Eduard Chmelár

Predseda strany Socialisti

Člen strany: Socialisti ()


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Eduard Chmelár

Eduard Chmelár

Predseda Smeru povie, že sme proti ruským sankciám a na rade v Bruseli ich premiér Pellegrini schváli.

Predseda Smeru Robert Fico opakovane kritizoval sankcie voči Rusku ešte ako premiér. Aktuálny premiér Peter Pellegrini hlasoval za ich predĺženie - naposledy v decembri 2019. Výrok Eduarda Chmelára preto hodnotíme ako pravdivý. 

19. decembra 2019 Európska Rada jednohlasne prijala predĺženie sankcií do 31. júla 2020. Peter Pellegrini ako člen Európskej Rady teda hlasoval za predĺženie sankcií.  

Európska únia zaviedla rôzne druhy sankcii voči Rusku od marca 2014. Urobila tak v reakcii na anexiu Krymu a destabilizáciu Ukrajiny.

Európska únia v piatok (10.1.2020, pozn.) povedala rovnako, že je treba posilniť úlohu v Iraku.

Ministri zahraničných vecí sa na zasadnutí 10. januára 2020 zhodli na potrebe deeskalácie situácie na Blízkom Východe. Zároveň sa zhodli aj na potrebe zvýšeného angažovania EÚ v regióne.

Ministri mimoriadne zasadli po napätej situácií po tom, ako americký útok zabil veliteľa elitných iránskych jednotiek Kásima Sulejmáního. Napätie sa ešte zvýšilo po odvetnom  útoku Iránu na americké základne v Iraku. Tvrdenie Eduarda Chmelára hodnotíme ako pravdivé.

Ak hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí odmietne žiadosť suverénneho irackého parlamentu a vlády o odchod vojakov. Ak zároveň tie isté Spojené štáty hovoria, že momentálne je u Mika Pompea delegácia NATO, ktorá rokuje o posilnení úlohy Severoatlantickej aliancie v Iraku v súlade s túžbou prezidenta Trumpa rozdeliť bremeno na všetkých, čo sa týka kolektívnej obrany.

Vláda USA skutočne odmietla požiadavku irackého premiéra a parlamentu o vyslanie delegácie, ktorá by začala prípravy na stiahnutie 5200 vojakov z Iraku. V rovnakom čase sa vo Washingtone konali rokovania s európskymi spojencami o tom, ako bude vyzerať budúci angažmán koaličných síl v Iraku, s ohľadom na posilnenie irackých bezpečnostných síl a udržania doterajších úspechov v boji s Islamským štátom. Výrok Eduarda Chmelára hodnotíme ako pravdivý. 

Akákoľvek delegácia vyslaná v súčasnosti do Iraku by sa venovala diskusiám o tom, ako sa čo najlepšie opäť prihlásiť k nášmu strategickému partnerstvu - nie diskusiám o stiahnutí vojakov, ale o našom správnom, náležitom silovom pôsobení na Blízkom východe,” povedala hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí. 

Iracká vláda konala v súlade s uznesením o požadovanom vyhostení amerických a ďalších zahraničných vojakov, ktoré prijal iracký parlament. Koalíciu proti misii pôsobiacej v Iraku vedú predovšetkým politicky najmocnejšie šiítske bloky, naopak, sunnitské a kurdské frakcie sú voči zahraničnej prítomnosti zhovievavé a krízové parlamentné zhromaždenie bojkotovali.

S radosťou budeme pokračovať v dialógu s Iračanmi o tom, aká je správna štruktúra (misie v Iraku, pozn.),” uviedol k veci americký štátny tajomník Mike Pompeo. 

Donald Trump po likvidácii Gásema Solejmáního povedal, že chce, aby NATO zohrávalo na Blízkom východe väčšiu úlohu. V piatok 10. januára sa vo Washingtone americká delegácia stretla s európskymi predstaviteľmi Aliancie, aby dospeli k dohode o podobe budúceho angažmánu v regióne. 

Podľa nemenovaného západného diplomata sa európske krajiny zaujímajú o to, ako by mohla vyzerať alternatívna koaličná účasť na Blízkom východe. Ide im predovšetkým o  udržanie ziskov voči Islamskému štátu a posilneniu kapacít irackých bezpečnostných síl.

Ale je komické, keď práve Most, ale svojím spôsobom ako dedičia v tom máte prsty aj vy, za Dzurindovej vlády rušili tie spoje a teraz sa ich s veľkými komplikáciami a s oveľa väčšími nákladmi pokúšajú obnovovať, lebo zistili, že jedine to je cesta ako priniesť život do tých regiónov.

Eduard Chmelár si pravdepodobne pomýlil strany Most-Híd a SMK, pretože v období prvej a druhej Dzurindovej vlády ešte Most-Híd neexistoval.

Strana SMK bola vo vláde v rokoch 1998-2002 a taktiež v rokoch 2002 až 2006. Ani v jednom volebnom období strana nemala na starosti ministerstvo dopravy. Rušenie železničných tratí však pri štrajkoch železničiarov obhajoval vtedajší predseda SMK Béla Bugár.  

Prvou maďarskou stranou, ktorá dostala ministerstvo dopravy bol až Most-Híd na obdobie 2016-2020. Tvrdenie Eduarda Chmelára hodnotíme ako ešte pravdivé.

Keď vidíme stranu Za ľudí, ktorá má hlavnú odborníčku na zdravotníctvo z Penty.

Hlavná odborníčka strany Za ľudí Andrea Letanovská pracovala v minulosti pre záchranku Falck - nie je však známe kedy. V rokoch 2005 až 2008 Falck napoly spoluvlastnila Penta. Keďže je otázne, či a v akom vzťahu Letanovská pracovala pre firmu v čase, keď ju vlastnila Penta, hodnotíme tvrdenie Eduarda Chmelára ako neoveriteľné.                                            

Hlavnou odborníčkou strany Za ľudí pre oblasť zdravotníctva je Andrea Letanovská. Pracuje ako lekárka v Národnom onkologickom ústave. V minulosti viedla Záchrannú zdravotnú službu. 

Letanovská kedysi pracovala aj pre záchranku Falck. V rokoch 2005 až 2008 ju spoluvlastnila Penta. Nie je však známe, či Letanovská pre záchranku pracovala práve v týchto rokoch. 

Demagóg.SK oslovil so žiadosťou o vyjadrenie stranu Za ľudí, tá však nereagovala. 

V rozhovore pre DenníkN z novembra 2019 Letanovská uviedla, že ,,dnes je Penta veľkým tieňom a chmúrou slovenskej spoločnosti, nielen v zdravotníctve. Je to jedno veľké zlyhanie štátu, tu sa ukázalo, aký je slabý. Vymklo sa to z rúk.”

Za najlepšieho ministra zdravotníctva označila Ivana Uhliarika, lebo jeho jediného osobne poznala a má ho za slušného človeka. Keď bol Uhliarik ministrom, obklopil sa na úrade ľuďmi z firiem patriacich Pente. 

So stranou Za ľudí v minulosti spolupracovalo viacero ľudí, ktorí kedysi spolupracovali aj s Pentou. Nikto z nich však nebol hlavným odborníkom na zdravotníctvo.