Denisa Saková

Člen strany: SMER - sociálna demokracia (SMER-SD)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Denisa Saková

Denisa Saková

zvýšilo sa nám domáce násilie (od začiatku bezpečnostných opatrení v rámci ochrany pred Covid-19, pozn.)

Počas pandémie stúpol počet prípadov domáceho násilia - u nás aj vo svete. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako pravdivé. 

Krajiny po celom svete hlásili nárast domáceho násilia po tom, čo kvôli pandémii koronavírusu nariadili občanom domáce karantény a minimalizovanie času na verejných priestranstvách. 

Róbert Dobrovodský zo slovenskej Expertnej pracovno-poradnej skupiny Národného projektu Pomoc obetiam hovorí, že obete v časoch zvýšeného násilia telefonujú na linku pomoci menej alebo vôbec. 

Podľa hlavnej manažérky Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie Barbory Burajovej volalo na krízovú linku po vyhlásení karanténnych opatrení menej žien než zvyčajne. 

„Zvýšil sa však počet volaní od tzv. tretích osôb, teda od ľudí, ktorí majú vo svojom okolí ženu zažívajúcu násilie a chcú sa poradiť, akým spôsobom jej môžu pomôcť,“ povedala Burajová.

Vládny web uvádza, že domáce násilie sa podľa odhadov zvýšilo o 30-40%. Ako hlavné dôvody vidí, že obete sú s násilníkmi zatvorené v spoločnom priestore a kvôli karanténe nemajú kam utiecť. 

Na vyšší počet prípadov domáceho násilia počas pandémie upozorňovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Určite pán Pellegrini to oznámil, že on nemá problém sa tejto pozície (podpredsedu parlamentu, pozn.) vzdať, sám to povedal.

Peter Pellegrini odišiel zo Smeru a uviedol, že na jeseň po založení novej strany ponúkne aj vzdanie sa funkcie podpredsedu parlamentu. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako pravdivé.

Robili sme napr. konkurz ešte za môjho pôsobenia na krajského riaditeľa policajného zboru v Nitre a bol to konkurz, bolo to výberové konanie, pri ktorom sedelo vedenie ministerstva, vedenie policajného zboru, dokonca odborári. Spĺňal všetky kvalifikácia a dodnes nie je vymenovaný.

Niekdajší šéf Krajského riaditeľstva Polície v Nitre odišiel do civilu 31. decembra 2019. Denisa Saková bola ministerkou vnútra do 20. marca 2020. Výberové konanie sa teda muselo v posledných mesiacoch jej ministrovania. 

V registri výberových konaní dohľadateľné nie je. Konkurz, ktorý Saková opisovala, však pre portál Demagóg.SK potvrdil rezort vnútra v odpovedi z 18. júna. Tvrdenie preto hodnotíme ako pravdivé.

Pri zavádzaní nového zákona o štátnej službe sa veľmi veľa v rámci okresných úradov odpolitizovalo a skutočne zostal jediný prednosta, ktorý je menovaný vládou a … všetky ostatné posty ako sú vedúci odborov, či stavebného odboru, živnostenského odboru a ostatných odborov boli na základe výberových konaní tam ustanovení ľudia. Takže nové výberové konanie na túto pozíciu sa dá robiť vtedy, ak pokiaľ človek odíde, že dá výpoveď alebo, alebo nesplnil niečo v rámci pracovnej náplne alebo odchádza do dôchodku. Takže jediné, čo sa dá vymeniť, je skutočne prednosta na základe nominácie vlády.

Od roku 2017 platí nový zákon o štátnej službe. Podľa starej verzie patrili vedúci odborov na okresných úradoch medzi tzv. štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii. Tých do funkcie menoval prednosta okresného úradu. Po novom sú vedúci odborov „len” štátnymi zamestnancami.

Podľa § 39 zákona služobný úrad obsadzuje štátnozamestnanecké miesto cez výberové konanie. To sa však nevzťahuje na prednostov, ktorých menuje vláda na návrh ministra vnútra. 

Zákon umožňuje zánik štátnozamestnaneckého pomeru dohodou, výpoveďou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe. Dôvodov na výpoveď je viacero, patria tam aj spomínané neuspokojivé pracovné výsledky. 

Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme preto ako pravdivé.

Takisto Ministerstvo vnútra má aj odbor prevencie, boja proti kriminalite, kde takisto prevenčnými spôsobmi a prevenčnými metódami pôsobí na starších ľudí, na seniorov, aby skutočne boli veľmi opatrní pri tom, kedy môže dôjsť k nejakej trestnej činnosti, ktorá je páchaná na senioroch.

Kancelária ministra vnútra má samostatný odbor prevencie kriminality. Zameriava sa najmä na znižovanie miery kriminality, zvyšovanie bezpečnosti miest a rizikové skupiny. 

Mimo iného rezort spustil projekt, v ktorom sa cez vzdelávanie snaží zlepšiť prístup obetí zločinov k službám - špeciálne sa venuje seniorom. 

Novozriadené kontaktné centrá seniorom po celom Slovensku prednášajú, ako sa nestať obeťou podvodu. Ministerstvo tiež podporilo kampaň Desatoro bezpečného seniora. Tvrdenie Denisy Sakovej preto hodnotíme ako pravdivé.