Ing. Eduard Heger

Člen strany: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Eduard Heger

Eduard Heger

Ak ten deficit bude, tak ako hovorí Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, rádovo o 2- 6 % vyšší, čiže nie, lebo s tými rizikami nadefinovali na 2,5, takže môžme sa blížiť až k nejakým deviatim percentám HDP, tak to je taký zásah do nášho dlhu Slovenska, ktorý nebude možné práve s prichádzajúcou recesiou, ochladzovaním a ešte do toho koronavírusu, do toho samotný koronavírus, takže nebude možné ho nejako prudko znižovať.

Už po prijatí tzv. 13. dôchodkov pred voľbami vo februári 2020 Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňovala na to, že bez dodatočných opatrení môže deficit verejných financií v roku 2020 vyskočiť na 2,4 percenta HDP. 

Obmedzenia ekonomiky pre koronavírus môžu podľa Rady urobiť v rozpočte na rok 2020 dieru až vo výške 5,7 miliardy eur - a teda 6,23 percenta HDP. 

Ak sa predpoklady Rady potvrdia a vláda nezakročí, môže podľa nej deficit v tomto roku dosiahnuť 8,67 percenta HDP. Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako pravdivé.

Vláda avizovala, že bude odklad daňových priznaní z dani z príjmu, k tomu samozrejme urobiť treba legislatívu.

Finančná správa 18. marca 2020 uviedla, že nebude pokutovať daňovníkov, ktorí bez oznámenia nestihnú podať daňové priznanie do konca marca, no urobia tak do konca júna. Úrad k tomu spolu s Ministerstvom financií pripravoval zákonný rámec.  

Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako pravdivé.

V tom momente, keď vlastne prebiehala tá tlačová beseda (Richarda Sulíka k trinástim vládnym opatreniam k boju s COVID-19, pozn.), tak ešte sme nemali kvantifikáciu práve z ministerstva financií, z Inštitútu finančnej politiky, ktorý práve toto má vo svojej kompetencii.

16. marca 2020 predstavil dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga spolu s jeho nástupcom Richardom Sulíkom balík 13 protikrízových opatrení. 

„Obaja ministri sa zhodli, že kvantifikovať dopady opatrení je v tejto chvíli ťažké, nie je totiž jasné ako dlho bude vzniknutá situácia trvať,” uvádza web ministerstva. Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako pravdivé.

Mnohé firmy dnes zápasia práve tým, že nemajú tržby, že museli zavrieť a pod. s dostatkom peňazí… sú tu rodičia, ktorí dnes ostali doma, pretože sú uzavreté školy.

Obmedzenia týkajúce sa koronavírusu sa dotkli tisícov firiem, ktorým vypadli tržby. Pre zatvorené školy museli s deťmi ostať doma mnohí rodičia. Tvrdenie Eduarda Hegera hodnotíme ako pravdivé. 

Už 12. marca 2020 Ústredný krízový štáb prijal a Úrad verejného zdravotníctva 12. marca 2020 zaviedol viacero opatrení, ktorými chcú zabrániť šíreniu ochorenia Covid-19. 

Zavrieť museli voľnočasové zariadenia ako bary, diskotéky, aquaparky, fitnesscentra, divadlá či kiná. Úrady obmedzili aj prevádzku obchodných centier cez víkend - otvorené mohli mať len potraviny, lekárne či drogéria. 

O tri dni neskôr vláda vyhlásila núdzový stav a nechala zatvoriť väčšinu prevádzok - ktorým teda vypadli tržby. Mnohé pritom musia platiť nájom, odvody či mzdy zamestnancom. 

Ešte-ministerka školstva Martina Lubyová nariadila zatvorenie slovenských škôl od 16. marca do 27. marca 2020. Jej nástupca Branislav Gröhling oznámil, že školy ostanú zatvorené do odvolania. 

Rodičia, ktorí ostali so školopovinnými deťmi doma majú nárok na čerpanie OČR. Ústredný krízový štáb odporučil, aby Sociálna poisťovňa priznala ošetrovné pri starostlivosti o dieťa vo veku do 10 rokov počas celého obdobia mimoriadnej situácie.

Dnes my vieme podľa iba tých, ktorí majú prejavy a prídu alebo zatelefonujú, proste povedia, že sú nakazení a sa im to prejavuje. Tých vieme identifikovať, ale akékoľvek bezpríznakové, ktorí vlastne prechádzajú tou chorobou, to nevieme momentálne monitorovať, lebo tí ľudia necítia tie príznaky a my to netestujeme.

V čase tvrdenia - t.j. k 21. marcu 2020 - Slovensko netestovalo obyvateľov na ochorenie Covid-19 plošne, ale až keď spĺňali kritéria pre testy. 

Usmernenie hlavného hygienika uvádza, že „každá osoba, ktorá spĺňa kritériá suspektného prípadu, by mala byť laboratórne testovaná na koronavírus SARS-CoV-2 ako súčasť aktívneho vyhľadávania prípadu.“

Medzi kritéria patrí o.i. prítomnosť symptómov ako kašeľ, teplota nad 38 stupňov, dýchavičnosť či kontakt s nakazenou osobou. 

Tvrdenie Eduarda Hegera, podľa ktorého pri tomto spôsobe testovania úrady nezachytia bezpríznakových pacientov (ktorí neboli v kontakte s potvrdenými nakazenými), hodnotíme ako ešte pravdivé.