Boris Kollár

http://www.hnutiesmerodina.sk/boris-kollar.php

Člen strany: SME RODINA (SME RODINA)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Boris Kollár

Boris Kollár

Ešte pred vypuknutím pandémie na Slovensku - začiatkom marca 2020 - Slovenská lekárnická komora  upozornila na nedostatočné technicko-materiálne vybavenie, chýbajúce ochranné rúška a ochranné obleky v ordináciách všeobecných lekárov.

Rúška boli už v tom čase nedostupným tovarom. Distribútora hlásili zdržanie pri dodávkach, prípadne prázdne sklady. 

Prvé zmluvy Správy štátnych hmotných rezerv týkajúce sa pandémie Covid-19 sa v Centrálnom registri zmlúv objavili 5. marca 2020.

SŠHR pre Demagog.SK uviedla, že „do momentu rozšírenia sa nákazy koronavírusom aj v Európe (...) nemala zákonnú povinnosť, ani požiadavku od orgánov krízového riadenia na zabezpečenie rúšok a ostatného zdravotníckeho materiálu, preto začala (...) rokovania s dodávateľmi okamžite po prijatí uznesenia vlády SR zo dňa 27.2.2020.” 

Keďže strešná lekárska organizácia potvrdila, že lekári nemajú dostatok (nie však žiadne) ochranných pomôcok, hodnotíme tvrdenie Borisa Kollára ako ešte pravdivé.

V Rakúsku vyzbierajú cca 2 miliardy na mýte a služba ich stojí 300 000 000. Na Slovensku máme 300 000 a 150 odovzdáme súkromnej firme tomuto podvodu, ktorý spáchala strana Smer.

Rakúšanov stojí výber mýta výrazne menej, než tvrdí Boris Kollár. Nesedia ani jeho čísla výberu a nákladov slovenského mýta. Tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Rakúsky výber mýta

Podľa údajov, ktoré portálu Demagóg.SK poskytol rakúsky prevádzkovateľ mýta spoločnosť Asfinag, vybralo Rakúsko na mýtnych poplatkoch v roku 2018 spolu 2,155 miliardy eur (nákladné autá / osobné autá / extra poplatky pre niektoré osobné autá). 

Náklady na výber mýta tvorilo v roku 2018 spolu 100 miliónov eur - nie ted 300 miliónov, ako tvrdí Boris Kollár.  

Výskumný ústav dopravný pre Demagóg.SK uviedol, že „ročný priemer výnosov rakúskeho mýtneho systému za obdobie rokov 2004 – 2018 je 1088,19 mil. eur.”

Náklady VÚD odhadol na 10 až 15 percent výnosov - a teda na 108,81 až 163,23 miliónov eur ročne. 

Slovenský výber mýta

Podľa údajov Najvyššieho kontrolného úradu dosiahol výnos z mýta za roky 2010 až 2018 spolu 1,58 miliardy eur - a teda v priemere 175,5 milióna eur ročne. 

Z tejto sumy išlo 48 percent firme Skytoll a 6,8 percenta iným dodávateľom. 

Skytoll uvádza, že v roku 2019 na mýte vybral 220 miliónov eur.

Boris Kollár na žiadosť o vyjadrenie nereagoval.

To znamená, že tuná vaši partneri (strany Za ľudí, pozn.) Sarkozy alebo Kresťanskí demokrati v Taliansku boli vyšetrovaní za vraždy. Rozumiete ma? A ja keby som sa mal takto na vás (stranu Za ľudí – pozn.) pozerať, že vy chcete byť vo frakcii ktorí boli odsúdení za korupciu, za účasť na vraždách…

Boris Kollár porovnáva spoluprácu Sme rodina a strany Marine Le Penovej s potenciálnou spoluprácou Za ľudí s kresťansko-demokratickými stranami Francúzska či Talianska. Kým však strana Marine Le Penovej resp. jej predstavitelia, ktorí sú vyšetrovaní pre podvody, stále pôsobia v aktívnej politike, stíhaní resp. odsúdení predstavitelia francúzskych či talianských kresťanských demokratov, ktorých spomína Kollár, v aktívnej politike viac nie sú. Navyše, strana Za ľudí s nimi v Európskom parlamente (zatiaľ) nespolupracuje. Vznikla až po európskych voľbách, nemá v ňom teda zastúpenie. Keďže tvrdenie Borisa Kollára neprimerane porovnáva resp. dáva do rovnosti významne rôzne situácie a posúva neexistujúcu spoluprácu strany Za ľudí s európskymi stranami v EP do polohy, akoby existovala, hodnotíme ho ako zavádzanie. 

Boris Kollár porovnáva stíhanie niekdajšej strany francúzskej političky Marine Le Penovej Front National a jej predstaviteľov s kauzami iných európskych kresťanských strán. 

Kollár aj Le Penová členmi Hnutia pre Európu národov a slobody - združenia európskych (krajne) pravicových strán. 

Sedem predstaviteľov niekdajšej strany Marine Le Penovej Front national (dnes Rassemblement National) stálo v novembri 2019 pred súdom pre podozrenia z podvodu. Počas volieb v roku 2012 mali byť zodpovední za systém čierneho financovania strany. 

Medzi obvinených patrí aj aktuálny poslanec európskeho parlamentu Jean-François Jalkh. 

Samotnej Le Penovej v máji 2019 súd nariadil, aby zaplatila 300 000 eur Európskemu parlamentu za zneužitie verejných peňazí na zamestnávanie asistentov. 

Francúzsky exprezident Sarkozy ide pred súd pre nelegálne získavanie informácií z vyšetrovania a nepoctivé financovanie kampane. 

Jeho niekdajšia strana Les Republicains je členom Európskej ľudovej strany, Sarkózy sa však v roku 2017 z politiky stiahol

V roku 2011 bol na sedem rokov odsúdený bývalý sicílsky senátor, Salvatore Cuffaro - niekdajší člen kresťansko demokratickej Únie stredu. Cuffarovi dokázali poskytovanie informácií z vyšetrovania mafii. 

V roku 2002 bol za objednávku vraždy odsúdený Giulio Andreotti -sedemnásobný talianský premiér. O rok neskôr ho súd z obvinení oslobodil. Andreotti bol členom Kresťansko-demokratickej strany. 

Tak Únia stredu je - Kresťanskodemokratická strana bola - členom  Európskej ľudovej strany. 

Strana Za ľudí vznikla po voľbách do Európskeho parlamentu 2019, nemá v ňom teda zastúpenie a nie je členom žiadnej z parlamentných frakcií resp. strán.

Teraz čo sa týka našej strany, rovno môžem povedať, ale (…) my nechceme vystupovať z Európskej únie. My chceme, aby sme boli pevne ukotvený v tej Európskej únii. My nechceme vystupovať z euroatlantických štruktúr. Však ja som to nikdy nepovedal.

Sme rodina žiada audit členstva v únii, nie odchod z nej. Boris Kollár v minulosti pomenoval podmienky, kedy by presadzoval vystúpenie, nateraz však neplatia. Jeho tvrdenie preto považujeme za ešte pravdivé. 

Strana vo svojom predvolebnom programe uvádza, že chcú urobit' audit členstva Slovenska v Európskej únii. 

„Audit (...) potrebujeme nielen kvôli tomu, aby sme vedeli jasne a na základe overených údajov povedať, čo nám členstvo v EÚ dalo a čo nám vzalo. Potrebujeme ho predovšetkým kvôli tomu, aby sme vedeli pomenovať záujmy Slovenskej republiky v EÚ….”

Boris Kollár v roku 2019 uviedol, že európsky dom chcú „opraviť - nie zbúrať.”

Podpredseda hnutia Milan Krajniak však roku 2016 povedal, že ak príde snaha o centralizáciu EÚ a Slovensko už nebude môcť ovplyvniť takmer nič, malo by spolok opustiť. Podobne sa vyjadril aj Kollár.

Strana Sme rodina získala v parlamentných voľbách 2020 237 531 hlasov. V parlamente tak bude mať 17 poslancov, ktorí v ňom budú zastupovať svojich voličov. Tvrdenie Borisa Kollára preto hodnotíme ako pravdivé.