Mgr. Igor Matovič

Člen strany: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Igor Matovič

Igor Matovič

Práve kvôli prítomnosti britskej mutácie nám nebude stačiť 60 percentná zaočkovanosť, lebo jednoducho ten vírus má väčšiu schopnosť nájsť si svoju obeť a my sa budeme blížiť k potrebe až niekde okolo 80 percent, aby mali zaočkovaných ľudí, aby sa vytvorila tzv. kolektívna imunita.

Podľa Jaya Butlera z amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, pokiaľ sa rozšíri nákazlivejšia mutácia koronavírusu, bude potrebná vyššia zaočkovanosť v populácii, aby spoločnosť získala kolektívnu imunitu. Britská mutácia patrí k infekčnejším mutáciám.

Kým v raných štádiách pandémie Butler predpokladal zaočkovanosť na úrovni okolo 70 % občanov, dnes počíta s 80 a 85 %. Tvrdenie Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivé.

Zo strany SaS to bolo len stále o tom, že poďme otvoriť reštaurácie pred Vianocami, potom teraz po novom roku opäť, teraz znova, že poďme otvárať obchody.

Bez ohľadu na hodnotenie navrhovaných krokov Richarda Sulíka, premiérovo tvrdenie, že zo strany SaS „to bolo stále len” o otváraní prevádzok, nesedí. Strana navrhovala vlastné opatrenia na zníženie počtu nakazených koronvírusom. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako nepravdivé. 

V októbri 2020 Richard Sulík vyhlásil, že SaS je proti zatvoreniu reštaurácii, divadiel a fitness centier. Pre takýto krok podľa neho chýbali dáta. 

Po novembrovom celoplošnom testovaní Sulík odmietol premiérov návrh na tzv. komunitné testovanie, ktoré by znamenalo, že by si ho zabezpečili uzavreté skupiny ako školy, cirkvi či športové kluby.   

Igor Matovič vzápäti predsedu SaS vyzval, aby vymyslel, ako zníži denné prírastky nakazených pod číslo 500 pri otvorených prevádzkach. O dva dni neskôr premiér navrhol čiastočné otvorenie divadiel, kín, kostolov a fitness centier. 

Sulík vtedy reagoval, že „ak je výsledok takýto, nechám na sebe aj drevo rúbať. Ešte reštaurácie a som spoko”.

Koncom novembra Sulík predstavil svoj pandemický plán - Semafor zdravia, podľa ktorého sa Slovensko malo rozdeliť na 36 obvodov a opatrenia mali byť prijímané lokálne. Súčasťou plánu bolo aj prijatie zákona, ktorý by odškodnil zatvorené prevádzky. 

V tom istom čase predstavil štátny semaforový systém minister zdravotníctva Marek Krajčí. Premiér Sulíkov plán odmietol, podľa neho vypracoval inú úlohu, než dostal zadanú. 

Začiatkom decembra 2020 Sullík uviedol, že celoplošné opatrenia považuje za hlúposť, pretože „v najmenej zamorených oblastiach musia byť zatvorené reštaurácie a v najviac zamorených môžu byť otvorené kostoly”.

10. decembra Sulík povedal, že „systematicky likvidujeme celý gastro segment”. O týždeň neskôr pripustil, že je potrebný lockdown, pretože koronavírus sa vymkol spod kontroly.

V polovici januára 2021 Sulík zopakoval svoje vyjadrenie z decembra, že „nevidí(m) logiku v tom, aby sme v najmenej postihnutých okresoch zavreli reštaurácie, v najpostihnutejších otvorili kostoly. Opakovane som žiadal zrušiť vlaky zadarmo, ale Boris Kollár povedal nie a to je písmo sväté”. 

5. februára sa Sulíkovi podarilo presadiť otvorenie záhradkárskych potrieb.

Nakoniec sa väčšina poslaneckého klubu rozhodla, z 53 45 ľudí, dať hlas Danielovi Lipšicovi.

Hlasovania o voľbe špeciálneho prokurátora sa zúčastnilo 47 z 53 poslancov poslaneckého klubu OĽaNO. 45 poslancov dalo hlas Danielovi Lipšicovi, dvaja poslanci hlasovali za iného kandidáta. Lipšic nakoniec získal 79 hlasov a stal sa novým špeciálnym prokurátorom. Tvrdenie Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivé.

Tak vidíte, priebežne či Pfizer, ale najmä potom AstraZeneca ako obrovské výpadky, jednoducho mali sme sľúbené státisíce dávok, ktoré sme mali dostať teraz už v marci a korigované.

Výrobcovia krátili dodávky vakcín. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako pravdivé. 

Firmy Pfizer a BioNTech znížili dodávky vakcín do krajín Európskej únie, údajne kvôli rozširovaniu výrobných kapacít závodu v Belgicku. Nižšie dodávky by mali trvať do 15. februára, sľúbené vakcíny by mali prísť koncom marca. 

Spoločnosti tiež uviedli, že v druhom kvartáli 2021 dodajú 75 miliónov vakcín nad rámec dohody.

Spoločnosť AstraZeneca oznámila, že namiesto 80 miliónov vakcín dodá v prvom kvartáli 31 miliónov. Sklz mali spôsobiť výrobné problémy v belgickom závode. Po rokovaniach s Európskou komisiou firma nakoniec prisľúbila dodať 40 miliónov vakcín. 

Vakcíny pre členské štáty nakupuje Európska komisia, ktorá ich prerozdeľuje krajinám podľa počtu obyvateľov.

V priemere teda zaočkovanosti, čiže v rýchlosti očkovania, sme na tom lepšie ako Grécko, Estónsko, Nemecko ako priemerná krajina EÚ, lepšie ako Fínsko, Švédsko, Češi, Cyprus, Belgicko, Francúzsko, Rakúsko, Luxembursko atď. ešte ďalšie 4 krajiny, čiže ideme nadpriemerne rýchlo v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie alebo sme v tom lepšom priemere.

Podľa štatistiky portálu Our World in Data malo Slovensko k dátumu vysielania relácie - t.j. k 6. februáru 2021 - vyššiu mieru zaočkovanosti populácie ako krajiny, ktoré premiér spomínal (s výnimkou Estónska)

Priemer zaočkovanosti Európskej únie ako celku bol 3,8 vakcíny na 100 obyvateľov, Slovensko malo 3,97. Podobné čísla vyplývali v tom čase zo štatistiky Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Tvrdenie Igora Matoviča hodnotíme preto ako pravdivé.