Anna Záborská

Člen strany: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Anna Záborská

Anna Záborská

Niekoľko rokovaní od predstaviteľov štátov o návrhoch na eurokomisárov. Čiže ešte možno predtým budú nejaké možno mini vypočutia komisárov, ktorí musia byť nahradení. Myslím, že štyroch, alebo troch, ktorí odišli.

Májových eurovolieb sa zúčastnilo sedem eurokomisárov. Všetci boli zvolení. Traja dostali poverenie vládami a budú pokračovať na poste eurokomisára, štyria komisári sa rozhodli pre výkon funkcie poslanca EP. Museli tak zložiť funkciu v Európskej komisii. Týmito 4 komisármi sú Redingová, Tajani, Rehn a Lewandowski. Na ich miesta navrhnú príslušné národné vlády náhradníkov. Navrhnutých kandidátov (krajinami, ktorým posty patrili pred voľbami) Rada formálne preberie s Európskym parlamentom. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Mne to pripomína, ako v deň volieb, keď istá televízia zverejnila šot o kolegovi Ransdorfovi ako prišiel sa večer podpísať do registra a odtiaľ s kufrom odišiel domov. 5 rokov alebo 4 roky sa tomuto kolegovi nepodarilo vysvetliť médiám a ako vidím ani na Slovensku, že to nebola pravda, že on ráno prišiel do parlamentu, mal prednášku na jednej konferencii, na ktorej sa nepodpisovalo, čiže on keď toto celé skončil a večer predtým ako išiel domov sa išiel podpísať do registra.

Anna Záborská interpretuje danú udalosť tak, že Miroslav Ransdorf bol skutočne na konferencii, a preto by malo byť v súvislosti s týmto prípadom očistené jeho meno. Nie je možné potvrdiť účasť Ransdorfa na spomínanej konferencii, čo je kľúčové pre argumentáciu Záborskej, a preto hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

V júni 2013 bol český europoslanec Ransdorf pristihnutý holandským novinárom Staalom z tv GeenStijl ako vchádza do budovy EP a podpisuje sa na prezenčnú listinu. Na základe toho mu mali byť vyplatené diéty vo výške 304€ za odpracovaný deň. Jeho návšteva v budove trvala asi 5 minút. Pri odchode sa Ransdorfa holandský novinár vypytoval, či si za takúto prácu zaslúži príspevok na stravu. Ransdorf odmietol rozprávať sa o tom a pri odchode sa pokúsil novinárovi vyraziť mikrofón. Novinár ho sprevádzal až ku Ransdorfovmu bytu kde mu europoslanec zabuchol dvere. 
Neskôr sa pre české média Ransdorf vyjadril, že tieto diéty si zaslúži, pretože sa zúčastnil prednášky organizovanej lotyšskou europoslankyňou Zdanoka na tému Budúcnosť Európskej ľavice. Ransdorf sa obhajoval, že sa zúčastnil prednášky, a tak mu diéty patria ako keby deň odpracoval a večer sa prišiel len zapísať, pretože na prednáške sa neviedla prezenčná listina. 
Holandský novinár si následne toto tvrdenie aj overoval a potvrdil, že táto prednáška sa konala a Ransdorf sa jej mohol zúčastniť, ale nie je možné to dokázať. Taktiež vyslovil pochybnosť, že by na túto prednášku Ransdorf potreboval batožinu, ktorú mal pri sebe pri zapisovaní sa na prezenčnú listinu.
Okrem Ransdorfa bol pristihnutý pri zapisovaní sa do prezenčnej listiny aj taliansky europoslanec Baldassarre, ktorý taktiež neprimerane zareagoval na otázky novinára.
Informovali o tom nie len zahraničné ale aj české a slovenské média : express, dailymail, praguepost, idnes, tvnoviny
Vo frakcii Európskej ľudovej strany (EĽP/ ang. EPP), kam patrí aj KDH, bude v období od 2014 do 2019 spolu 221 poslancov, z čoho 79 poslancov je nováčikov (resp. newcomers). Ide teda o približne tretinu (35%) nových poslancov a nie polovicu. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

poslancinováčikovia
Austria51
Belgium42
Bulgaria73
Croatia51
Cyprus21
Czech republic77
Denmark10
Estonia10
Finland31
France207
Germany344
Greece55
Hungary123
Ireland42
Italy178
Latvia41
Lithuania21
Luxembourg30
Malta31
Netherlands52
Poland238
Portugal73
Romania158
Slovakia63
Slovenia53
Spain173
Sweden41
Nové členské štáty majú vo všeobecnosti nižšiu volebnú účasť ako staré členské štáty. Avšak aj medzi starými aj medzi novými členskými štátmi sú príklady krajín, pre ktoré to neplatí. Nakoľko Anna Záborská hovorí o "všetkých" krajinách, jej výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

Spomedzi nových členských štátov mali pri posledných voľbách do EP v roku 2009 najvyššiu účasť Malta (78.79 %) a Cyprus, kde platí povinná volebná účasť (59.4 %). Nad 50 % sa ešte dostalo Lotyšsko (53.7 %) a tesne nad priemerom EÚ bolo aj Estónsko (43,9 %).

Na druhej strane spomedzi starých členských štátov bola nižšia volebná účasť ako 50 % napríklad v Nemecku (43,3 %). Pod priemerom EÚ bola účasť vo Francúzsku (40,63 %), vo Fínsku (40,3 %), v Portugalsku (36.78 %), v Holandsku (36.75 %), vo Veľkej Británii (34,7 %) . Priemerná volebná účasť v EÚ bola 43 %.