výrok sa týka bývalých väzňov z americkej väznice Guantánamo, ktorí boli presunutí na Slovensko v rámci európsko-americkej spolupráce. Nejedná sa však o teroristov, ale o ľudí, voči ktorým nebolo vznesené obvinenie z trestného činu terorizmu, výrok preto hodníme ako nepravdivý.

Európsky parlament prijal uznesenie ktorým vyzval „členské štáty, aby v prípade, ak o to administratíva USA požiada, spolupracovali na hľadaní riešení, boli pripravení prijať väzňov z Guantánama v EÚ“, toto uznesenie uvádza aj Reuters. Na základe slovensko-americkej dohody na Slovensko prišlo osem väzňov: traja v roku 2010, traja v roku 2013 a dvaja posledných v roku 2014.

Slovensko nie je jedinou krajinou EU, ktorá takých väzňov prijala: napríklad, od konca roku 2014 sa na Slovensku nachádzalo osem väzňov, vo Francúzsku deväť, v Maďarsku jeden a vo Veľkej Británii 14.

Prví traja zadržaní, – Adil al-Gazzar z Egypta, Pooland Tsiradzo z Azerbajdžanu a Rafik al-Hami z Tuniska – boli prevezení z Guantánama na Slovensko v januári 2010. Ide o osoby, u ktorých nie je dôvod na začatie trestného stíhania, povedal vtedajší minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.  Pravda uvádza, že americkí vyšetrovatelia však proti nim nemali dôkazy na to, aby ich mohli z niečoho obviniť.“

V roku 2013 prišli ďalší traja ľudia: Ujgurovia, moslimskí obyvatelia regiónu Sin-ťiang na severozápade Číny. Ministerstvo vnútra SR pre agentúru Reuters uviedlo, že ide o ľudí, ktorí nikdy neboli podozriví ani obvinení z terorizmu. TASR uvádza, že podľa amerického denníka New York Times uniknuté spisy týchto troch väzňov ukazujú, že armáda USA najneskôr v roku 2003 dospela k záveru, že nie sú spojení s al-Káidou ani s niektorým z lídrov Talibanu“.

V roku 2014 prišli dvaja väzni - štátni príslušníci Tuniska a Jemenu, čím sa zvýšil celkový počet prijatých väzňov z Guantánama na osem. Vtedy Peter Lazarov, hovorca MV SR, povedal že: „Tak ako v prípade prvých transportov, aj teraz ide o osoby, ktoré nikdy neboli podozrivé ani obvinené z trestného činu terorizmu a nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko pre Slovenskú republiku."

Nie je preto možné hovoriť o nich ako o nebezpečných teroristoch.

Na konci jedna jediná osoba rozhodne o tom, že či túto zmluvu (s USA, pozn.) budeme mať alebo nebudeme mať a to je pani prezidentka.

Úlohou prezidentky podľa Ústavy je ratifikovať medzinárodné zmluvy, predtým je však potrebný súhlas Národnej rady SR. Rozhodovaciu právomoc o tejto zmluve má aj vláda a parlament, Matovičov výrok preto považujeme za zavádzajúci.