Denisa Saková

Člen strany: SMER - sociálna demokracia (SMER-SD)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Denisa Saková

Denisa Saková

Ohlasovala sa ekaranténa, a poviem úprimne, tú ekaranténu sme začali vyvíjať už v marci, keď som ešte bola ministerka vnútra na ministerstve vnútra. Tá istá aplikácia, s tou istou firmou, išla na. Išla na Ministerstvo zdravotníctva, potom pompézne sa vyvíjala a mala byť implementovaná alebo resp. mala byť používaná začiatkom septembra, bolo tu, bola tu veľká oslava, veľká slávnosť na hraniciach, kde boli prítomní viacerí členovia vlády, zapli túto ekaranténu, fungovala 2 týždne tá karanténa.

Denisa Saková si pomýlila dátumy, spomínaná aplikácia fungovala od polovice mája do 10. júna - nie v septembri. Jej tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Polícia SR na svojom Facebooku v 20. marca 2020 informovala, že v spolupráci s IT firmami vyvíjajú aplikáciu určenú na boj s koronavírusom. Užívateľa mala upozorniť, ak sa za posledných 14 dní pohyboval v blízkosti pozitívnej osoby. 

Po výmene vlády Denisa Saková tvrdila, že táto aplikácia by sa dala využívať aj na sledovanie, či ľudia dodržujú domácu karanténu po príchode zo zahraničia na Slovensko.

19. mája 2020 premiér Igor Matovič s ďalšími členmi vlády oznámil na hraničnom priechode v Bergu spustenie tzv. Smart karantény. Aplikáciu s názvom eKaranténa štátu pomohla vyvinúť spoločnosť Sygic. 

Aplikácia začala fungovať od 23. mája, no len na jednom hraničnom priechode a len pre mobily s operačným systémom Android. Na všetkých hraniciach začala aplikácia fungovať 25. mája, Apple ju schválil 28. mája. 

eKaranténa vznikla ako alternatíva k vtedy povinnej štátnej karanténe po príchode zo zahraničia. Ľudia teda nemuseli čakať na výsledok testu v štátnom zariadení, ale doma, kde ich pohyb kontrolovala aplikácia.

Povinnosť štátnej karantény s postupným uvoľňovaním opatrení zanikla 10. júna a s ňou aj využívanie aplikácie eKaranténa.

Keď tu máme liek Ivermektín a tento tak isto nakúpil pán Krajčí, pán minister Krajčí na vlastnú zodpovednosť. A tiež to nie je registrovaný liek a je to podpôrny liek.

Marek Krajčí vydal 26. januára 2021 povolenie na terapeutické použitie a dovoz Ivermektínu v počte 5000 balení. Ďalšie povolenie minister vydal 8. februára 2021. Tretie povolenie na dovoz až 80-tisíc kusov liekov s účinnou látkou ivermektín vydal 19. februára. 

Hlavnou indikáciou takéhoto použitia lieku je prevencia a liečba Covidu. Lieky objednáva ministerstvo. Vo všetkých povoleniach na použitie liekov s účinnou látkou ivermektín sa uvádza, že za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár”. Na tento fakt upozornil aj ŠÚKL.

O schválenie iverkemtínu ministra požiadalo Združenie slovenských anesteziológov. Súhlas ministra bol nutný preto, že ide o u nás neregistrovaný liek, povolenie bude platiť 6 mesiacov. Doteraz bolo legálne použitie iverkemtínu možné len na veterinárne účely. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako pravdivé.

Čo dnes hovoria všetci lekári? Nemalo sa to celoplošné testovanie vôbec uskutočniť.

Mnoho lekárov a ich organizácie majú na celoplošné testovanie kritický názor - vtedy aj dnes. Iné ho však podporovali. Nie „všetci” lekári majú na celoplošné testovani rovnaký názor, sú rôznorodá skupina. Koniec koncov, lekárom je aj (už ex)minister Marek Krajčí, ktorý testovanie presadzoval. Keďže Denisa Saková zovšeobecňuje a neodráža tým skutočnosť, hodnotíme jej tvrdenie ako nepravdivé. 

Pred prvým celoplošným testovaním Asociácia súkromných lekárov vyzvala vládu, aby akciu stopla, pretože podľa nich nebola dobre pripravená. 

Združenie všeobecných lekárov však októbrové celoplošné testovanie podporilo

Šéf Asociácie Marián Kollár uviedol, že „testovanie priniesť dáta, ktoré môžu byť neoceniteľnou zbraňou vo vojne proti covidu." Zároveň však upozorňoval na to, že lekári nemajú dosť informácií.

Pred januárovým tzv. skríningom Slovenská lekárska komora uviedla, že takéto testovanie „nepovažuje(me) za prostriedok, ktorý nám pomôže zvládnuť pandémiu.” Naopak, môže podľa nich ohroziť zdravie zhromažďujúcich sa občanov. Zmysel vidí v cielenom testovaní.

(rozviazané ruky polícia mala už od môjho nástupu, od nástupu Petra Pellegriniho,) nehovorím to ja, povedal to exminister vnútra pán Palko v jednej relácii, že to nie je zásluha tejto vlády, je to zásluha gen. Lučanského, ktorý tu už dnes nie je. Ale ktorý sa zaslúžil o to, že nám Mikuláš Černák dnes nebehá na slobode. A že ten, ktorý zavraždil možno najviac osôb ako mafiánsky boss na Slovensku, je dneska za mrežami. A presne tak ako je za mrežami ako ste ho spomínali, pán Kočner, s ktorým ste dokonca raňajkovali.

Vladimír Palko v diskusnej relácii na TA3 v novembri 2020 povedal, že ozdravný proces prebieha na Slovensku (vtedy) už dva roky. Vtedy sa niečo zlomilo a, ako som povedal, akcia Búrka proti sudcom, tá bola ešte za vlády premiéra Pellegriniho, za policajného prezidenta Lučanského.“ 

Milan Lučanský v minulosti pracoval na Úrade boja proti organizovanej kriminalite, kde bol aj riaditeľom odboru Stred. Bol členom vyšetrovacieho tímu, ktorý pracoval na usvedčení mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. 

Černáka krajský súd v Prešove poslal v roku 2010 za mreže na doživotie, dokázal mu šesť vrážd. V roku 2019 Černák uzavrel so súdom dohodu o vine a treste, keď sa priznal k ďalším 14 vraždám. Žiadny človek nebol na Slovensku odsúdený za viac vrážd než on.

Marián Kočner je vo väzbe od 28. júna 2018. Milan Lučanský nastúpil do funkcie policajného prezidenta mesiac predtým. Vo februári 2020 Špecializovaný trestný súd Kočnera odsúdil na 19 rokov za kauzu zmeniek. Rozsudok potvrdil v januári 2021 Najvyšší súd.

Saková hovorí o videu z rozhovoru Mariána Kočnera a Richarda Sulíka u Kočnera doma (kauza Sasanka). Sulík potvrdil jeho pravosť s tým, že išlo o súkromný rozhovor, o ktorom nevedel, že je nahrávaný. 

Či šlo o raňajky Sulík nikdy nepovedal, no nasvedčuje tomu prepis ich zverejnenej mobilnej konverzácie. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako pravdivé.

On (premiér Matovič, pozn.) vyhlási, že vlastne učitelia do 55 rokov sa môžu AstrouZenecou očkovať, aj keď majú nejaké negatívne účinky, a učiteľom nad 55 rokov, tí sa očkovať nemôžu, zároveň vyzdvihne Sputnik.

Igor Matovič nepriamo spochybnil očkovanie Astrou Zenecnou, registrovanou vakcínou, zatiaľ čo Sputnik V, neregistrovanú vakcínu, vyzdvihol. Tvrdernie Denisy Sakovej hodnotíme v duchu povedaného ako ešte pravdivé. 

Štát sa rozhodol očkovať Astra Zenecou len dospelých od 18 do 55 rokov na základe výsledkov preverovania Európskej liekovej agentúry. Agentúra totiž nemala dostatok údajov na odobrenie účinnosti pre starších občanov.

Očkovanie učiteľov do 55 rokov začalo v sobotu 13. marca, dostali vakcínu  AstraZeneca. Očkovanie pre starších učiteľov malo byť spustené o pár dní neskôr, ani po týždni však nebolo jasné, kedy sa dostanú na rad. Učitelia nad 56 rokov mali dostať vakcíny Moderna a Pfizer/BioNTech. 

16. februára Igor Matovič na Facebooku zverejnil video (1:45), v ktorom, označil Sputnik V za výbornú vakcínu s výbornou účinnosťou“. Podobne vakcínu vyzvdihol na tlačovke o pár dní neskôr. 

Povedal tiež, že „vieme po očkovaní našich učiteľov o AstreZenece svoje“, čím odkazoval na hlásenia o častých vedľajších účinkoch po očkovaní učiteľov.