Ing. Andrej Kiska

Člen strany:


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Andrej Kiska

Andrej Kiska

Keď Andruskó, ten, ktorý bol obvinený, ktorý už je aj odsúdený za to, že spolupodieľal sa na vražde povedal, keby Kočner nemal taký styk s Ficom, vražda by sa nestalaKeď Andruskó, ten, ktorý bol obvinený, ktorý už je aj odsúdený za to, že spolupodieľal sa na vražde povedal, keby Kočner nemal taký styk s Ficom, vražda by sa nestala

Obvinený Zoltán Andruskó pri výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu povedal na adresu obvinenej Aleny Zsuzsovej: „Presne mi opísala vzťahy pána Kočnera s politikmi Smeru. S pánom Glváčom, s pánom Ficom, s pánom Počiatkom, Kaliňákom, Gašparom. Hovorila mi, že pán Marian Kočner má informácie z prvej ruky.“ 

Pokračoval, že to bol dôvod prečo sa bál ísť na políciu, keď si u neho obvinená objednala vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku. Andruskó uzavrel s prokuratúrou dohodu o vine a treste. Tvrdenie Andreja Kisku preto hodnotíme ako pravdivé.

Ešte aj guvernér Národnej banky – Kažimír, to bol Váš kolega – povedal, že sa máme prikrývať perinou, na ktorú máme.

Peter Kažimír v reakcii na plánované predvolebné opatrenia strán Smer a SNS v hodnote vyše 800 miliónov povedal, že politici by mali „isto kráčať v ústrety starej slovenskej pravde, ktorá hovorí, že sa máme zakrývať takou perinou, na akú máme.” Tvrdenie Andreja Kisku preto hodnotíme ako pravdivé.

V zdravotníctve, Hodnota za peniaze, úrad Ministerstva financií skonštatoval, že nám hore komínom uteká 500.000.000 EUR.

Podľa riaditeľa Útvaru hodnota za peniaze Štefana Kišša je v zdravotníctve neefektívne minutých 500 miliónov eur. Najmä v liekovej politike, zlých procesoch, nadmernému využívaniu diagnostiky či spôsobu fungovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Údaj je z októbra 2019. Tvrdenie Andreja Kisku preto hodnotíme ako pravdivé.

Transparency International skonštatovala, že 13 % z verejných zákazok uteká hore komínom, to je 600 000 000.

Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska v spolupráci s Transparency International Slovensko a INEKO-m z roku 2013 išlo 13 percent z hodnoty verejných zákazok na úplatky - a teda zhruba pol miliardy eur. Keďže aktuálneší údaj dohľadateľný nie je, tvrdenie Andreja Kisku hodnotíme ako ešte pravdivé.

Rast HDP, všetci v okolí rastú rýchlejšie.

Podľa štatistík Eurostatu (.pdf, s.3) bol medziročný rast HDP v roku 2019 na Slovensku 1,9 %. V Česku dosahoval rast 1,7 %, Maďarsku 4,6 %, Poľsku 3,5 % a Rakúsku 1 %. Rast HDP Ukrajiny v treťom kvartáli 2019 predstavoval 4,2 %. Z našich susedov tak rýchlejšie rastie len Poľsko, Ukrajina a Maďarsko.

Tvrdenie Andreja Kisku preto hodnotíme ako nepravdivý.