Alojz HlinaFiltre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Alojz Hlina

Alojz Hlina

Viete je to maximálna suma objednávky (1.100.000 EUR za odvoz sutín po výbuchu paneláku, pozn.), preplatia sa realizované výkony.

Alojz Hlina odkazuje na zákazku medzi mestom Prešov a dodávateľskou firmou Matijka s.r.o. Na podozrivo vysokú cenu ako prvý upozornil mestský poslanec Martin Eštočák. V komentároch tvrdí, že mesto malo na stole aj iné - výhodnejšie - ponuky. 

Mesto na svojom webe zverejnilo vyjadrenie k cenovým ponukám aj cenovú kalkuláciu firmy. Vraj oslovilo sedem dodávateľov prác, žiaden z nich sa však neozval. 

Riadnu súťaž Prešov robiť nemusel, keďže bol po výbuchu paneláku v mimoriadnom režime. 

Česká firma Matijka so štyrmi zamestnancami sídliaca v Kružlove vyčíslila demoláciu bytovky na 1 009 437,25 eur. 

Objednávka mesta s ňou je na sumu 1 100 000 eur. Na základe nej bude mesto uhrádzať faktúry za reálne vykonané práce. Tvrdenie Alojza Hlinu preto hodnotíme ako pravdivé. 

… pred ôsmimi to nebolo. Teraz by si porušil zákon, lebo nemôžeš bez úroku (požičať si ako strana peniaze – pozn.).

Politické strany si nemusia požičiavať peniaze na kampaň s úrokom. Ide to aj bez, no priemernú výšku úroku, aký dáva NBS nebankovým subjektom, si strana potom musí uviesť do účtovníctva ako dar. Tvrdenie Alojza Hlinu preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Podľa Zákona o politických stranách (§ 23 ods. 1) môžu strany okrem štandardných príspevkov prijať aj bezodplatné plnenia.

Takými je podľa ods. 4 písm. d) aj „hodnota obvyklého úroku pri bezúročnej pôžičke; hodnota sa vyčísľuje na základe priemerných úrokových mier z úverov zverejnených Národnou bankou Slovenska pre ostatné úvery poskytnuté nefinančným spoločnostiam…”

Znenie zákona platné v roku 2012 - teda pred ôsmimi rokmi - takéto pravidlo ešte neobsahovalo.

Ja som ich poprosil, (…) že či by mi dali spotrebný úver na to, aby som ja mohol zaúverovať na tieto voľby KDH. Áno, je to spotrebný úver z Tatra banky (ktorým Hlina financuje volebnú kampaň, pozn.).

Alojz Hlina poskytol v novembri 2019 KDH pôžičku vo výške 700 000 eur s ročným úrokom 3 %. Vyplýva to zo správy zverejnenej na webstránke hnutia. 

Hlina Demagóg.SK ukázal kópiu prvej strany zmluvy, ktorá preukazuje, že si vzal pôžičku v podobnej výške z Tatra banky. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako pravdivé.

(***Hodnotenie upravené 26. februára 2020 o 9:55: Demagóg.SK tvrdenie pôvodne označil za neoveriteľné, pretože sme z verejných zdrojov nevedeli preukázať, že Alojz Hlina si na pôžičku strane sám požičal z Tatra banky. Po uplynuti termínu na vyjadrenie a publikovaní však Hlina dôkaz dodal - preto sme hodnotenie dodatočne upravili.***)

 

Zo 150 kandidátov iba 30 kandidovalo v minulých voľbách. Máme v prvej dvadsiatke najviac žien.

Z porovnania kandidátnych listín KDH do parlamentných volieb z rokov 2016 a 2020 vyplýva, že celkom 30 kandidátov sa uchádzalo o post poslanca aj v roku 2016.

V prvej dvadsiatke kandidátky KDH je skutočne najvyšší počet žien - až osem. KDH sa ale o toto prvenstvo delí so stranami Za ľudí a s koalíciou PS-SPOLU. Tvrdenie ALojza Hlinu hodnotíme ako ešte pravdivé.

Máme najviac pedagógov (…) Máme najviac zdravotníkov, najviac lekárov, najviac primátorov a starostov na kandidátke. Máme najmenej právnikov.

KDH má na kandidátke najviac pedagógov, lekárov, starostov a spomedzi relevantných strán najmenej právnikov (spolu s ĽSNS). Z relevantných strán má o jedného zdravotníka viac ĽSNS. Tvrdenie Alojza Hlinu hodnotíme ako celok ešte ako pravdivé’.  

Podľa analýzy kandidátnych listín DenníkaN kandiduje najviac - 17 učiteľov - za KDH, o dvoch viac ako za strany Za ľudí a MKS. 

Za KDH kandiduje 12 lekárov, čo je o štyroch viac ako u Smeru-SD, ktorý sa umiestnil na druhej priečke. 

Počet právnikov na kandidátke KDH je zhodný s kandidátkou ĽSNS. Obe strany ich majú sedem. Sú aj strany s menším počtom právnikov - no tie nemajú šancu dostať sa do parlamentu.

Najviac primátorov a starostov kandiduje za Most-Híd a KDH (po 38).

Za KDH kandidujú aj tri zdravotné sestry a jeden záchranár. Viac - celkom 7 - ich kandiduje za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti. Za ĽSNS kandidujú 4 sestry a 1 zdravotný záchranár.