Mgr. Igor Matovič

Člen strany: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Igor Matovič

Igor Matovič

Vo februári 6,3 % (ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií 2020, pozn.).

Podľa údajov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bol začiatkom februára 2020 - teda pred vplyvom pandémie na verejné financie - ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti na úrovni 5,4% HDP. Koncom februára - už po prepuknutí krízy - sa zvýšil na 6,7% HDP (nie na 6,3%).

Igor Matovič a Ladislav Kamenický sa pri údaji o februárovej udržateľnosti verejných financií navzájom spochybňovali, ani jeden z nich pritom neargumentoval presným číslom. 

Demagóg.SK oslovil oboch politikov so žiadosťou o vyjadrenie, pri ktorej mohli uviesť zdroj pre svoje čísla. Ani jeden z nich nereagoval.

Preto pri týchto ich (dvoch) tvrdeniach Demagóg.SK neuplatňuje štandardnú toleranciu, do ktorej by sa údaj Igora Matoviča ešte zmestil, ale hodnotí jeho tvrdenie s ohľadom na výmenu s Ladislavom Kamenickým ako už nepravdivé. 

Poviem ešte to, čo povedala vláda, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Tam presne definovali, že v ktorých rokoch, a v ktorých mesiacoch presne tam to riziko stúpalo, a najvyššie to riziko, najväčšie, najväčšie riziko, kde sme boli úplne najhorší v rámci celej Európskej únie, bol presne deň, kedy pán minister financií končil vo svojej funkcii alebo presne mesiac, bol to február minulého roku, kedy ten stupeň ohrozenia verejných financií bol najväčší, podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Vo februári 2020 bolo riziko dlhodobej udržateľnosti slovenských verejných financií najhoršie za posledných sedem rokov. Ladislav Kamenický opustil ministerský post opustil 20. marca. Slovensko má podľa najnovších údajov najhoršiu udržateľnosť verejných financií spomedzi krajín EÚ, porovnanie z februára 2020 však dostupné nie je. Keďže nevieme potvrdiť, že vo februári 2020 malo Slovensko najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií spomedzi krajín EÚ, hodnotíme tvrdenie Igora Matoviča ako neoveriteľné.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dlhodobo sleduje vývoj ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti. 

Vo februári 2020 bol tento indikátor na úrovni 5,4% HDP, po zarátaní dopadov pandémie ho RRZ zvýšila na rekordných 6,7% HDP. Ladislav Kamenický skončil vo funkcii ministra financií 20. marca 2020. 

RRZ ďalej konštatuje, že „rozpočtová politika po voľbách zlepšila dlhodobú udržateľnosť o 1,1 % HDP” (s.3). 

Podľa údajov Európskej komisie Slovensko najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií spomedzi štátov EÚ. Európski analytici na vyjadrenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií používajú ukazovateľ S2. 

Najnovšie údaje hovoria, že Slovensko má indikátor S2 na najvyššej úrovni  (8,2% HDP), druhé je Luxembursko (7,0% HDP). V roku 2020 bolo Slovensko na druhej priečke (7,7% HDP), hneď za Luxemburskom (10,7% HDP) (s.67). 

EK však nezverejňuje porovnanie krajín na základe ukazovateľa S2 na mesačnej báze. Nevieme teda s istotou povedať, či Slovensko bolo vo februári 2020 naozaj najhoršou krajinou EÚ v tejto kategórii.

Demagóg.SK oslovil prostredníctvom tlačového oddelenia Ministerstva financií aj Igora Matoviča. Rezort však na žiadosť o vyjadrenie nereagoval

Koľko ľudí teda áno, je v Izraeli, kopa ľudí v nemocniciach, ale že sa pozrie na to, že aký pomer medzi tými, ktorí sú v nemocniciach sú z nezaočkovaných a koľko je tam tých zaočkovaných.  A potom, pán Kamenický, by stačilo zobrať si malinkú kalkulačku, s takou základnou matematikou, spočítať si to a zistíte z toho veľmi jednoducho, a na miliónovej vzorke, mnohomiliónovej vzorke, že to očkovanie funguje. Áno, nefunguje dokonalo, a áno aj mnohí očkovaní roznášajú chorobu, aj sa môžu dostať do nemocnice, aj môžu zomrieť, ale pravdepodobnosť pri očkovaných je dramaticky nižšia ako pri nezaočkovaných.

Izrael patrí medzi krajiny najviac zaočkované proti koronavírusu, príklad a štatistiky tejto krajiny ukazujú, že očkovanie výrazne znižuje (najmä) riziko hospitalizácie pri ochorení covid-19 - a teda funguje. Tvrdenie Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivé. 

K 5. septembru 2021 dostalo v Izraeli dve dávky registrovanej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 približne 62 % populácie. Krajina tak patrí k  medzi štáty s nadpriemernou mierou zaočkovanosti. 

Dáta izraelského ministerstva zdravotníctva ukazujú, že týždenný počet hospitalizácii pacientov s koronavírusom v Izraeli počas štvrtej vlny pandémie vyvrcholil v týždni pred vyslovením výroku pri počte zhruba 1400 hospitalizácií na COVID-19 za týždeň. Ide o nižší počet hospitalizácii ako počas vrcholu druhej a tretej vlny.

K polovici augusta 2021 bolo v izraelských nemocniciach 394 ľudí s covidom-19. Denník N uvádza, že „podľa údajov ministerstva zdravotníctva na 100-tisíc ľudí nad 60 rokov zaočkovaní vykazovali takmer 17 hospitalizácií. Nezaočkovaní až 98,5 hospitalizácií, čo je šesťnásobok.”

Vakcíny chránia aj osoby mladšie ako 60 rokov. Podľa údajov z minulého utorka nezaočkovaní tvoria 1,6 hospitalizácie vo vážnom stave na 100-tisíc ľudí v tejto vekovej kategórii. U plne zaočkovaných ide o 0,5 prípadu. To znamená, že ochrana je viac ako trojnásobná,” píše N-ko.

Čísla z Izraela ukazujú, že nezaočkovaní majú šesťkrát vyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia a hospitalizácie ako zaočkovaní. Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje toto riziko pre nezaočkovaných až desaťnásobne vyššie. 

Vakcína od Pfizeru dosahovala pri delta variante mieru účinnej ochrany proti nákaze vo výške 64 % (o 30 percent menej než pri predošlých variantoch). S vakcínou je však stále výrazne menšia šanca, že sa človek vôbec nakazí a bude mať symptomatický priebeh choroby než bez nej.

Hovoriť o lotérii ako o fiasku, je to relácia, ktorá trhá rekordy sledovanosti, dlhodobé dlhodobé rekordy sledovanosti, takže nehovorme o fiasku. 1 155 000 ľudí je zaregistrovaných už v tom bubne, ktorý dnes večer sa tam znova budú budú krútiť, to je viac ako 26 % dospelých na Slovensku, ktorí sa vlastne mohli zúčastniť lotérie.

Žrebovanie očkovacej prémie s názvom „Byť zdravý je výhra” sa opakovane dostalo na pozíciu najsledovanejšieho programu dňa. V čase výroku Igora Matoviča bol najaktuálnejším tretí priamy prenos z 29. augusta 2021, sledovalo ho 806-tisíc divákov.

Sledovanosť relácie rastie, čoho dôkazom bolo aj vysielanie z 5. septembra, ktoré malo zatiaľ najvyššiu sledovanosť, a to 809-tisíc divákov prostredníctvom televíznych obrazoviek.

Podľa informácií o počte zaregistrovaných, ktoré boli zverejnené Ministerstvom financií 2. septembra, bol počet ľudí prihlásených do žrebovania viac ako 1 130 000. 

Lotérie sa môžu zúčastniť občania Slovenskej republiky vo veku nad 18 rokov. Podľa údajov Štatistického úradu žilo na Slovensku k 31. decembru 2020 celkovo 5 459 781 obyvateľov, z toho 4 431 608 dospelých. 

Údaj Igora Matoviča 1 155 000 (ako aj údaj z 2. septembra) predstavuje asi 26 percent počtu občanov starších ako 18 rokov. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako pravdivé.

My sa snažíme pomôcť ako Ministerstvo financií, sme sa rozhodli, že keďže 2,5 milióna skoro ľudí sa zaočkovalo, títo ľudia ušetria obrovské financie štátu, to sú miliardy EUR, a my sme sa rozhodli necelé jedno percento z toho, čo títo ľudia svojim očkovaním štátu ušetria vo verejných financiách, v našej spoločnej kasičke, vrátiť im späť.

Igor Matovič dnes vykresľuje účel očkovacej lotérie (najmä, niekedy len) ako prostriedok na odmeňovanie zaočkovaných. Ešte pred jej spustením však hovoril, že lotériou štát plánuje motivovať tú skupinu ľudí, ktorá by sa očkovať dobrovoľne nechala, no potrebuje k tomu „postrčiť”. Medzi týmito obsahovo rôznymi vyjadreniami sa začalo ukazovať, že štátu sa napriek lotérii nedarí zásadne zvýšiť zaočkovanosť. Keďže Igor Matovič hovorí o účele lotérie len časť pravdy a druhú - pre organizátora nie nutne príjemnú - časť vynecháva, hodnotíme jeho tvrdenie ako zavádzanie. 

 

Podľa odhadu Útvaru hodnoty za peniaze sa spoločenské náklady na nezaočkovaného človeka pohybujú na úrovni 4384 eur. Náklady na očkovanie asi 40 eur. 

K dňu relácie - 5.septembra 2021 - bolo podľa webu korona.gov plne zaočkovaných takmer 2,2 milióna osôb. Prvú dávku dostalo k tomuto dátumu takmer 2,4 milióna osôb. 

ÚHP tvrdí, že lotéria s nákladmi 26,4 milióna eur je spoločensky návratná, ak presvedčí na očkovanie aspoň 6-tisíc ľudí. Analytici v máji 2021 odhadli štátne náklady na pandémiu na 5,6 miliardy eur. 

Ministerstvo financií spustilo lotériu 1. augusta. Od tohto momentu do vysielania relácie sa nechalo zaočkovať asi 190-tisíc ľudí - nedá sa však povedať, či práve vďaka lotérii. 

Štát nevráti peniaze všetkým zaočkovaným ľuďom, iba tým, ktorí sa zaregistrovali do lotérie a následne vyhrali. Podľa rezortu financií má byť odmenených 110-tisíc ľudí v celkovej sume 21 000 000 eur. (7:37

Pred spustením očkovacej lotérie 1. júla Igor Matovič v parlamente uviedol: „Tento návrh je o tom, aby sme najmä z môjho pohľadu odškodnili ľudí za to, že urobia niečo, do čoho sa im príliš nechce (...) Tento návrh je nasmerovaný na to, aby sme oslovili túto časť ľudí. Tých, ktorí nie sú apriori proti očkovaniu, čiže sú ochotní sa dobrovoľne očkovať, ale ak ich dajako nepomkneme k tomuto rozhodnutiu, tak to rozhodnutie neurobia. (...) Poďme teda motivovať tú strednú skupinu…”

26. augusta, keď sa začalo ukazovať, že lotéria zásadne nezvýšila zaočkovanosť, Igor Matovič povedal: „Lotéria bola ohlásená ako prostriedok na odmenu zaočkovaných. Či sa kvôli tomu nejakí ďalší ľudia zaočkujú, to je ich slobodné rozhodnutie. Ale ako vidíme aj príklady zo sveta, určite to nebude markantný nový podiel ľudí, ktorí sa kvôli tomu zaočkujú (...) Priorita bola odmeniť zaočkovaných.”